Hlavní navigace

Ticho, vyhledávače mluví!

25. 2. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přesněji řečeno, mluví zatím jen vyhledávač Speegle. Svět vyhledávacích služeb se opět posunul o příčku výše. Nabízet e-mailové schránky o stovkách megabytů nebo vyhledávání v obrázcích či využití speciálních dotazovacích operátorů už zřejmě nestačí. Jedna skotská firma se rozhodla, že vyhledávače už prostě musí mluvit. A také již mluví.

Co to může znamenat pro budoucnost? Usnadní to přístup k Internetu zrakově postiženým, nebo je to jen marketingový tah?

Speegle byl uveden do testovacího provozu v listopadu minulého roku. Na svět ho přivedla skotská společnost CEC Systems sídlící v Edinburghu. Od samého počátku se jeho tvůrcům jedná o snahu vytvořit něco nového, něco, co způsobí zejména v oblasti samotného přístupu uživatelů k Internetu velký pokrok. Projekt se snaží o přiblížení Internetu přirozenou cestou všem lidem, a to i těm zrakově postiženým.

Jak tedy tento vyhledávač funguje?

V podstatě stejně jako všechny ostatní. Do formulářového okénka zadáte dotaz a čekáte na výsledky hledání. Změna ovšem nastane po výpisu výsledků, kdy začne příjemný hlas v anglickém jazyce číst vše, co bylo nalezeno. Neznalého uživatele to mnohdy může velmi překvapit. Společnost CEC Systems zde využila technologii PanaVox. Jedná se o technologii určenou k prezentaci textu na webových stánkách uživateli s pomocí řeči. Vyznačuje se univerzalitou, přístupností a nízkými nároky na hardware i software. Na počítač dnešní doby není prakticky nutné instalovat žádný software ani rozšiřovat hardware. Nutná je pouze zvuková karta a buď sluchátka, nebo reproduktory, v prohlížeči pak instalovaná podpora pro Macromedia Flash. Speegle slibuje použitelnost i při vytáčeném připojení pomocí modemu od rychlosti 33 kbit/s.

Rady webmasterům

Tvůrci vlastních stránek mohou aktivně ovlivnit to, co se o nich „posluchač Internetu“ dozví. Jedním z faktorů, které jsou brány v potaz, je speciální tag specifikující popis stránky. Může vypadat takto:

<META name=„description“ content=„This web site is all about everything you wanted to know about plants, suitable for northern European soils, with resistance to frost.“>.

Je třeba také zmínit některé důležité upozornění firmy provozující daný vyhledávač. Nekorektní použití tagů může vést k penalizaci celé webové prezentace. Použití Speegle je velmi omezené pro stránky s minimálním textovým informačním obsahem, např. flash prezentace apod. Je snahou vyhledávače omezit vulgární a neslušné výrazy, ale odpovědnost za čtený text je vždy na straně webmasterů. Mohu uklidnit české tvůrce stránek, kteří by horečnatě začali ladit své weby, neboť s češtinou si zatím tento mluvící vyhledávač neví rady.

Efektivní využití

Ovládání je dostatečně intuitivní, aby opravdu každý, kdo někdy vyhledával na Internetu, neměl žádný problém. Kromě klasického formulářového okénka je zde možnost výběru jednotlivých hlasů. Na výběr jsou zatím dva anglicky mluvící mužské hlasy a jeden ženský. Před vlastním odesláním dotazu je také nutné specifikovat šíři mluveného obsahu. Zda nám postačí titulek stánky, popis, adresa nalezené stránky, nebo jejich libovolná kombinace. Standardní nastavení bez zásahu uživatele upřednostňuje samozřejmě ženský hlas, jenž nám podá výklad složený z titulku a popisků stránek. Samozřejmostí je také úplné vypnutí mluveného slova.

Doplňkovou funkci speciálních kláves ocení zejména zrakově postižení. Pomocí číselných zkratek 1 až 10 lze spustit jednotlivé nalezené odkazy prezentované v řeči čísly. Klávesy N a B přepínají mezi jednotlivými stránkami s výsledky vždy po deseti odkazech. A to, co živí tvůrce tohoto vyhledávače, je možné vidět stiskem písmene A, tedy reklamní sponzorované odkazy.

