Hlavní navigace

Názory k článku Turecké televize cenzurují záběry s kuřáky

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 21. 7. 2009 15:10

  nax .
  Budete se divit, ale souhlasim:) Ja se i snazim prestat kourit. Jenze me vytaci kdyz:

  - neci kamaradi nejsou dost ochotni si odpustit cigarko u piva a jit s kamaradem do nekuracke - to preci neni duvod kvuli tomu jednomu nekurakovi (bez opravdovych kamaradu) zavest dalsi omezeni v podnikani

  - kde trh funguje se tlaci dalsi kliny a podrazi nohy podnikatelum

  - jiste pokrytectvi a honeni carodejnic:

  Vsechny logicke argumetny (naklady na lecbu, ohrozeni zivota atp) se tykaji i dalsich skupin: adrenalinovy sportovci, ozraly vodaci, alkohol obecne, motorkari, naftova auta, benzinova auta, tepelne elektrarny, nezdrava strava, spatny zivotni styl a mohl bych pokracovat az do vecera. Vsechny tyto veci nam zkracuji zivot, poskozuji zdravi, primo ohrozuji zivot, nici nase prostredi atp. A toto nas nechava chladnymi. Z nekterych se naopak stavaji ikony moderniho zivota (napr. jidlo, premira leku) a zda se, ze nikomu nevadi.
 • 21. 7. 2009 16:04

  nax .
  jojo. tak jen na cigaretach sypu statu 40-80CZK denne :( Pokud to takhle pujde takhle dal na cigaretach dam za cely zivot do zdravotnictvi o 1.400.000 CZK vic.

  Pokud tu mame cca 1.500.000 kuraku po krabicce cigaret denne tak to vychazi na prijem do statni pokladny za rok (na celou cr):

  32 850 000 000,- CZK

  Pro uplnost - Za rok 2008 byly prijmy statniho rozpoctu 1 060 000 000 000 ,-CZK
 • 21. 7. 2009 17:35

  Petr Cigoš
  no tak kdyz zacerni sproste slovo, ne vzdy se da domyslet, co tam bylo ... ale kdyz nekdo zacerni neco v prstech u pusy, co to asi muze byt? Lízátko?...

  nemel by nekdo, prosim obrazek te cenzurovane cigarety? :)

  a ony ty televize maji prava zasahovat do obrazu nejakeho koupeneho poradu??? Jakoze by zacernovali cigarety treba v simsnech, jinych serialech a filmech??? ... spatne to je, spatne...
 • 21. 7. 2009 13:55

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Jakým právem je třeba omezovat kuřáky, aby nekazili zdraví všem, ale jen sami sobě? To opravdu myslíte vážně?! I kdyby bylo kuřáků 95%, právo ničit zdraví zbývajícím 5% nekuřáků nemají. Drogové závislosti a zdraví škodlivé poživatiny všeho druhu jsou přesně ten případ, který trh ku prospěchu společnosti nevyřeší. Ani biopotraviny se nebudou samy od sebe nikdy prodávat víc než chemické šmejdy, tržně by se nikdy nezavedl bezolovnatý benzín nebo bezfreonové náplně do chladniček. Kšeft a zdraví jdou dost často proti sobě. Ochranu zdraví trh nevyřeší. Bohužel.

  Jiná věc by byla kdyby škodlivé poživatiny a jejich prodejci byli víc zatíženi dodatečnou daní. Já osobně bych byl spíš pro toto "čistě tržní" regulační opatření než pro restriktivní zákaz. Každý hospodský nechť si svobodně vybere zda bude jeho podnik kuřácký či nekuřácký, tj. zda bude mít daně dvojnásobné anebo poloviční. Pak už by ten trh nejspíš fungovat mohl :-).
 • 21. 7. 2009 14:44

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Ten si samozřejmě založte. Bude úplně stačit, že běžné restaurace (ty stravovací) zůstanou nekuřácké. Mimochodem, ani v demokracii si ve svém baráku ani zdaleka nemůžete dělat to co chcete, ale jen to co zákon dovoluje. Jinými slovy, i v demokracii se musí dodržovat zákony, což si zjevně ne každý rádoby demokrat uvědomuje a hlavně díky tomu může demokracie fungovat.

