Hlavní navigace

Trestný čin spáchaný z hlouposti?

29. 1. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nesmyslné poplašné zprávy jsou zřejmě přirozenou součástí Internetu. Počet jeho uživatelů stoupá, přitom klesá podíl lidí, kteří počítačům a sítím rozumějí. Takové prostředí je dobrou půdou pro šíření nejrůznějších bludů.

Bohužel stoupá i počet lidí s nedostatečnou orientací v problematice, kteří se počítači a sítěmi zabývají profesionálně.

Asi každý z nás už zažil nějakou tragikomickou příhodu v obchodě s počítači. Profesionalitu bychom na druhou stranu asi očekávali od informatiků v nějaké významné firmě, z tohoto bludu jsem ale již vyléčen. Šíření klamného virového poplachu se aktivně účastnili přímo informatici v jednom velkém polostátním podniku, což je zajímavé i z právního hlediska. Jejich chování mi dost připomíná odstavec 2 paragrafu 199 trestního zákona, při případném soudním procesu by totiž obžaloba mohla snažit prokazovat úmysl poukazem na povolání možných pachatelů.

Jaká z toho plynou ponaučení? Používejme zdravý rozum při posuzování reálnosti varovných zpráv. Falešné poplachy se většinou vyznačují technicky znějícími formulacemi, zaštiťováním se autoritami, jakými pro mnoho lidí jsou firmy IBM, Microsoft a AOL, a výslovnou žádostí o zaslání co největšímu počtu lidí. Technicky znějící formulace jsou přitom nesmyslné („pokud program není zastaven, procesor počítače bude umístěn v nekonečné binární smyčce n-té komplexity, která může procesor vážně poškodit“), mnohdy i odkaz na autoritu je nesmyslný – třeba americká Federální komunikační komise (FCC) nevydává varování před viry, protože to není v její pravomoci. Varovat nás mohou i chyby v pravopisu termínů a obchodních názvů.

V případě jeho nedostatečnosti či rozpaků můžeme použít článek pro začátečníky na CNETu, pojednání firmy Stiller Research o falešných varováních z technického hlediska, seznam falešných poplachů a skutečných virů od firmy Data Fellows, stránky IBM o virech a domnělých virech, Computer Virus Myths, VGrep časopisu Virus Bulletin, AVP Virus Encyclopedia, Virus Encyclopedia firmy Symantec, zajímavým zdrojem informací o virech v češtině je Igiho stránka. Falešných zpráv a mýtů na Internetu bude zřejmě se zvyšováním počtu uživatelů přibývat, proto je rozumná míra skepse vůči e-mailovým varováním na místě.

Content tip EARLY

Petr Nachtmann


Související články a odkazy:

* Nový virus v Internetu: Badtimes
* Viry už zachvátily i ICQ!!!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).