Hlavní navigace

Tomáš Čermák (eMan): Hodinky, chytré brýle a jiné gadgety nás baví

13. 11. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: eMan
„Mít mobilní či responzivní web v dnešní době není pro provozovatele e-shopů otázka volby, je to nutnost,“ říká spolumajitel firmy eMan Tomáš Čermák.

Vývojářská firma eMan vznikla v roce 2004, tehdy mimo jiné vyvinula systém pro placení MHD pomocí SMS zpráv. Od přelomu desetiletí se ale věnuje zejména vývoji aplikací pro mobilní zařízení, Facebook ale i chytré hodinky. Zkušenosti má i z oblasti internetu věcí – vyvinula zařízení, od kterého si slibuje, že by mohlo mít globální úspěch.

„Máme tenisovou raketu se speciálním senzorem, který snímá veškeré aspekty hry v reálném čase. Tyto informace přes bluetooth tečou do aplikace v mobilu a dále na cloud,“ popisuje produkt jeden ze zakladatelů a marketingový šéf eManu Tomáš Čermák.

Firma se nyní rozhoduje, jestli s novinkou půjde do prodeje. „Pokud bychom chtěli na trhu uspět, museli bychom se spojit s nějakým silným partnerem,“ vysvětluje Čermák. Bez partnera to podle něj nejde kvůli finanční náročnosti globálního projektu.

České e-commerce subjekty podle něj tak trochu technologicky zaspaly. Řeč je nyní o responzivním webu či aplikaci. „Řadu českých firem rychlý vývoj zřejmě překvapil. To, že si jejich zákazníci tak rychle zvykli nakupovat na mobilech a tabletech, je poněkud zaskočilo,“ říká Čermák s tím, že situace se nyní mění k lepšímu. I proto by letos eMan měl zvýšit tržby na 50 milionů korun.

Na trhu působíte pět let. Jaké zákazníky a z jakých oborů obsluhujete?

Naši klienti se rekrutují z mnoha různých oborů. V portfoliu máme většinu českých pojišťoven, hodně silní jsme v sektoru utilit a energetických firem, jako jsou Bohemia Energy, E.ON a podobně. Nyní řešíme velmi zajímavé zakázky v oblasti automobilového průmyslu. Pracujeme pro české i zahraniční zákazníky, například z Německa nebo USA.

Kam se během posledních let tento segment posunul?

Přirozeným vývojem jsme se dostali od vývoje relativně jednoduchých mobilních aplikací a s nimi souvisejících backendů a webů k větším robustním řešením. Takové řešení od nás využívá například již zmíněná Bohemia Energy.

Tabletovou aplikaci využívá přes 600 jejích obchodních zástupců, a firma tak v podstatě přešla na bezpapírové obchodní procesy. Navíc návratnost celého projektu byla výrazně kratší, než se předpokládalo. U takových případů se ukazuje, jak mobilní řešení mohou pomoci v hlavní činnosti každého podniku.

Orientujete se tedy spíše na B2B než B2C aplikace?

V počátcích jsme vyvíjeli především relativně jednodušší aplikace. Typickým zadavatelem bylo marketingové oddělení a jednalo se hlavně o B2C řešení. Pokud šlo o investice do takových aplikací, ty se typicky pohybovaly v řádech nižších stovek tisíc.

Nyní se nám zakázky posouvají spíše k B2B řešením. Zadavatelé do nich obvykle investují jednotky milionů korun. Firmy postupně přicházejí na to, že mobilními aplikacemi nemusí oslovovat jen koncové zákazníky, ale mohou se stát i klíčovými nástroji v běžném chodu firmy.

Aplikace tedy dnes dokáží nahradit v podstatě vše – od složitých logistických záležitostí až po HR věci, jako je docházka, stravenky a podobně?

Stravenky jsou hezký příklad. Nedávno jsme tuto otázku řešili pro lídra na českém trhu, společnost Edenred. Ta se rozhodla své stravenky Ticket Restaurant postupně převést z papíru na digitál. Elektronické stravenky, které Edenred vydává ve spolupráci s MasterCardem, přinášejí nesrovnatelně vyšší komfort zaměstnavatelům, kteří stravenky poskytují svým zaměstnancům, uživatelům stravenek i provozovatelům restaurací.

