Hlavní navigace

TPP nemá být všelékem na digitalizaci, říká předseda Rady ČTÚ

19. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 4. 2007

Jedním z mýtů je to, že Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) vyřeší všechny problémy digitalizace. Ten je tu od toho, aby řešil postupný přechod z analogového na digitální zemské televizní vysílání, prohlásil na Českokrumlovské mediální konferenci předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. Všichni účastníci tohoto procesu by se měli podle Dvořáka poučit z dosavadních chyb.

BRAND

Před rokem, když se dělala minulá novela zákona, se předpokládalo, že se všichni dohodnou, ČT přijde o reklamu, komerční televize dostanou kompenzační licence a všechno půjde jako po másle, řekl Dvořák. Mezitím se ale objevilo mnoho nejasností, které přetrvávají dodnes. Není úplně jasné, co to je pokrytí obyvatel signálem. Co to je pokrytí 95 procent obyvatel dotčeného území? Jak se to bude měřit? ptá se Dvořák.

Šéf rady telekomunikačního úřadu také upozorňuje, že nejsou vyjasněné pojmy regionální a místní televizní vysílání v DVB-T. Jestliže regionální televize sestaví celoplošnou síť a požádá o celoplošnou licenci, musí se stanovit, kdo jim tu licenci udělí, za jakých podmínek a jak bude tato síť realizována, konstatuje Pavel Dvořák. Provozovatelé digitálních programů by také měli podléhat sankcím, pokud nezahájí včas vysílání. Sankce by měly být dvojí: buď v podobě odebrání kmitočtů, anebo finanční.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).