Hlavní navigace

Tim Berners-Lee: Blokování, cenzura, šmírování. Internet se musí změnit

Daniel Dočekal

Svobodný internet přišel a zase odešel. Státy ho cenzurují a chtějí více a více cenzurovat. Otevřenost internetu naopak využívají ke šmírování.

Sir Tim Berners-Lee „vynalezl internet“ (World Wide Web) a na akci Decentralized Web Summit v San Franciscu podle New York Times připustil, že není úplně šťastný z toho, kam se vývoj celosvětové sítě ubírá.

Určuje, co lidé vidí, vytváří mechanismy, jak spolu komunikují. Je skvělý, ale sledování, blokování stránek, zneužívání obsahu vytvářeného uživateli či vnucování nechtěného obsahu – to naprosto podkopává jeho podstatu – pomáhat lidem tvořit, řekl.

Šéf Internet Archive Brewster Kahle tvrdí, že situace je ještě horší. Podle něj jsme neúmyslně postavili největší světovou šmírovací síť. Upozornil i na to, že je nutné se spojit a bojovat za internet bezpečnější, neutrální a chránící naše soukromí.

Popisuje tedy internet, který je v příkrém rozporu se skutečností, jak nám ji před lety ukázal Edward Snowden a jak ji ještě stále objevujeme. Demokratické státy se náhle snaží ovládnout internet, aby mohly šmírovat všechno a každého a ochranu soukromí postavily mimo zákon. 

Tyto snahy se nevyhýbají ani České republice, kde tohle anti-svobodné hnutí paradoxně veřejně vede ministerstvo financí. A neveřejně realizuje ministerstvo vnitra či obrany.

Tim Berners-Lee znepokojeně konstatoval, že se internet dostal do rukou velkých korporací a vlád. Vedle šmírování se navíc více a více ukazuje, že firmy dnes určují, co lidé vidí (stačí se podívat na Facebook, ale dílkem ve skládačce je zde i Google) i jakým způsobem spolu mohou či nemohou komunikovat (opět se stačí podívat na Facebook). 

Vadí mu dominantní postavení Googlu ve vyhledávání, stejně jako jedna velká sociální síť (Facebook) a jediný Twitter pro mikroblogování. Ke změně tohoto stavu ale nenabízí řešení, stejně jako ho nemají ani jiní lidé. 

Sny o decentralizovaném internetu a nutnosti ho nově re-decentralizovat jsou sice snadno pochopitelné, ale obtížně realizovatelné. Předat řízení do rukou lidem, zaručení soukromí a bezpečí? Samozřejmě zajímavý ideál – otázkou je, jak to provést. A hlavně, jak to udělat bez peněz, které jsou v rukou těch, kteří internet monopolizují a ovládají.

Berners-Lee správně upozorňuje na to, že firmy či vlády vždy budou chtít převzít nad internetem kontrolu. Prostě proto, že pokud jde o firmy či vlády, platí, že pokud mohou něco ovládnout, tak to také budou chtít udělat. V případě firem jde o využití zákazníků, v případě vlád o ovládnutí občanů. Bohužel platí i to, že „můžeme mít věci zakotvené v zákoně“, ale ani to neznamená, že lidé s touhou ovládat zákony nakonec nezmění tak, aby to vyhovovalo jejich potřebám. Zde se opět stačí podívat na Česko a aktuální vývoj.

EBA_24.5.

V jiném současném rozhovoru pro Geekwire Tim Berners-Lee varuje, že jsme neustále těsně před zjištěním, že se jedna společnost může dostat do bodu, kdy bude kompletně ovládat, co ostatní vidí. V dalším popisu nakonec jasně můžete vidět, že hovoří o Facebooku: Bude rozhodovat o tom, které příspěvky od přátel a které zprávy uvidíte, říká. 

A dodává, že pak (osobně bych řekl příliš pozdě, byť Tim Berners-Lee si myslí, že to ještě nenastalo) zjistíte, že jde o jednu velkou společnost, která náhle má kompletní kontrolu nad našimi názory na planetu, na které žijeme. 

Našli jste v článku chybu?
15. 6. 2016 11:12
bobiiiiik (neregistrovaný)

Zřejmě jste ještě mladý. Samozřejmě se zde neřeší stav Facebooku před pěti lety, ale svět bez Facebooku před patnácti, dvaceti...

Zažil jste například začátky serveru xchat? Dříve než ho pohltilo centrum.cz, dříve než se rozšířilo ICQ, Skype a pod. Tehdy nikoho nemuselo trápit co píše v soukromé zprávě, nebo jaké údaje posílá obyčejným emailem.

Stejně tak první komunikátory neznali šifrování. Nikoho to trápit nemuselo, protože nikdo neposlouchal.