  Podle mě je to stejně jen otázka času, kdy i militantní kuřáci přijdou na to, že kouření je absurdita. Kazíte si zdraví a ještě si za to platíte :-). Každopádně je TOHLE vaše svobodné soukromé rozhodnutí. Teď jde hlavně o to, abyste ještě absurdněji to zdraví nekazili i nám, kteří kouřit nechceme (a zároveň chceme mít možnost se občas někde občerstvit) a aby na důsledky té Vaší závislosti nedoplácelo zdravotnictví víc než kolik činí zisk ze spotřební daně za kuřivo.
 • 21. 7. 2009 15:27

  bez přezdívky
  Samozřejmě, že to myslím vážně, nevidím zcela jeden jediný rozumný důvod na to aby bylo zakázáno kouření tam, kde jsou samí kuřáci, pokud tedy samozřejmě nehrozí požár, nebezpečí výbuchu a pod. prostory, ale zakazování kouření zcela všude, je obyčejná šíkana a buzerace několika fanatiků, která nemá žádné logické opodstatnění ! Ale aby jsme nehovořili jen tak o nesmyslech, tak trošku k věci. Ono se říká o Němcích a bývají nám v tomto dávaní za příklad ,,Ornung muss sein.." teda pořádek muší bejt i kdyby se nechumelilo...No, co tím chci říct, na všechno musí být papír a zákon a vše musí být dovoleno nebo přikázáno... Ale... Když jsem jel po Německu vlakem, tak na každém perónu bylo vyhrazené místo pro kuřáky. Já si mohl při přestupu, tam v pohodě pokouřit a zrelexovat si před další cestou, se svoji cigaretou, neobtěžuje jediného nekuřáka. Čili je to děláno citlivě a s rozmyslem a i kuřák je člověk a má svá práva. U nás ? Tihle potomci bolševiků a rozorávačů mezí, jednoduše označili ,,kuřáka" stejně jako kdysi ,,kapitalistu" za vyvrhele, nekulturní hovado, které je nutné zničit a hotovo... Výsledek ? Zákon o zákazu kouření, na všech stanicích... Důsledek ? Kuřáci kouří 20m nebo 50m za zastávkou a všude bordel jako v tanku, protože nechali odvézt a asi sešrotovat popelníky. A v tomto duchu bych mohl pokračovat... Represe. Měla někdy nějaká, nějaký úspěch ? Např. prohibice v USA nebo o x let později v Rusku ? Nikoli, neuspěla ani jedna z nich ! Jen mafie si namastily kapsu a několik zločinců, zbohatlo. Aby se na konec nezjistilo, někdy za padesát let, že za vším tímhle protikuřáckým tažením, až zakáží legální výrobu cigaret, zničí všechny tabákové koncerny, zakáží dovoz a budou to vyrábět Vietnamci, po sklepích a pašeráci, vozit z Ukrajiny, že za celou touhle nechutnou fraškou stály mafie, které jen potřebovaly, něco zakázat, aby mohly bohatnout, na dodávce, tak ,jako se jim to daří, s tzv. drogami. Ještě zakáží třeba kafe ? Nebo čaj ? Nebo pepermitové žvýkačky ? Ať se táhnou vycpat. Naopak. Tímhle štvavým chováním, které předvádí, naopak, všechny nutí, z trucu kouřit a kuřáků jim zdárně, alespoň v Česku a zvláště mezi dětmi, které to vidí, přibývá ! Takže, místo výchovy a osvěty, pro další generaci, to, co umí Češi, úplně, nejlépe. Represe. A pronásledování.
 • 21. 7. 2009 15:39

  bez přezdívky
  Ještě dodateček k těm daním, ty už se u cigaret zvedaly asi 2x nebo 3x, takže už se veřejně traduje, že tuhle republiku drží už na nohou jenom kuřáci a automobilisté, takže se dá celkem i odvodit, že když by všichni čeští kuřáci přestali zítra kouřit, tak se to tady celé za 3 měsíce položí. Takže je to takový boj s větrnými mlýny a podřezávání si vlastní větve nebo prostě populismus nebo fašismus a chuť někoho honit, nic víc. A i u hospod naopak tam hospodský na cigaretách nemá žádnou marži, takže už dávno se mohlo stát a stávalo a stává, že ač půjde o kuřáckou hospodu, tak cigarety v ní neseženete a musíte si je před tím zakoupit v trafice, nežli do ní jdete.
 • 21. 7. 2009 16:15

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  A toto nas nechava chladnymi.

