Hlavní navigace

Tři mušketýři a kauza Šimek ještě po dvaceti letech

14. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Není to tak dlouho, co jsem psal o jedné ze značně kontroverzních postav českého Internetu, panu Martinovi Šimkovi. Kolotoč jeho problémů se však ještě nezastavil -- tentokrát se zdá, že jeho server www.computing.cz je definitivně minulostí a přebírá jej firma Globe Internet.

Server www.computing.cz nebyl ve svých lepších časech udělán špatně. Jádrem samozřejmě zahrnovalo komerční aktivity pana Šimka, především pronájem prostoru a virtuálních WWW serverů, ale vedle toho jste tu mohli najít spoustu zajímavých dokumentů a článků k elektronické komerci obecně. Pokud se příliš nemýlím, připojení tomuto serveru obstarávalo ostravské PVT, které však posléze údajně poskytovaní služeb zastavilo kvůli neplacení. Po určitém intermezzu se server přestěhoval k firmě Globe Internet, kde nějakou dobu pokračoval v dosavadní podobě. Už nepokračuje.

Podíváte-li se na server nyní, sami zjistíte, že věci se mění. Přivítá vás totiž černočerná stránka oznamující, že firma Martin Šimek – MS Computing přestala poskytovat své služby a server proto přechází do správy Globe Internet. Dosavadní nájemci prostoru mají co nejdříve kontaktovat Globe, aby podepsali nové smlouvy s touto společností. Pokud si někdo předplatil, má smůlu – vlastně ne, může využít uvedeného čísla na mobilní telefon pana Šimka.

Podotýkám, že pod pojmem server si v tomto případě nesmíte představovat železnou krabici, jde totiž o virtuální server v síti Globe, konkrétně na ns.globe.cz.. Ze znění této stránky není zcela jasné, zda došlo k dohodě mezi Globe a panem Šimkem o přechodu serveru do jejich rukou, ale spíše se zdá, že nikoliv. Již dříve vyšly najevo zprávy, že i Globe má u pana Šimka četné pohledávky.

Nedošlo-li ovšem k dohodě, není ještě vůbec jisté, jak to konkrétně s touto doménou nakonec dopadne. Záznam v RIPE totiž doposud hovoří jasnou řečí:

domain:   computing.cz
descr:    Internet Computing
descr:    Karvina
admin-c:   MS2331-RIPE
tech-c:   JP221-RIPE
zone-c:   JD68-RIPE
nserver:   ns.globe.cz ms.globe.cz
source:   RIPE

Pod zkratkou MS2311-RIPE se skrývá pan Šimek, jenž je tak podle uvedených záznamů jedinou osobou, která je oprávněna s doménou manipulovat. V současné době sice nameservery běží u Globe, což znamená, že právě Globe drží jakousi bezprostřední pravomoc nad doménou, ale to může pan Šimek snadno změnit. Nechme se proto překvapit, jak to nakonec dopadne – je to skutečně konec aktivitám pana Šimka v českém Internetu? Objeví se www.computing.cz ještě někde jinde? Měl Jan Tleskač virtuální WWW server?

KL23 hlasovani

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* Kdo co fakturuje za domény

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).