Hlavní navigace

Tohle je Spartan! Tedy Microsoft Edge, prohlížeč z Windows 10

29. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Nabízíme shrnutí zatím známých informací o novém prohlížeči z Windows 10 a galerii screenshotů z jeho první verze předložené uživatelům k testování.

Zástupci širší veřejnosti, kteří se zapojili do testování méně spolehlivých buildů Windows 10 Technical Preview, mohou už několik týdnů zkoušet nový webový prohlížeč, který má časem nahradit Internet Explorer. Zatím se mu říkalo Spartan, jelikož byl vyvíjen pod kódovým označením Project Spartan. Na právě probíhající vývojářské konferenci Build ale dostal už i oficiální jméno: Microsoft Edge.

Edge je vyvíjen primárně pro Windows 10. Zamíří na všechna zařízení, která nový systém bude podporovat: od osobních počítačů přes mobilní zařízení po herní konzole. Způsob a podoba ovládání se však má vždy přizpůsobit konkrétnímu typu zařízení. Ostatně už také vyšla první veřejná verze upravená pro chytré mobily, tedy pro dotykové ovládání na menším displeji.

Nový prohlížeč se má orientovat především na spotřebitele. Pro potřeby firem tu bude ještě nějakou dobu Internet Explorer, jehož desktopová varianta se také objeví ve Windows 10. Edge by se naopak mohl dostavit na oblíbená Windows 7. Vyloučené to prý není, ale záležet zřejmě bude na vývoji jejich tržního podílu. Microsoft naopak rezolutně odmítá vstup na konkurenční platformy.

Edge bude mít výrazně kratší vývojové cykly než Internet Explorer. Čerstvou verzi s více či méně podstatnými novinkami uživatelé obdrží jednou za několik týdnů po vzoru browserů jako je Google Chrome a Mozilla Firefox. Zároveň by měly existovat různé vývojové kanály pro různé skupiny testerů: od webových vývojářů po zvídavé uživatele. Ani to není nic nového pod sluncem.

Nové jádro? Záleží na definici

Edge má i nemá nové jádro. Microsoft vytvořil fork jádra MS HTML (Trident), které používá Internet Explorer. Zmíněný fork nese název MS EDGE a vývoj jádra pro nový browser tedy nezačíná na příslovečné zelené louce, k čemuž ostatně není důvod. Internet Explorer se kompletního přepsání jádra dočkal teprve před několika lety. Edge však díky novému forku jádra odhodí tzv. historickou zátěž.

V praxi to znamená, že nenabídne režimy zpětné kompatibility. Od toho tu nadále bude Internet Explorer. Edge se naopak má zaměřovat na co možná nejrychlejší adopci nových webových technologií a podporu moderních otevřených standardů vznikajících například pod hlavičkou W3C. Kdo by to byl na přelomu tisíciletí řekl. Odhození tzv. historické zátěže má usnadnit budoucí rozvoj jádra a napomoci jeho výkonu.

Minimálně některé novinky z jádra nového prohlížeče údajně obdrží po řádném otestování a odladění také Internet Explorer. Microsoft však rozhodl, že původně zvažované přepínání mezi jádry ve finále nebude možné v žádném z nově formované dvojice systémových prohlížečů. O tom se však ještě v rámci programu Windows Insider vedou diskuse, takže se nechme překvapit.

Edge bude používat nadále rozvíjený engine Chakra pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Dozná však řady vylepšení včetně zapracování asm.js, se kterým přišla Mozilla. Redmondští se hodlají ještě více zaměřit na efektivnější vytěžení výkonu díky hardwarové akceleraci a optimalizaci pro moderní procesory. Zároveň však nechtějí, aby vyšší výkon znamenal nutně vyšší energetické nároky.

Flash Player i moderní rozšíření

Edge bude podporovat Flash Player navzdory proklamovanému důrazu na moderní webové technologie. Důvodem je prý zpětná kompatibilita. Kvůli ní po počátečním odmítání dnes Flash Player plně podporuje také dotyková varianta prohlížeče Internet Explorer z Windows 8 a Windows 8.1. Tu už ve Windows 10 uživatelé nenajdou, kdežto Flash Player součástí instalace systému zůstane.

Není však jasné, jestli bude dostupný na všech zařízeních s Windows 10. Microsoft spolupracuje s Adobe na jeho odladění pro nový prohlížeč (a nejen na tom), což ale může znamenat cokoliv. Podpora dalších plug-inů je také stále ještě s otazníkem. Microsoft naopak potvrdil, že konečně počítá s moderními rozšířeními ve stylu prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox.

Cloud23

Redmondští však sami chtějí přispět novými funkcemi, na které uživatelé jejich současného prohlížeče nejsou zvyklí. V praxi se už testuje třeba pořizování a sdílení webových výstřižků nebo vytváření seznamu článků k přečtení. Další novinkou je speciální režim pro čtení článků, který má na desktop z mobilů a tabletů brzy přinést také konkurenční Mozilla Firefox.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).