  Ne, to rozhodně nenechává, ale tyto nešvary jsou převážně směřované proti tomu, kdo je sám dělá. U pasivního kouření je to bohužel jinak. A proti obecnému znečištění (např. odsiřování elektráren, katalýza výfukových splodin...) se dělá poměrně hodně. Nemůžete říct, že to někoho nechává chladnými. Pasivní kouření je jen jedním z mnoha nešvarů, které se až dosud prakticky vůbec neřešily. Ty ostatní se ale samozřejmě už léta řeší.

  Tak jako tak bych šel cestou daňového rozlišení kuřáckých a nekuřáckých provozoven, ne striktních zákazů.
 • 21. 7. 2009 16:19

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Ukažte mi jednu jedinou kancelář, kde se po celou pracovní dobu vyskytují jen samí kuřáci. To je čistě virtuální hypotéza, která není v reálu splnitelná. Jste ve své drogové závislosti totálně dezorientován. Aspoň že platíte tu spotřební daň a snad i umřete dřív, než se i rakovina plic podaří léčit, takže ušetříme něco málo na důchodech :-).
 • 21. 7. 2009 16:25

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Tak je neplaťte! Já jsem přestal před cca 4 lety a dneska mě chuť na cigáro fakt ani nenapadne. Uspořené peníze nepočítám, ale znát to rozhodně je. Na pivko chodím, ale v podstatě jen na zahrádku, jinak odmítám (maximálně na jídlo a rychle pryč). Nekuřáckou hospodu bohužel nikde při cestě nemám.
 • 21. 7. 2009 16:38

  bez přezdívky
  No právě, to je další výhoda, v té době to stejně už dotáhneme někam +/- do ruského stavu a důchody nebudou... A nežli jako bezdomovec živořit někde pod mostem, to se raději radostně ukouřím... No, kanclů, kde by si mohli lidé kouřit, vám najdu u podniku hned několik z fleku. Můžu začít hned ředitelem. Návštěvy a vše, kde je více lidí se stejně odehrává v zasedačce a jiných prostorách k tomu určených. K němu se v podstatě nechodí, to je teho wigwam, další je třeba vedoucí personálního oddělení, také tam nikdo víceméně nechodí, též by tam mohla klidně kouřit, další máte energetika, třeba. On chodí ven, to ano, ale k němu, nikdo.. Další máte kancelář ve skladu, samí kuřáci a když někdo něco potřebuje, tak se mu to předává přímo ve skladu. Obdobná situace v soustružně atd. Věřte, že bych našel takových prostor, kam nekuřák ani nepáchne, že by jste se nestačil divit. Ale všichni kuřáci, jak cvičené opice, pro výsměch, budou běhat na jedno kuřácké místo, určené, nekuřáky. Víte, co např. udělali tíhle hrr nekuřáci v Jablonci na radnici ? Zakázali kuřákům na radnici kouřit a tak všichni tamní kuřáci si chodí zakouřit před radnici, kde postávají na chodníku a pokuřují. Od té doby celý Jablonec žije v představě, že na té radnici nic nedělají a rozhodně tím prestiž Jablonecké radnice nejak v očích občanů nestoupla.
 • 21. 7. 2009 22:23

  Horal (neregistrovaný) ---.lam.cz
  To pracujete na Kubě, ne? :-))) Tolik zhulenců pohromadě, to snad ani v Evropě není možné. Je dobře, když kuřáci chodí kouřit ven. Ostatně, povinné pravidelné přestávky předepisuje i Zákoník práce, takže jaképak ulejvání. V pořádku.
 • 21. 7. 2009 13:04

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  To přežiju, najít si v městě kuřáckou hospodu nebo vinárnu. V tom problém není.

  No právě. Najít kuřáckou problém není. Ale zkusil jste si taky někdy najít příležitostně nějakou nekuřáckou? To už totiž často problém je. Rozdíl je zásadní. Jednak v poměru počtu kuřáckých a nekuřáckých restaurací (odhaduji tak 20:1), ale hlavně v tom, že kuřáka v nekuřácké restauraci nikdo neomezuje. Kuřák totiž kouřit nemusí (alespoň po dobu strávenou jídlem a pitím v restauraci), zatímco nekuřák dýchat ano!

  Kouření na pracovišti bych zakázal z principu, stejně jako požívání alkoholu či jiné drogy. Narozdíl od pití, kouření navíc v místnosti zanechává dlouhodobě těžko odstranitelný zápach. Pokud je ta kancelář navždy Vaše (jste-li majitelem té firmy), nikdo k Vám nemusí chodit a ani Vy z ní nikam často nechodíte (nerozšiřujete své kouřové teritorium o přilehlé místnosti), klidně si tam kuřte.