Nevidomí, případně lidé s postižením zraku, se nemusí namáhat čtením mnohdy rozsáhlých výsledků – nalezené výsledky si nechají pohodlně přečíst. Toto ovládání by jim mělo navíc pomoci při orientaci na stránce a usnadnit její ovládání.

Kde všude může tedy v budoucnu hlas nahradit text?

Technologie postavená na prosté řeči muže být informativní, zábavná i poučná zároveň. Informace je nejlépe uchována, pokud je vnímána více smysly. Je zde obrovský prostor pro studium cizích jazyků. Už v této testovací verzi je Speegle populární zejména v zemích, jako je Čína nebo Japonsko, k procvičení anglické výslovnosti. Zde lidé opakovaně odesílají dotazy s výrazem a nehodlají nic najít, jen chtějí slyšet, jak se dané slovo čte. Využití je také možné v knihovnách, dětských ústavech, školách apod.

Internet může na nás také chrlit aktuální zpravodajství z domova i ze světa. Současná podoba vyhledávače Speegle nabízí kromě samotného vyhledávání také poslech úryvků aktuálních zpráv ze zdrojů: BBC, Reuters, New York Times, Washington Post a dalších 20 předních světových zpravodajských serverů.

Komerční využití snad není nutné připomínat. Nenajde se asi firma, která by odmítla vykládat lidem přímo o svých produktech a tím na sebe přilákat pozornost, protože dnes už se jen tak někdo nenachytá na blikající banner nebo jiné reklamní triky.

Řekli o Speegle

Při pokusu kontaktovat někoho z týmu vývojářů se mi ozval sám hlavní tvůrce Gordon Renton, ale pravda je, že výřečností neoplýval. Zájem o Speegle ho velmi těší, ale samotnou technologii velmi střeží a kromě několika rozhovorů pro média žádné další informace poskytovat nebude. Také řekl, že je mnoho věcí, které teprve přijdou.

Pro BBC byl o poznání sdílnější. Na dotaz BBC News, jestli je nějaké spojení mezi Speegle a Google, kromě zřejmé grafické podobnosti, uvedl zakladatel a tvůrce vyhledávače Gordon Renton: „Google nemá spojení se Speegle a použití jasných barev je jednoduše proto, že stránka je lépe viditelná i pro uživatele s zrakovým postižením.“

O kvalitě řeči řekl: „Zní stále trochu jako robot a může udělat několik chyb, ale nikdy nebudeme mít absolutně přirozeně znějící hlasy, není to vůbec zlé.“

Digital policy manager Julie Howell o použitelnosti pro nevidomé uživatele uvedla: „Netvrdíme, že je to bude vhodné pro absolutně slepé lidi, ačkoli Národní královský institut pro slepé (RNIB) technologii sleduje.“

ICTZ23

Co říci závěrem?

Speegle je stále ve stádiu testování, a proto je zbytečné mluvit o jeho dětských nemocech. Něco málo mu přece vytknout lze. Tvůrci použili kódování ISO-8859–1, které neobsahuje velkou spoustu znaků pro neanglicky psaná slova. Bylo by dobré zamyslet se, proč nepoužít mezinárodní kódování UTF-8, které obsahuje všechny znaky národních abeced. Můžeme jen doufat, že časem rozšíří rozhled i mimo anglicky mluvící země.

Dost kárání, protože jinak mě Speegle docela příjemně překvapil. Zatím se jedná spíše o malou technologickou ukázku, čeho jsou dnes počítače opravdu schopné, ale až čas ukáže, zda je to krok správným směrem.

Oceníte mluvící vyhledávač?

Autor článku

Autor vede tým aliancí a výkonnostního marketingu ve společnosti LMC, nejvýznamnějšího operátora na českém elektronickém trhu práce (www.jobs.cz, www.prace.cz).