Například zcela odpadá nutnost distribuce papírových stravenek. Elektronizace navíc umožňuje nabalení dalších služeb, které doposud nebyly možné.

Jak přesně tento systém funguje?

Stravenky už nebudete mít v papírové podobě, ale dostanete platební kartu, na kterou vám zaměstnavatel každý měsíc dobije určitý kredit. Kartou pak můžete v restauraci zaplatit na klasickém platebním terminálu. Pokud restaurace platební terminál nemá, přichází na řadu námi vyvinuté řešení v podobě mobilní aplikace.

Restauratér si tuto aplikaci jednoduše stáhne do svého mobilu nebo tabletu vybaveného technologií NFC, ze kterého se rázem stane platební terminál. Při placení oběda pak stačí, aby číšník jednoduše přiložil vaši stravenkovou kartu k mobilnímu zařízení, a během vteřiny máte zaplaceno.

V červnu Edenred spustil pilotní provoz Ticket Restaurant Card v Brně, nyní se elektronické stravenky postupně zavádějí ve zbytku České republiky.

Kolik vás ve vašem strašnickém sídle v současnosti sedí?

Jen nás zhruba padesát. Číslo ale neustále roste. V současnosti nabíráme průměrně tři až pět lidí měsíčně. Proto už se do našich prostor na Strašnické nevejdeme a nyní řešíme otázku stěhování.

Pociťujeme velkou poptávku, která možná souvisí se širší situací v naší ekonomice, které se daří. Letos očekáváme růst tržeb na hodnotu kolem 50 milionů korun.

Většinu lidí tvoří zřejmě vývojáři?

V našem týmu najdete všechny role, které souvisejí s realizací projektů. Vývojáři jsou samozřejmě nejpočetnější. Dále u nás najdete „projekťáky“, softwarové architekty, testery, obchodníky, designéry a další role. V poslední době jsme výrazně posílili náš UX tým. Použitelnost aplikací, webů a obecně jakýchkoli produktů a služeb je z našeho pohledu velmi důležitá pro úspěch na trhu.

Tento fakt lze ilustrovat například úspěchem Applu s jeho iPhonem. Chytré telefony tu byly už před ním, ale až Apple přinesl světu skutečně použitelný smartphone. Proto akcentujeme pohled na to, jak aplikace vypadá a především jak pohodlně se používá. Mimochodem v současnosti zrovna řešíme velké UX projekty pro klienty působící v automobilovém průmyslu a oblasti zdravotnictví.

Když zůstaneme u webových technologií, české firmy z e-commerce dle různých průzkumů zaspaly v oblasti responzivních webů a aplikací. Je tedy nyní vidět chuť ke změně?

Ano situace se mění. Mít mobilní či responzivní web v dnešní době není pro provozovatele e-shopů otázka volby, je to nutnost. Velcí hráči si mohou dovolit nabídnout svým zákazníkům i mobilní aplikaci přinášející vyšší komfort a funkce navíc.

Řadu českých firem rychlý vývoj zřejmě překvapil. To, že si jejich zákazníci tak rychle zvykli nakupovat na mobilech a tabletech, je poněkud zaskočilo. Svou roli může hrát i fakt, že vývoj kvalitních řešení je relativně nákladný a časově náročný.

Kdy by si firma měla vybrat responzivní web a kdy aplikaci?

Klíčovou výhodou mobilních aplikací je možnost naplno využívat možnosti mobilního zařízení. Fotoaparát lze využít například pro skenování čárových a QR kódů, polohové funkce se hodí pro navigaci, NFC technologie umožňuje rychlý a bezpečný přenos informací třeba při placení.

Pokud chcete nabídnout uživatelům pokročilé funkce založené například na takzvané rozšířené realitě nebo technologii iBeacon, bez aplikace se neobejdete. Pokud ale například provozujete zpravodajský server, může být kvalitní responzivní nebo mobilní web velmi dobrým řešením, které jistě ocení i váš finanční ředitel.

Když se podíváme na trh s aplikacemi dle operačních systémů, ten se dělí v podstatě na iOS a Android. Windows Phone už je asi mrtvý?

