Hlavní navigace

Jak na bezpečnější nastavení soukromí na Facebooku (1)

21. 10. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Facebook a Internet sice jsou veřejným prostorem a nic, co není určeno očím 7 miliard lidí, tam nepatří, přesto je dobré vědět, jak lépe nastavit ochranu vašeho soukromí.

Pokud používáte Facebook a chcete si lépe nastavit soukromí vlastního účtu,  zkuste si projít následující tipy. Nezajistí vám neproniknutelné soukromí, stále zde budou tisíce pracovníků Facebooku s přístupem ke všemu, co jste vložili. Stále zde také budou facebookoví přátelé, kteří mohou kdykoliv vykecat i pečlivě „jen pro přátele“ sdílené věci. A samozřejmě nezapomínejme na hackery, kteří se mohou do vašeho účtu dostat.

Následující tipy vám umožní pouze lépe nastavit Facebook s ohledem na cizí lidi, tedy takové, které jste si nepřidali do přátel. Nastavit ho tak, že na první pohled nebude možné z vašeho účtu okamžitě získávat informace.

Než se pustíme do dalšího vysvětlování, tak jenom poznámka – nastavení Facebooku je složité a rozložené na několika místech. V prvním díle projdeme pouze tzv. „Nastavení účtu“, což je první nejzákladnější možnost. 

Volby v Nastavení účtu – Obecné

Začít můžete v Nastavení účtu (vpravo nahoře ozubené kolečko vyvolávající menu). Zde najdete (v první záložce OBECNÉ) první podstatnou volbu týkající se e-mailu. Mělo by platit, že pro Facebook nepoužíváte svůj obvyklý mail – nejlepší je mít vytvořený samostatný, kompletně izolovaný účet, pomocí kterého máte zaregistrovaný Facebook a používáte jej pouze k tomuto účelu.

Pokud Facebooku přidáte další e-mailové adresy, může jít o zbytečné riziko. A Facebook je samozřejmě bude využívat pro vlastní účely, a to i když je později smažete – stejně si je bude pamatovat a používat – hlavně pro párování s dalšími lidmi.

Jednomu vážnému bezpečnostnímu nedostatku se zde vyhnout mimochodem nemůžete. „Facebook e-mail“ je povinně shodný s vaším uživatelským jménem (té části adresy za www.facebook.com) a kdokoliv vám na něj může posílat poštu.

Další, co najdete v Nastavení účtu, je nastavení hesla. Tady stále klasicky platí, že byste si měli zvolit heslo dostatečně silné - ideálně by to měla být kombinace písmen a číslic, nejlépe s některými písmeny malými a velkými, můžete použit i nějaké ty symboly (podtržítko, tečku, atd). Ztíží se tím výrazně možnost krádeže účtu tím, že někdo vaše heslo prostě uhodne.

Na konci záložky „Obecné“ ještě najdete možnost Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku – čas od času to udělejte, ale pamatujte, že Facebook vám stejně a) nikdy nedá všechna vaše data a b) vám je nedá v použitelné podobě.

Volby v Nastavení účtu – Zabezpečení

Druhá záložka v Nastavení účtu s názvem Zabezpečení obsahuje několik možností nastavení lepšího zabezpečení účtu.

Především je nutné vždy používat zabezpečené procházení, tedy vždy a všude na Facebook přistupovat přes https připojení.

Zapnout byste si měli také druhou možnost: Upozornění na přihlášení. Pokud Facebooku svěříte své mobilní číslo, můžete nechat upozornění zasílat i prostřednictvím SMS, ale stačí alespoň e-mailem. Jejich prostřednictvím se dozvíte, že se někdo pokoušel dostat do vašeho účtu na Facebooku.

Podstatnější je ale další volba – Schválení přihlášení. Můžete ji využít pouze v případě, že Facebooku svěříte své mobilní číslo. Při přihlášení na počítači či zařízení, ze kterého jste se doposud nikdy nepřihlásili, pak v SMS zprávě dostanete kód, který umožní dokončit přihlášení. Jde o velmi užitečnou funkci tam, kde si chcete opravdu chránit účet.

Stejně tak může být užitečný Generátor kódů – ve spojení s aplikací pro Android/iOS pak můžete získat zpět heslo, které vám někdo změnil. Případně pomocí kódů řešit přihlašování bez nutnosti posílání SMS.

Důvěryhodné kontakty vám mohou pomoci získat zpět hacknutý účet, takže vcelku dává smysl si z přátel vybrat ty, kteří vám v takovémto případě pomohou.

Rozpoznaná zařízení obsahují přehled počítačů (lépe řečeno prohlížečů) a dalších zařízení (mobily, tablety), které jste schválili jako důvěryhodné pro použití s vaším účtem. Můžete je z tohoto seznamu odebrat, pokud jste je přestali používat.

