Hlavní navigace

Předinstalovaná trial verze MS Office míří na netbooky

Jiří Macich ml.

Microsoft Office 2007 ve zvýhodněné edici pro domácnosti a studenty bude nyní předinstalována na některých netboocích (údajně až na 70 procentech modelů mířících na trh). Microsoft se na tom dohodl se společnostmi Acer, Asus, Hewlett-Packard, Lenovo i Toshiba. Půjde ale o časově omezenou zkušební verzi. Microsoft tvrdí, že chce tímto krokem usnadnit majitelům netbooků bez CD/DVD mechaniky instalaci své kancelářské sady, protože po pozdějším zakoupení klasické krabicové verze bude stačit u…

Microsoft Office 2007 ve zvýhodněné edici pro domácnosti a studenty bude nyní předinstalována na některých netboocích (údajně až na 70 procentech modelů mířících na trh). Microsoft se na tom dohodl se společnostmi Acer, Asus, Hewlett-Packard, Lenovo i Toshiba. Půjde ale o časově omezenou zkušební verzi. Microsoft tvrdí, že chce tímto krokem usnadnit majitelům netbooků bez CD/DVD mechaniky instalaci své kancelářské sady, protože po pozdějším zakoupení klasické krabicové verze bude stačit u nainstalované trial verze jen zadat produktový klíč. Navíc pak ještě mohou z instalačního DVD kancelářský balíček instalovat i na další dva počítače v domácnosti, což licence edice Office 2007 pro domácnosti a studenty umožňuje.

Faktem ale je, že podobně mohou uživatelé postupovat i bez předinstalované trial verze. Časově omezenou zkušební verzi Office 2007 lze stáhnout již delší čas z Internetu (vč. např. Slunečnice.cz) a také ji pak mohou uživatelé povýšit na časově neomezenou verzi zadáním kódu ze zakoupené krabice. Skutečným motivem je spíš oslovení nových zákazníků. Není se ale co divit. Netbookům se věští světlá budoucnost a i proto Microsoft prodloužil dostupnost Windows XP pro tato zařízení, když od jeho hardwarově příliš náročných Windows Vista dali výrobci netbooků ruce pryč. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
20. 2. 2009 0:09
A kdo říkal, že Office musí být použité jenom na práci? Vždyť to máte už v názvu edice. Studenti a domácnosti. Studenti nepotřebují textový editor? Doma se vám občas nehodí nějaký šikovný správce poznámek? Jinou otázkou samozřejmě je, jestli by v těchto případech dané skupiny uživatelů nepořídily lépe s OpenOffice.org nebo Google Docs, ale to už je otázka volby, možností, priorit.
20. 2. 2009 0:04
K smíchu je spíš to, že si někdo stěžuje, že edici *pro domácnosti* nemůže použít *ve firmě*. Ale když už jim to vadí, ať si klidně nainstalují OpenOffice.org nebo začnou používat Google Docs (v rámci Google Apps je to celkem efektivní nástroj). Diferencování licence podle uživatelů je věc, po které řada studentů a domácích uživatelů dlouhodobě volala. Kolikrát si můžeme přečíst, jak někdo obhajuje své počítačové pirátství, jen proto, že si s daným programem nevydělává nebo proto, že ho potřebu…