Hlavní navigace

TOP 10 vánočních filmů, mezi kterými si vybere každý (a ještě něco navíc)

18. 12. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

O vánocích si na nás televizní stanice chystají největší pecky. Ani letos to 24. prosince nebude jiné.

Už jen šestkrát se vyspíte a jsou tady Vánoce. Pro někoho nejkrásnější svátky roku, pro někoho neskutečná otrava – ale speciální den je to v každém případě. Zde je 5 vánočních filmů na českých televizních stanicích, které ocení muži všeho věku, a 5 filmů, u kterých se mohou ženy rozněžnit, zatímco chlapi budou zprovozňovat Playstationy a Xboxy, které sice Ježíšek přinesl jejich synům, ale všichni dobře vědí, že je to vlastně taky pro ně.

Níže uvedený výběr zdaleka není kompletní – snažili jsme se vybrat i jiné filmy než ty, které jsou už běžnou součástí vánočního inventáře. Takže níže nenajdete ani Tři oříšky pro Popelku, ani Mrazíka – a to ne proto, že je to ruský film (a všechno, co přijde z Ruska, je propaganda), ale proto, že už je bereme tak automaticky, jakože pod stromečkem najdeme nějaké dárky.

Tedy… jestli jsme byli hodní.

Poslední poznámka: já vím, že rozdělení muži/ženy je dnes mnohými prohlašováno za záležitost minulého století. Je mi to úplně jedno, kritiku mi pište na Facebooku, čau.

Pretty Woman.
Autor: Touchstone Pictures

Pretty Woman.

Filmy pro dámy

Pretty Woman – Nova, 21:35

Pohádkový příběh, o kterém sní spousta chlapů (a spousta ženských, samozřejmě). Bohatý chlapík Richard Gere se zamiluje do relativně hezké štětky, kterou hraje Julia Roberts. Jenže vytáhnout někoho takového z bahna neřesti a udělat z něj partnerku na úrovni není jen tak! Celý film se točí okolo komických situací, kdy se ona snaží naučit se chovat jako dáma a moc jí to nejde.

Svině klouzavý!

Fanfán Tulipán – ČT2, 15:15

Nesmrtelná klasika s miláčkem žen Gérardem Philippem a vysněnou ženou všech mužů Ginou Lollobridigou. Fanfán Tulipán se raději nechá odvést na vojnu, než by se dobrovolně oženil, jenže co je mu to platné, cikánka mu předpoví, že se ožení s dcerou krále…

Když ženská říká vždycky pravdu, chce tím zatajit nějakou lež!


Moje první svatba – Voyo, 15:25

Vanessa se bude vdávat. Vanessa chce souložit, ale Vanessin manžel, dobře vychovaný chlapec, je zásadně proti: „Až po svatbě!“ Nemyslí na nic jiného než na sex, proto se jde vyzpovídat do kostela, kde ovšem najde Nicka, o kterém si myslí, že je to kněz, ale není to kněz, jen přišel do kostela opravit oltář a chce se Vanesse dostat co nejrychleji pod sukně…

Vždycky je to radost, nikdy ne jenom pouhá práce!

Jack Frost – Nova, 8:20

Bluesman Jack se dře do úmoru, aby uživil rodinu, jeho syn Charlie by ale byl raději, kdyby táta byl víc doma a s ním – jenže táta kvůli práci nestihne důležitý Charlieho hokejový zápas, i když mu to svatosvatě slíbil. Takže mu dá harmoniku, která mu má splnit veškerá přání. Což přijde akorát tak vhod, protože se po cestě domů zabije v autě, takže Charlie může oživit sněhuláka před domem a se sněhulákem se vrací i táta… i přes velmi zašmodrchaný děj je to jeden z nejpůsobivějších rodinných filmů.

Koule mi mrznou! Nikdy bych nevěřil, že se budu usmívat, když to říkám!


Duch – Prima, 22:30

Sam (Patrick Swayze) a Molly (Demi Moore) jsou velice šťastně zamilovaný páreček. Jednou si vyjdou do kina, a když se vracejí domů, potkají zloděje, který Sama zabije. Sam se probudí jako duch a uvědomí si, že jeho smrt nebyla náhoda a že musí varovat Molly před nebezpečím. Jako ducha ho ale živí lidé nemohou vidět ani slyšet, a tak s Molly komunikuje prostřednictvím věštkyně Ody Mae (Whoopi Goldberg), která si ani neuvědomuje, že to, co dělá, opravdu funguje.