Aktivní relace je informace o tom, kde všude jste právě  k Facebooku přihlášeni. Pokud je přihlášení více, máte možnost ta přebytečná ukončit.

Volby v Nastavení účtu – Soukromí

V další záložce (Soukromí) se dostanete k základnímu nastavení vlastností vašeho účtu, zejména co se viditelnosti a dohledatelnosti týče. Pamatujte na to, že tato nastavení Facebook rád mění.

Kdo uvidí vaše budoucí příspěvky? umožňuje přednastavit jakou viditelnost budou mít příspěvky, které zadáváte. V ideálním případě je vhodné viditelnost omezit na Přátelé. Pamatujte, že při vkládání příspěvku toto nastavení kdykoliv můžete změnit (a pokud to uděláte, bude si Facebook pamatovat poslední nastavení).

Druhá volba v „Kdo uvidí můj obsah?“ je jenom odkazem na Záznamy o aktivitách (Activity Log) a třetí volba („Chcete omezit okruh uživatelů u příspěvků…“) umožňuje zpětně nastavit již zveřejněné příspěvky na „jenom pro přátele“.

Kdo vám může poslat žádost o přátelství má jenom dvě možné volby – buď Všichni nebo Přátelé přátel. Bezpečnější je druhá varianta, ale jenom mírně – žádosti o přátelství stejně musíte schvalovat, takže poslaná žádost v podstatě nic neznamená.

Čí zprávy se mají filtrovat do mých příchozích zpráv se týká interní pošty Facebooku a vhodné nastavení je Striktní filtrování. Budete pak sice muset čas od času procházet „spam“ složku, ale interní poštu přímo uvidíte jen od přátel.

Kdo vás může vyhledat podle zadaného e-mailu nebo telefonního čísla je vhodné nastavit pouze na Přátelé. Zbývající možnosti jsou pouze dvě (Přátelé přátel a Všichni). Přičemž volba Všichni není zcela nejlepší nápad.

V nastavení soukromí donedávna figurovala také možnost omezení vyhledávání vašeho profilu podle jména. Tuto možnost ale Facebook nedávno uživatelům vzal – prý ji používalo příliš málo uživatelů.

Volbu Chcete, aby ostatní vyhledávače uváděly odkaz na váš profil Timeline je vhodné odškrtnout v okamžiku, kdy nechcete, aby se váš profil na Facebooku objevoval v Googlu, Bingu, Seznamu a dalších vyhledávačích. Pokud jste už tuto volbu měli aktivní, není příliš jisté, že vás vůbec kdy vyhledávače zapomenou.

Volby v Nastavení účtu – Timeline a označování

Nastavení v této záložce se týkají vašeho profilu, hlavně toho, kdo a jak může přidávat obsah, označovat vás ve fotografiích a vidět obsah.

Kdo může zveřejňovat příspěvky na vašem profilu Timeline můžete nastavit na Přátelé, ale pokud nechcete, aby vám tam publikovali hlouposti, nastavte na Jenom já.

Chcete kontrolovat příspěvky, v nichž vás přátelé označí, než se objeví na vašem profilu Timeline je rozhodně vhodné nastavit na Zapnuto. Budete pak moci schválit své označení v příspěvku či na fotografii ještě předtím, než se objeví na vašem profilu (jejich zobrazení jinde přímo ovlivnit nemůžete).

Kdo může vidět příspěvky, ve kterých jste byli ve svém profilu Timeline označeni je vhodné nastavit alespoň na Přátelé. Pokud ale nechcete, aby se kdokoliv dozvěděl, kde jste označeni, nastavte na Pouze já.

Kdo může vidět příspěvky, které na váš profil Timeline přidají ostatní uživatelé můžete nastavit na Přátelé, ale opět platí, že pokud už jste povolili příspěvky na váš profil, ale nechcete, aby byly vidět, můžete nastavit na Jenom já.

Chcete kontrolovat označení, která lidé přidávají k vašim příspěvkům, než se označení objeví na Facebooku je opět vhodné nastavit na Přátelé. Budete tak moci případně odstranit štítky přidané k vašim příspěvkům, které tam nechcete mít.

Když jste označení v příspěvku, koho chcete přidat do okruhu uživatelů, pokud tam ještě není nastavte na Přátelé, ale opět platí, že pokud nemáte označování v oblibě, je bezpečnější nastavit na Jenom já.

Kdo může vidět návrhy na označení při nahrávání fotek, na nichž je osoba, která vypadá jako vy asi nebudete moci změnit. Pokud by to ale bylo možné, rozhodně by sem patřilo Jenom já.

