Hlavní navigace

Tim Berners-Lee: Blokování, cenzura, šmírování. Internet se musí změnit

15. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Maxx-Studio / Shutterstock
Svobodný internet přišel a zase odešel. Státy ho cenzurují a chtějí více a více cenzurovat. Otevřenost internetu naopak využívají ke šmírování.

Sir Tim Berners-Lee „vynalezl internet“ (World Wide Web) a na akci Decentralized Web Summit v San Franciscu podle New York Times připustil, že není úplně šťastný z toho, kam se vývoj celosvětové sítě ubírá.

Určuje, co lidé vidí, vytváří mechanismy, jak spolu komunikují. Je skvělý, ale sledování, blokování stránek, zneužívání obsahu vytvářeného uživateli či vnucování nechtěného obsahu – to naprosto podkopává jeho podstatu – pomáhat lidem tvořit, řekl.

Šéf Internet Archive Brewster Kahle tvrdí, že situace je ještě horší. Podle něj jsme neúmyslně postavili největší světovou šmírovací síť. Upozornil i na to, že je nutné se spojit a bojovat za internet bezpečnější, neutrální a chránící naše soukromí.

Popisuje tedy internet, který je v příkrém rozporu se skutečností, jak nám ji před lety ukázal Edward Snowden a jak ji ještě stále objevujeme. Demokratické státy se náhle snaží ovládnout internet, aby mohly šmírovat všechno a každého a ochranu soukromí postavily mimo zákon. 

Tyto snahy se nevyhýbají ani České republice, kde tohle anti-svobodné hnutí paradoxně veřejně vede ministerstvo financí. A neveřejně realizuje ministerstvo vnitra či obrany.

Tim Berners-Lee znepokojeně konstatoval, že se internet dostal do rukou velkých korporací a vlád. Vedle šmírování se navíc více a více ukazuje, že firmy dnes určují, co lidé vidí (stačí se podívat na Facebook, ale dílkem ve skládačce je zde i Google) i jakým způsobem spolu mohou či nemohou komunikovat (opět se stačí podívat na Facebook). 

Vadí mu dominantní postavení Googlu ve vyhledávání, stejně jako jedna velká sociální síť (Facebook) a jediný Twitter pro mikroblogování. Ke změně tohoto stavu ale nenabízí řešení, stejně jako ho nemají ani jiní lidé. 

Sny o decentralizovaném internetu a nutnosti ho nově re-decentralizovat jsou sice snadno pochopitelné, ale obtížně realizovatelné. Předat řízení do rukou lidem, zaručení soukromí a bezpečí? Samozřejmě zajímavý ideál – otázkou je, jak to provést. A hlavně, jak to udělat bez peněz, které jsou v rukou těch, kteří internet monopolizují a ovládají.

Berners-Lee správně upozorňuje na to, že firmy či vlády vždy budou chtít převzít nad internetem kontrolu. Prostě proto, že pokud jde o firmy či vlády, platí, že pokud mohou něco ovládnout, tak to také budou chtít udělat. V případě firem jde o využití zákazníků, v případě vlád o ovládnutí občanů. Bohužel platí i to, že „můžeme mít věci zakotvené v zákoně“, ale ani to neznamená, že lidé s touhou ovládat zákony nakonec nezmění tak, aby to vyhovovalo jejich potřebám. Zde se opět stačí podívat na Česko a aktuální vývoj.

KL23 hlasovani

V jiném současném rozhovoru pro Geekwire Tim Berners-Lee varuje, že jsme neustále těsně před zjištěním, že se jedna společnost může dostat do bodu, kdy bude kompletně ovládat, co ostatní vidí. V dalším popisu nakonec jasně můžete vidět, že hovoří o Facebooku: Bude rozhodovat o tom, které příspěvky od přátel a které zprávy uvidíte, říká. 

A dodává, že pak (osobně bych řekl příliš pozdě, byť Tim Berners-Lee si myslí, že to ještě nenastalo) zjistíte, že jde o jednu velkou společnost, která náhle má kompletní kontrolu nad našimi názory na planetu, na které žijeme. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).