Hlavní navigace

Thunderbolt: nové vysokorychlostní rozhraní v počítačích

Patrick Zandl

Technologie Thunderbolt (kódově označovaná Light Peak) stojí za požadavkem rychlejších datových přenosů, jednoduššího propojení mezi zařízeními a podpory nových způsobů, jak stavět a využívat osobní počítače. Technologie kombinuje v jednom kabelu vysokorychlostní datové přenosy a zobrazení v HD. Pro práci používá dva protokoly — PCI Express pro datové přenosy a DisplayPort pro zobrazovací zařízení. Datová rychlost je až 10 Gb/s, délka metalického kabelů může být až 200 metrů a lze připojovat…

Technologie Thunderbolt (kódově označovaná Light Peak) stojí za požadavkem rychlejších datových přenosů, jednoduššího propojení mezi zařízeními a podpory nových způsobů, jak stavět a využívat osobní počítače. Technologie kombinuje v jednom kabelu vysokorychlostní datové přenosy a zobrazení v HD. Pro práci používá dva protokoly — PCI Express pro datové přenosy a DisplayPort pro zobrazovací zařízení. Datová rychlost je až 10 Gb/s, délka metalického kabelů může být až 200 metrů a lze připojovat více zařízení na jednu sběrnici.

PCI Express disponuje flexibilitou pro připojení k téměř jakémukoli druhu periferií. DisplayPort dokáže zajistit přenos obrazu i s větším rozlišením než 1080 bodů a zároveň simultánně podporovat až osm audio kanálů simultánně.

Technologie Thunderbolt je kompatibilní se stávajícími displeji a adaptéry DisplayPort. Všechna zařízení postavená na technologii Thunderbolt mají stejný konektor, takže uživatel může jednoduše propojovat zařízení jedno po druhém.

Content 2017 Tip Kytary

Technologie Thunderbolt byla navržena pro multimediální obsah v HD kvalitě.

Nově byl Thunderbolt představen na nových noteboocích Apple MacBook, očekává se její postupné rozšíření i do notebooků pro platformu Windows.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2011 23:31
davro (neregistrovaný)

Thunderbolt není sběrnice, ale sériová linka (to vychází už ze samé podstaty PCIe). Není možné k ní připojit 4 zařízení, ale pouze 2, která potom rozpletou provoz na PCIe a DisplayPortovou komunikaci.

Ostatně: http://www.intel.com/technology/io/thunderbolt/325136-001US_secured.pdf

27. 2. 2011 23:27
davro (neregistrovaný)

Kde jste přišel na těch 200m? Intel říká maximum 3m.