Proč nejdete někam strašit? Chrastit řetězy a tak…

Bud Spencer a Terence Hill

Filmy pro pány

Cesta do středu země – Prima Cool, 20:00

Profesor Trevor Anderson (Brendan Fraser) se má starat o synovce Seana Andersona (Josh Hutcherson) po dobu, co se jeho máma připravuje na stěhování do Kanady. Ta dá Trevorovi knížku, ve které jeho ztracený bratr popisuje svoji poslední cestu. Rozhodnou se, že se vydají po jeho stopách, takže letí na Island, kde potkají Hannah Asgeirrsonovou (krásná, jak jinak). Před ničivou bouří se schovají do jeskyně, a když hledají východ, propadnou se do středu země… Film podle Jula Verna.

Už někdy viděl dinosaura?“ „Jo, ale neměl kůži!

Sudá a lichá – Kino Barrandov, 21:10

Fandové Buda Spencera a Terence Hilla snad aby ani z Barrandova nepřelaďovali – filmy této dvojice tam poběží celý Štědrý den. Pravá a levá ruka ďábla, Hroši v Africe, Banánový Joe… a spousta dalších. My samozřejmě doporučujeme klasiku z nejklasičtějších, Sudou a lichou – film, ve kterém se detektiv námořnictva (Hill) snaží s pomocí svého bratra, bývalého hazardního hráče (Spencer), zlikvidovat ilegální hernu v Miami. Tohle musíte dát!

Proč jsi mi neřekl, že jsi můj bratr? Chtěl jsem, aby z nás byli nejdřív přátelé, a pak teprve bratři.

Zmrtvýchvstání – HBO, 21:45

Leonardo se po letech čekání a spoustě více či méně povedených vtípků konečně dočkal – Oskara za Revenanta už měl dostat jen za to, že se v zimě vlezl zahřát do rozpáraného břicha mrtvého koně… Film je o výpravě lovců kožešin, jejich souboji s indiány i velmi nepříjemnými protivníky – tady vyniká fantastický Tom Hardy, který měl toho Oskara možná dostat taky. Když je Leonardo zraněn, Hardy ho zahrabe do hrobu, protože se ho chce zbavit – on však zázrakem přežije i pohřbení zaživa, i cestu divočinou, a jde si pro pomstu…

Nebojím se smrti. Už jsem umřel.


Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana – Prima, 18:15

Animáky jsou rok od roku lepší a lepší – čti: dá se na ně koukat jako na normální filmy a zdaleka nejsou jen pro děti. Tohle je přesně případ tohoto filmu. Pan Peabody je mluvicí pes s IQ vyšším než Albert Einstein, který adoptuje malého chlapce Shermana. A taky vymyslí stroj času – časomat, se kterým oba (resp. všichni tři – ještě se Shermanovou kamarádkou Penny) cestují do všech historických údobí. Malý spoiler: ve filmu si zahrají Tutanchamón, RobespierreBill Clinton…

Když může kluk adoptovat malého psa, nevidím důvod, aby pes nemohl adoptovat malého kluka!

Ukradené vánoce Tima Burtona – Nova Cinema, 21:45

Jack Skellington je kostlivec s hlavou z dýně a vládne městečku, ve kterém se Halloween slaví nonstop. Takže se vlastně nikdo nikoho nebojí a nejoblíbenějšími tvory jsou upíři, co spolu soutěží v tom, kolik lidské krve vypijí za noc… Jednoho dne se ale dostane do sousedního Vánočního města, kde je to úplně naopak… A jak dopadne setkání příšer ze záhrobí s veselými dětmi a Santa Clausem? Bacha, tahle pohádka fakt není pro malé děti!

Myslím, že tentokrát to bylo nejpříšernější. Všem vám moc děkuji!


Autor: 115393

Letopisy Narnie.

Autorova osobní TOP 5

A tyhle filmy si bude na Štědrý den pouštět autor tohoto článku, protože je prostě má rád. A podívat se ně můžete třeba na Netflixu nebo na některé z on-line videoték. Já jsem hrozně retro a jedu je z Blu-Rayů.

