Hlavní navigace

„Třikrát a dost“ posvětili i francouzští senátoři

14. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obyvatelé Francie se s definitivní platností musí obávat o svou možnost přístupu k Internetu. Tamním zákonodárcům se nakonec povedlo schválit zákon známý pod přezdívkou „třikrát a dost“. Po poslancích údajný bič na počítačové piráty podpořili i senátoři. Vznikne tak úřad dohlížející na dodržování autorských práv, na který se budou moci obracet jejich držitelé s podezřením na porušování autorského zákona. Následně bude zapojen poskytovatel připojení, který podle IP adresy a času údajného…

Obyvatelé Francie se s definitivní platností musí obávat o svou možnost přístupu k Internetu. Tamním zákonodárcům se nakonec povedlo schválit zákon známý pod přezdívkou „třikrát a dost“. Po poslancích údajný bič na počítačové piráty podpořili i senátoři. Vznikne tak úřad dohlížející na dodržování autorských práv, na který se budou moci obracet jejich držitelé s podezřením na porušování autorského zákona. Následně bude zapojen poskytovatel připojení, který podle IP adresy a času údajného porušení zákona má vypátrat údajného hříšníka.

Pokud ten nebude respektovat dvě úřední upozornění na své údajné nezákonné chování, bude svým poskytovatelem minimálně na dva měsíce odříznut od Internetu (ale bude mu muset nadále platit) a ocitne se na blacklistu, aby nemohl přejít k jinému poskytovateli. Pravděpodobně jste si všimli nadměrného výskytu slůvka „údajně“ v předchozích řádcích. Celá kontroverze tohoto zákona je totiž v tom, že se do procesu vůbec nezapojuje soud. Na ten se může obrátit se stížností až odpojený uživatel, ovšem jeho stížnost nemá na odpojení odkladný účinek. (CD-R Server)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).