Windows Phone není mrtvý, urputně bojuje o své místo na slunci s dominantními hráči. Jeho globální tržní podíl se aktuálně pohybuje mezi dvěma a třemi procenty. Aplikace pro Windows Phone běžně vyvíjíme, i když zakázek pro tuto platformu je ve srovnání s Androidem a iOSem podstatně méně.

Přeci jen, nejde o klasický začarovaný kruh? Uživatelů není mnoho, což odrazuje vývojáře, jenže operační systém bez aplikací nikoho nepřiláká. Z toho se těžko dostává…

Ano, je to tak. Microsoft bude muset přijít s nějakým zajímavým nápadem, jak uživatele a vývojáře ke svým telefonům přilákat. Zdravé konkurenční prostředí prospívá každému trhu, takže Microsoftu v tomto ohledu velmi fandíme. 

A pro vás je tu ještě jeden vznikající obor, a to je segment chytrých hodinek…

Vývoj aplikací pro chytré hodinky intenzivně řešíme. Hodinky, chytré brýle a jiné gadgety nás velmi baví. Obecně se snažíme k novým technologiím přistupovat velmi aktivně. Hrajeme s nimi a testujeme je ihned po jejich uvedení na trh. A hledáme možnosti jejich využití v projektech realizovaných pro naše klienty.

Před dvěma lety jsme se například stali první firmou v Česku, která měla Google Glass. Před několika dny jsme na soutěži EBEC studentům ČVUT ukazovali brýle pro virtuální realitu Oculus Rift od Facebooku. O jejich vyzkoušení byl mezi studenty obrovský zájem.

A dnes hodně omílaný internet věcí?

V oblasti internetu věcí již máme za sebou několik projektů v oblasti zdravotnictví, automotive, průmyslových pekáren, solárních panelů nebo chytrých zařízení pro domácnost. Nedávno se nám podařilo získat globální kontrakt s velkým americkým hráčem z oblasti průmyslové výroby.

Takovou třešničkou na dortu je, že máme tenisovou raketu se speciálním senzorem, který snímá veškeré aspekty hry v reálném čase. Systém tak ví, jestli jste míč odehrál bekendem či forhendem, jakou rychlostí a podobně. Tyto informace přes bluetooth tečou do aplikace v mobilu a dále na cloud. Aplikace vám pomáhá zlepšovat vaše herní schopnosti, ukazuje statistiky nebo umožňuje sdílení výsledků s přáteli. To je další ukázka internetu věcí v reálné praxi.

S touto raketou plánujete jít na trh?

Produkt máme v tuto chvíli ve fázi prototypu. Nyní řešíme otázku případného vstupu na trh, výroby, distribuce a další s tím spojené otázky. Na globálním trhu již působí několik subjektů s podobným výrobkem.

Z našich analýz vyplývá, že náš senzor poskytuje kvalitnější nebo minimálně srovnatelné výsledky. Nicméně pokud bychom chtěli na trhu uspět, museli bychom se spojit s nějakým silným partnerem. Nějaká jednání v tomto ohledu již proběhla, s nikým jsme si však zatím neplácli. Z našeho pohledu jde o velmi zajímavou věc. Senzor lze navíc využít i pro další sporty, například pro golf.

Na čem dalším ještě nyní pracujete?

V srpnu jsme na trh uvedli aplikaci Hlášení nehody, pomocí které můžete své pojišťovně nahlásit dopravní nehodu. Když už se vám přihodí tato nepříjemnost a nabouráte, pomocí aplikace vyplníte jednoduchý formulář, nahrajete fotografie a vše odešlete do své pojišťovny.

ebf - témata 1

Aplikace plnohodnotně nahrazuje klasický papírový euroformulář, na jehož vyplnění potřebujete alespoň 20 minut. S novou aplikací to dle našich měření vychází typicky na 4 minuty.

Česká kancelář pojistitelů, která zastřešuje jednotlivé pojišťovny působící na trhu, aplikaci Hlášení nehody přijala jako celotrhový standard. V současné době aplikaci využijí klienti Allianz pojišťovny, zákazníci dalších pojišťoven se dočkají v horizontu několika měsíců.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Byznys. V minulosti působil v agentuře Reuters, v Hospodářských novinách nebo Českém rozhlase. Zastával i post mluvčího skupiny Nova. Najdete ho na Twitteru a na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).