  A ještě jeden rozdíl. Za to, že je někdo bílý nebo černý, nikdo nemůže, ale za to, že někdo podlehl droze, která navíc ničí zdraví i lidem v okolí, nepochybně ano. Jednoduše řečeno. Vybral jste si sám, Vy "čarodějnice" :-).
 • 21. 7. 2009 10:30

  Ales Beran
  Tak to mame kuraky. A ted bych prosil ty dalsi co otravuji ostatni a skodi svemu zdravi.

  Vcera predemnou sla v obchodaku nemyta a hrozne smradlava tlusta zenska. Chci taky ochranit. Povinne deodoranty, znackove parfemy a zakaz jidel s vysokym obsahem tuku. Nejmene 50% jidla necht tvori zelenina a ovoce, minimalne 30 min denne travit cvicenim.

  Achjo, kam se to zase dostavame? Tahle nemocna spolecnost se stava nemocnejsi a ujetejsi. A Turci se pridavaji, co by pro vstup do EU neudelali :(

  Obezni lide jsou az 10x ohrozenejsi ke kardiovaskularnim onemocnenim nez kuraci, vyziraji lecbu (popr amputace + rehabilitace) ze spolecne kasy stejne jako kuraci - navic odvedou na danich mene, presto se hon na carodejnice porada jen na kuraky a nadvaha, obezita se stava normou chvalenou na pomniku konzumni spolecnosti. Fastfood -> kancl -> fastfood -> cokoladova tycinka -> tv -> prasek na hubnuti.
 • 21. 7. 2009 10:54

  nax .
  tak tak...

  ad koureni. Tak ja sam jsem kurak, nicmene kdyz vedle mne nekdo jí, tak si ani nahodou nezapalim. Chodim po restauracich/hospodach, kde je slusne odvetravani. Me totiz zahulena mistnost taky vadi. Ohledne zakazu a narizeni mi vcelku dost vadi z pohledu omezovani podnikani. Ziju ve 100.000 meste a jedina nekuracka restaurace se tu jen tak tak uzivila. O vesnicich a "zaplivanych ctyrkach" ani nemluvim.

  Spis mam pocit, ze si delame takovou ulitbu svedomi. Zakazeme koureni a svet bude krasnejsi. Ne, nebude.

  ad reklamy pro deti. nedavno jsem shlidnul jeden porad pro deti a s udesem sledoval reklamy co v detskych poradech bezi. To je neuveritelny! Z nasich deti odkojenych televizi nutne musi vyrust zdegenerovane, tluste, hloupe stado. Jsem rad, ze jsem vyrostl v dobe, kdy bezela reklama maximalne tak na zeli a merkur :)
 • 21. 7. 2009 10:46

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Obezni lide jsou az 10x ohrozenejsi ke kardiovaskularnim onemocnenim nez kuraci

  To ano, ale můžou si za to sami. Pokud si k vedlejšímu stolu v restauraci sedne nezřízený jedlík, Vaše zdraví nijak nekazí. To je myslím zásadní říct. A "elegantní kouření" zbožňovaného idolu je bohužel mnohonásobně účinnější reklama na kouření než reklama komerční. Takže v tomto směru souhlasím. Rozhodně je lepší vystřihávat scény, které by mohly navádět (a také navádějí) mládež ke kouření, než například scény erotické.

  Jinak ale naprosto souhlasím s těmi zdravotními riziky. Nežádoucí dopady na zdraví populace má podle mě nejen reklama na cigarety a alkohol (včetně piva), ale i jakákoli propagace nezdravého životního stylu. Okamžitě bych třeba zrušil reklamu na čokoládové pamlsky a jiné sladkosti (včetně Coca-Coly a jiných přeslazených nápojů) mezi dětskými pořady. Že je v čokoládové tyčince spousta mléka je prostě nestoudný trik na nepříliš vzdělané rodiče a o tom, že je v ní o poznání víc cukru, který v této koncentraci spolehlivě rozežere dětem zubní sklovinu a mnohým i zkazí postavu, se cudně mlčí.
 • 21. 7. 2009 11:43

  bez přezdívky
  Tak, tak, na protest i zde mám kouřící ikonku. Chci taky ohránit zejména před šílenými sportovci, kterým se ve svalech tvoří jakési látky na které reagují zhruba stejně jako norkomani, tedy pokud se nevyřádí jsou agresivnější nežli kuřák 24 hod bez cigarety, zvláště chci ochránit před šílenými cyklisty s horskými koly, kteří se proháněji v klidu po chodnících mezi chodci, kde nemají, co dělat a patří na silnice, jen v Česku asi ne. A taky v lese, když jsem na procházce se psem a řítí se jich tam tlupa...