National Lampoon: Vánoční prázdniny

Griswoldovy musí každý milovat. Chevy Chase hraje otce rodiny, který se vždycky snaží udělat tu správnou věc, ale vždycky se to prostě nějak podělá. Třeba když se rozhodne přivést domů pětimetrový vánoční stromeček, který jim z domu udělá málem kůlničku na dříví. Také příbuzní nejsou zrovna ideální, zvláště bratranec Eddie, který, ač nepozván, přesto dorazí – popletené babičky a dědečkové pak už jen dokonávají dílo zkázy.

Kdybych se zítra probudil s hlavou přišitou ke koberci, nemohl bych být překvapený víc, než jsem teď!

Nezvaný host

Lloyd a Caroline jsou manželé, a protože mají problémy, chodí do manželské poradny – moc jim to ale nepomáhá (jako by snad někdy někomu ano), takže jsou těsně před rozvodem. Pořád se hádají a všechny to štve, včetně jejich syna. A štve to i Guse, který je drží jako rukojmí po nepodařené vloupačce. Na scénu přichází rodina, začne se lhát, vypukne totální chaos – jen aby se nestalo něco hrozného. Nezvaný host je vánoční komedie, u které si vlastně ani pořádně nemáte šanci uvědomit, že jsou Vánoce – taky proto, že je plná černého humoru.

No super. Právě jsem zmlátil Santa Clause.

Smrtonosná past

Chlápek, který nezná tuhle klasiku z roku 1988, si nezaslouží být chlápkem. Bruce Willis hraje Johna McClanea, drsného newyorského poldu. Navštíví vánoční mejdan firmy své ženy, se kterou už nějakou dobu nežije. Když mrakodrap, ve kterém se party odehrává, přepadnou gangsteři, je zase jednou na něm, aby zachránil svět. Vzhledem k tomu, že Smrtonosná past má další 4 díly, můžete si tipnout, jestli se mu to povede, nebo ne. BTW, druhý díl se také odehrává na Vánoce – tentokrát na letišti ve Washingtonu.

Ať už jste kdokoli, tento kanál je vyhrazen pro nouzová volání. No né, milostivá, máte snad pocit, že si objednávám pizzu?!


Santa je úchyl

Absolutní povinnost, věc, kterou si pouštím naprosto každý štědrý večer. Billy Bob Thornton hraje Willieho, alkoholika, který se živí tím, že se svým kamarádem Marcusem, který je trpaslík, předvádějí v nákupních centrech Santa Clause – a na závěr je vždycky vykrádají. Do cesty se jim ale připlete tlustý kluk, vychytralý šéf ostrahy obchoďáku nebo Marcusova lakomá partnerka… A taky krásná barmanka z putyky, kam si Willy chodí vypíjet palici a která chtěla vždycky ojet Santa Clause. Film je fantastický tím, že si opravdu na vůbec nic nehraje – Willy je ukázkový hajzlík, ale stejně ho milujete.

To nejsou pravé vousy! Ne, nejsou. Onemocněl jsem a všechny mi vypadaly. Co se ti stalo? Píchal jsem ženskou, co nebyla čistá. Paní Santovou? Ne, její sestru.

MIF22_Early

Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň

Každý muž zůstává kouskem mentálně někde ve věku okolo 15 let – proto se nedivte, až někdy přistihnete dospělého chlapa při sledování pohádkového thrilleru o zemi, kde je neustále zima a sníh (a není to tím, že by tam bydlel Al Gore). Bílá čarodějnice Tilda Swindon ji proklela za to, že jí obyvatelé nebyli po vůli. Proniknou do ní čtyři děti, které se v dobách druhé světové války ukrývají na vesnici, a náhodou najdou ve staré skříni portál do Narnie – a začnou tam spolu s faunem, párkem bobrů a mluvícím lvem organizovat odbojové hnutí. Zvládnou to pomocí dárků od Santa Clause, nebo je Bílá čarodějnice uplatí tureckým medem?

Ale jsem si jistý, že profesorovi nebude vadit, když si půjčíme tyto kabáty. Když se nad tím zamyslíme logicky, ani je nesebereme ze skříně.

Autor článku

Komentátor, fejetonista, milovník dobrého piva, reklamy a world music.