Volby v Nastavení účtu – Blokování

V páté záložce můžete blokovat uživatele, aplikace, pozvánky na události od určitých uživatelů a pozvánky do aplikací od určitých uživatelů. Pomocí první volby si můžete zobrazit zablokované uživatele a případně blokaci zrušit.

Volby v Nastavení účtu – Upozornění

Upozornění nemají nic společného s bezpečností – jde o nastavení toho, co vám Facebooku bude posílat (hlavně) e-mailem, ale také zobrazovat v upozorněních přímo na Facebooku (pod ikonkou zeměkoule v horní liště).

Zajímavé je, že první volba Na Facebooku ve skutečnosti umožní vypnout zvuk, kterým Facebook doprovází každé upozornění.

Volby v Nastavení účtu – Mobile

Zde si můžete přidat (ale také třeba odebrat) telefonní číslo, které je spojeno s vaším účtem. Aby mohlo být přidáno, potřebujete k němu samozřejmě mít přístup – přijde vám na něj totiž potvrzovací SMS s kódem. A je také jasné, že jedno telefonní číslo je možné přidat pouze k jednomu účtu na Facebooku. A mimochodem, „Aktivovat zasílání textových zpráv“ neumožňuje vybrat „Česká republika“.

Volby v Nastavení účtu – Sledující

Volba Sledující umožňuje zapnout (a vypnout) možnost sledování vašeho účtu uživateli Facebooku, kteří se nemusejí stát přáteli – budou od vás samozřejmě dostávat pouze příspěvky, které mají omezení na Veřejné (Public).

Pokud sledování umožníte, nemá samozřejmě smysl váš účet skrývat (viz tedy například druhou volbu pro zapnutí nalezitelnosti ve vyhledávačích).

Ze zbylých nastavení je dobré to třetí, můžete omezit, kdo smí komentovat vaše příspěvky – na výběr je Každý, Přátelé přátel a Přátelé. Pokud chcete mít více klidu, je dobrou volbou Přátelé. Stejně tak je dobré omezit, kdy vám chodí upozornění.

Volby v Nastavení účtu – Aplikace

Záložka Aplikace je hodně důležitá v tom, že zde získáte přehled o tom, kterým aplikacím jste dali práva přístupu k vašemu účtu a vašim informacím. Pokud je potřebujete odebrat, dělá se to právě tady. Vedle odebrání můžete i zjistit, kdy naposledy aplikace přistupovala k vašemu účtu, co vlastně chtěla, a některé další drobnosti. Včetně možnosti nastavit, kdo vidí, že tuto aplikaci používáte.

Aplikace, které používají ostatní je hodně podstatná volba a pokud o sobě na Facebooku nechcete sdílet mnoho informací, měli byste odškrtnout všechny možnosti – nebude tak možné, aby další lidé pomocí aplikací tyto informace získávali.

Okamžité přizpůsobení se týká vybraných webů (ty, které tuto funkci podporují, jsou uvedeny jako příklad), které používají váš profil na Facebooku pro své vlastní „přizpůsobovací“ účely. Pokud chcete mít lepší soukromí, zrušte zaškrtnutí.

Starší verze Facebooku pro mobilní zařízení řeší situaci při vkládání příspěvků z mobilních verzí Facebooku, kde nebylo možné přímo vybrat omezení cílení. Přednastaví se zde, jak bude příspěvek nastaven, takže Přátelé je ta lepší volba.

Volby v Nastavení účtu – Reklamy

Ve Weby třetích stran je velmi vhodné vždy nastavit Nikdo a zamezit tak tomu, aby bylo možné váš profil a vaše informace používat v reklamách na webech jiných než na Facebooku. Pamatujte samozřejmě, že vaše jméno, příjmení a profilová fotka jsou vždy veřejné. A je zcela běžné, že je někdo může využít (rozumějte zneužít).

Reklamy a přátelé je opět vhodné nastavit na Nikdo. Facebook vás poté nebude moci využívat v reklamě. Něčemu takovému se ale nedá na 100 % vyhnout.

BRANDstorming tip2

Volby v Nastavení účtu – Platby

Předposlední záložka Platby se týká placení Facebooku a „přes“ Facebook. A bude použitelná pouze, pokud Facebooku svěříte číslo své kreditní karty. Zde je samozřejmě vhodné připomenout, že Facebook si vložená čísla kreditních karet bude pamatovat v plné podobě, nejde tedy o bezpečné placení.

Volby v Nastavení účtu – Panel podpory

Zde je možné vidět, jakým způsobem Facebook vyřešil či nevyřešil různé nahlašované problémy, zejména s lidmi či obsahem. V některých případech můžete reagovat nesouhlasně (a občas to i vede k přehodnocení verdiktu). 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).