Hlavní navigace

Trafiky Relay v Česku spouští Wi-Fi zdarma

10. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Dosah Wi-Fi je do deseti metrů od trafiky, rychlost dvoumegabitová. K vidění v omezeném množství například na nádražích.

Síť novinových trafik Relay v Česku postupně začala testovat novinku – bezdrátový internet zdarma v okolí prodejen. Těch má značka po celé republice kolem 170, současný provoz Wi-Fi se ale dle všeho týká jenom omezeného množství stánků. Na jednu připojenou trafiku jsem narazil například na vlakovém nádraží v Kralupech nad Vltavou.

Wi-Fi signál má dosah zhruba deset metrů v okolí prodejny a pokryje tak i některé okolní lavičky a další veřejné prostory. Značku Relay u nás provozuje společnost Lagardere Travel Retail, pod kterou spadají i franšízy kaváren Costa Coffee nebo pekáren Paul. 

Firma však na dotazy Lupy ohledně připojení trafik k internetu nereagovala. Novinku ani nijak viditelně nepropaguje, pouze přímo v okolí trafik.

Motivy zřízení Wi-Fi zdarma tak lze spíše odhadovat. Je možné, že jde o snahu přitáhnout pozornost lidí k trafice, případně do budoucna využít připojení k určité formě doručování reklamy, nabídek a tak dále. Prodej tisku spíše padá a trafiky se musí zaměřovat na prodeje dalšího zboží včetně dobíjení kreditů či přijímání sázek.

Po připojení k veřejnému hotspotu Relay je nutné odsouhlasit podmínky podobné těm, které se vyskytují i v dalších podobných sítích, následně se objeví landing page bez nutnosti například sdílení polohy, „čeknutí“ na Facebooku a podobně. Konektivitu dodává CETIN a naměřené rychlosti jsou omezené – konkrétně kolem dvou megabit na downloadu a jednoho megabitu na uploadu.

Na nádražích vzhledem k FUPu u mobilních připojení zřejmě prostor pro pokrytí konektivitou zdarma je. České dráhy už někde internet zavádějí, například v Praze a Brně, nejde ale o masovou záležitost. Dráhy na pokrývání spolupracují s podnikem ČD-Telematika. 

BRANDstorming tip2

„Na nádražích už máme 150 tisíc účastníků bezplatného Wi-Fi připojení,“ říká člen představenstva Telematiky Bruno Wertlen. Dráhy rovněž rozšiřují svojí ČD WiFi do většího množství vlaků.

TIP: Jak je to s připojením ve vlacích? 

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).