Hlavní navigace

TOP 15 doplňků pro Firefox

28. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 74287
Firefox nabízí nepřeberné množství doplňků, které jej umožňují podstatně vylepšit – od integrovaného překladače přes kalkulačky až třeba pro bezpečnostní prvky nebo blokování reklam. V následujícím článku se tedy podíváme na 15 zajímavých doplňků pro tento prohlížeč.

Asi žádný jiný prohlížeč se nemůže pyšnit tak velkým množstvím doplňků, zásuvných modulů nebo vzhledů jako právě Firefox. Tato rozšíření byla jedním ze zásadních důvodů, proč se mu začalo dařit ukrajovat tržní podíl IE, až se stal evropskou jedničkou.

Umožňuje totiž každému uživateli si vytvořit takové pracovní prostředí, které mu bude vyhovovat, umožní mu maximálně pohodlnou, rychlou a bezpečnou práci a vše doplní pocitem toho, že svůj prohlížeč přeměnil na tuningově upravený dokonalý nástroj. Vzhledem k množství doplňků se bude jednat o výběr do značné míry subjektivní a selektivní současně.

Tab preview

Pokud máte zkušenosti s prohlížečem Opera, pak ve Firefoxu možná postrádáte nástroj, který by umožňoval zobrazovat náhledy otevřených karet při najetí na její název. Tab preview právě toto umožňuje i s patřičným nastavením, jako je prodlení před zobrazením okna nebo jeho velikosti.

Search Preview

Search Preview přidává zobrazování náhledů stránek během vyhledávání na Yahoo či Google a tak zefektivní výběr relevantních výsledků.

ACE Foxdie

Pokud hledáte nástroj, který by umožňoval zevrubnou změnu vzhledu Firefoxu, pak možná ACE Foxdie bude něčím, co by vás mohlo zajímat. Lze pomocí něj nastavit tvar záhlaví s kartami, přítomnost či druh křížku, pracovat s ním, jak se budou zobrazovat oblíbené stránky, nebo prohloubit integraci prohlížeče s operačním systémem. Pokud vám na Firefoxu vadí právě drobné vzhledové problémy, může je tento nástroj poměrně snadno vyřešit.

FoxTab

Přepínání karet pomocí klávesových zkratek je poměrně běžnou a rutinní činností. Pokud je ale karet více, klesá přehlednost práce s nimi i rychlost, s jakou lze pracovat. FoxTab představuje graficky zdařilé „přepínátko“ mezi kartami, které je možné nejrůznějším způsobem modifikovat. K dispozici jsou náhledy jednotlivých položek v nejrůznějším uspořádání či rozprostření, včetně podpory 3D efektů.

AdBlock Plus

Pokud vás obtěžují na internetu bannery, reklama nebo se cítíte být sledováni, pak jedním z možných opatření, které je možné provést, je instalace AdBlock Plus. Možností blokování nežádoucích prvků je celá řada, k dispozici je možnost omezení spouštění Flash či Java objektů, předefinovaný katalog blokovaných prvků i možnosti manuálních úprav.

Tab Mix Plus

Tab Mix Plus vylepšuje možnosti prohlížení v panelech. Za pomoci řady drobných vylepšení vám umožňuje například vytvářet duplicitní panely, kontrolovat jejich chování (obnovování panelu, zamčení apod.), znovuotevřít zavřené panely nebo do nich připojit informaci o tom, jaká část stránky se již načetla.

Video DownloadHelper

Pokud potřebujete stahovat videa z YouTube či podobných stránek nebo z nich separovat zvuk (např. pro přehrávání hudby), pak možná oceníte Video DownloadHelper, který videa umí nejen stahovat, ale také převádět do nejrůznějších formátů. Samozřejmostí je podrobné nastavení parametrů, které má video mít – od bitrate přes různé výstupní filtry, až třeba právě po separaci zvukové stopy. Další funkcí je snadné sdílení videí na sociálních sítích.

Download Statusbar

Pokud vám ve Firefoxu chybí lišta naposledy stažených souborů, kterou známe například z Chrome, je možné použít Download Statusbar, který funguje velmi podobně, jen má menší a decentnější tvar. Nabízí také funkci pro hromadné zastavení všech stahování nebo vyčištění lišty.

DownThemAll!

DownThemAll! umožňuje rychlé a efektivní stahování souborů. Nabízí možnost stažení všech obrázků či souborů, které jsou na stránce, nebo správu stahování z většího množství zdrojů a zrcadel. To vše v příjemném provedení v systematicky kvalitně pojatém správci stahování.

WebMail Notifier

Jednoduchý nástroj s názvem WebMail Notifier umožňuje kontrolovat příchozí poštu. Přímo jsou podporovány Gmail, Yahoo, Hotmail, Aol a některé další. Pokud máte e-mail někde jinde, není problém si jej hlídat pomocí POP3 či IMAP4. Nastavit si můžete práci s více účty, frekvenci kontroly nebo zda má aplikace pracovat v okně či postranní liště.

Fox Splitter

Pokud potřebujete mít na jedné obrazovce více otevřených panelů, které vidíte současně, mohl by vás zaujmout Fox Splitter. Ten dokáže rozdělit okno prohlížeče na dvě či více částí a s každou pracovat samostatně. Překvapivě není problém s rychlostí a výsledek je velmi efektivní.

Calculator

Téměř každý si potřebuje během prohlížení na Internetu čas od času něco spočítat nebo převést jednotky, aby například získal informace o produktu, který si chce pořídit. Calculator je poměrně jednoduchý nástroj, který nabízí základní paletu početních i převodních funkcí přímo v okně prohlížeče nebo v postranní liště.

RSS Ticker

Nástrojů na práci s RSS kanály je celá řada. RSS Ticker zobrazuje ve spodní části stránky souvislý pruh s běžícími informacemi z RSS kanálů. Mix, pořadí, periodicitu aktualizací nebo rychlost pohybu je možné si nastavit dle vlastní chuti. Výsledkem je podobná informační lišta, jakou známe například z vysílání ČT24.

BRAND

Yoono

Pokud hledáte nástroj na práci se sociálními sítěmi, pak je možné sáhnout například pro Yoono, který nabízí práci s Facebookem, Twitterem, YouTube či Buzz z jednoho místa. Snadno můžete sledovat novinky i vkládat komentáře. Ač je prostředí na první pohled poněkud zmatené, lze si na něj poměrně snadno zvyknout. Po registraci je možné využívat další funkce, jako je například tvorba či sdílení poznámek.

IE Tab

Toto rozšíření není dostupné pro Linux. Nabízí možnost spuštění jádra IE pod Firefoxem a tak dosáhnutí snadné kontroly vzhledu v tomto prohlížeči. Nástroj použijí jak webmasteři a vývojáři při tvorbě projektů, tak také běžní uživatelé, kteří si potřebují rychle zpřístupnit některou nepříliš korektně se chovající stránku.

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).