Sir Tim Berners-Lee „vynalezl internet“ (World Wide Web) a na akci Decentralized Web Summit v San Franciscu podle New York Times připustil, že není úplně šťastný z toho, kam se vývoj celosvětové sítě ubírá.
Určuje, co lidé vidí, vytváří mechanismy, jak spolu komunikují. Je skvělý, ale sledování, blokování stránek, zneužívání obsahu vytvářeného uživateli či vnucování nechtěného obsahu – to naprosto podkopává jeho podstatu – pomáhat lidem tvořit,
řekl.
Šéf Internet Archive Brewster Kahle tvrdí, že situace je ještě horší. Podle něj jsme neúmyslně postavili největší světovou šmírovací síť
. Upozornil i na to, že je nutné se spojit a bojovat za internet bezpečnější, neutrální a chránící naše soukromí.
Popisuje tedy internet, který je v příkrém rozporu se skutečností, jak nám ji před lety ukázal Edward Snowden a jak ji ještě stále objevujeme. Demokratické státy se náhle snaží ovládnout internet, aby mohly šmírovat všechno a každého a ochranu soukromí postavily mimo zákon.
Tyto snahy se nevyhýbají ani České republice, kde tohle anti-svobodné hnutí paradoxně veřejně vede ministerstvo financí. A neveřejně realizuje ministerstvo vnitra či obrany.
Připomeňte si:
Tim Berners-Lee znepokojeně konstatoval, že se internet dostal do rukou velkých korporací a vlád. Vedle šmírování se navíc více a více ukazuje, že firmy dnes určují, co lidé vidí (stačí se podívat na Facebook, ale dílkem ve skládačce je zde i Google) i jakým způsobem spolu mohou či nemohou komunikovat (opět se stačí podívat na Facebook).
Vadí mu dominantní postavení Googlu ve vyhledávání, stejně jako jedna velká sociální síť (Facebook) a jediný Twitter pro mikroblogování. Ke změně tohoto stavu ale nenabízí řešení, stejně jako ho nemají ani jiní lidé.
Sny o decentralizovaném internetu a nutnosti ho nově re-decentralizovat jsou sice snadno pochopitelné, ale obtížně realizovatelné. Předat řízení do rukou lidem, zaručení soukromí a bezpečí? Samozřejmě zajímavý ideál – otázkou je, jak to provést. A hlavně, jak to udělat bez peněz, které jsou v rukou těch, kteří internet monopolizují a ovládají.
Berners-Lee správně upozorňuje na to, že firmy či vlády vždy budou chtít převzít nad internetem kontrolu. Prostě proto, že pokud jde o firmy či vlády, platí, že pokud mohou něco ovládnout, tak to také budou chtít udělat. V případě firem jde o využití zákazníků, v případě vlád o ovládnutí občanů. Bohužel platí i to, že „můžeme mít věci zakotvené v zákoně“, ale ani to neznamená, že lidé s touhou ovládat zákony nakonec nezmění tak, aby to vyhovovalo jejich potřebám. Zde se opět stačí podívat na Česko a aktuální vývoj.
V jiném současném rozhovoru pro Geekwire Tim Berners-Lee varuje, že jsme neustále těsně před zjištěním, že se jedna společnost může dostat do bodu, kdy bude kompletně ovládat, co ostatní vidí
. V dalším popisu nakonec jasně můžete vidět, že hovoří o Facebooku: Bude rozhodovat o tom, které příspěvky od přátel a které zprávy uvidíte,
říká.
A dodává, že pak (osobně bych řekl příliš pozdě, byť Tim Berners-Lee si myslí, že to ještě nenastalo) zjistíte, že jde o jednu velkou společnost, která náhle má kompletní kontrolu nad našimi názory na planetu, na které žijeme.