  Ostatně jsem se pobavil. Tak v Řecku např. silně kuřácká zem se kouří i v obchodech. Stáčí se podívat na staré filmy, třeba z Italie např. Amacord apod. kdy se tam kouřilo i v kinech atd. Tak sakra, když už dávno všechna omezení máme. Tedy v kinech se nekouří, v obchodech se nekouří atd. atd. Co ještě chtějí zavádět? Že ve Španělsku není zvykem kouřit v práci ? Ale my nejsme ve Španělsku. V Irsku díky těmhle zákazům povznikaly zahradní restourace, které tam do té doby nebyly takovým zvykem. V Německu zase tzv. kuřácké kluby.
 • 21. 7. 2009 12:10

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Tak před bezohledností všeho druhu nás spolehlivě neochrání asi nic. Kouření v uzavřené místnosti, kde jsou i nekuřáci, je ale jedna z těch, které nade vší pochybnost objektivně poškozují naše zdraví.

  Vy v práci kouříte? U nás je to nemyslitelné, kuřáci chodí ven. A co si vzpomínám, nikdo to snad ani nikdy nenařizoval. Kuřáci jsou u nás ohleduplní. Vždycky je to o lidech. Dokud se mezi námi najdou prasata, která si zapálí v restauraci i vedle maminy s kočárkem (bohužel celem běžné), zákazy ale být musí.

  Pokud v Irsku vznikají zahradní restaurace a v Německu kuřácké kluby, je to přesně ten efekt, který zákaz kouření v běžných restauracích měl mít. Normální je nekouřit, kuřákům ale nikdo nebrání, aby se za účelem konzumace své drogy scházeli na k tomu určených místech. Jen houšť a větší kapky!
 • 21. 7. 2009 12:26

  bez přezdívky
  Pokud jsem v práci ve své kanceláři zcela sám a nikdo tam nechodí ani ji nikdo se mnou neobývá, nevidím jediný důvod, proč bych si tam nemohl kouřit. A pokud přejdu za účelem nějaké pracovní záležitosti, do kanceláře nebo na provoz, kde jsou nekuřáci, nevidím jediný důvod, proč bych jim tam měl kouřit a také jsem to samozřejmě nikdy neudělal. Ale nevidím důvod proč díky tomuto honu na čarodějnice, já dnes ve své kanceláří kouřit nesmím. Musím přerušit práci, vyjít z budovy, přejít dvůr na tzv. kuřácké místo a tam mohu kouřit. To je obyčejná hitlerovská segregace fašistických sportovních klik, které potřebují mít vychované zdravé vojáky, nic jiného. Je to v pořádku, že naši poslanci vyjímečně projevili zdravý selský rozum a mohou u nás být hospody jak kuřácké, tak nekuřácké, dle rozhodnutí majitele. To je správné. Pak tedy samozřejmě půjdu do kuřácké a nikoli do nekuřácké. Sice podobnost s autobusy z JAR pro bílé a pro černé je zřejmá, ale budiž. To přežiju, najít si v městě kuřáckou hospodu nebo vinárnu. V tom problém není. Ale tito fanatičtí sportovní feťáci chtějí úplný zákaz zcela ve všech hospodách ! A to už je pro mne citelý rozdíl ! Ta irská záležitost se pak projevuje tak, že ono je tam zima, že jo, protože to funguje nejen v létě, ale celoročně, tak to vyřešili tak, že si tam k tomu topí. Ekologové jsou z toho zcela nepříčetní, jaké je to plýtvání teplem atd.To jen tak naokraj. Mimochodem informace čerpána z ČRo Rádio Wave. Z rozhovoru s cestovatelkou po Irsku.
 • 21. 7. 2009 13:31

  bez přezdívky
  Neznám poměr kuřáckých a nekuřáckých hospod ve městě, to opravdu ne. Ale za to jsem si osobně, sám pro sebe, zpracoval poměr zaměstnanců naší firmy. A je to 50:50. Tedy zcela stejný počet kuřáků, jako nekuřáků. A to ještě jsem byl benevoletní a asi 4 příležitostně kouřící, tedy jen u piva atd. jsem zařadil mezi nekuřáky. Takže jakým právem, nás má ta druhá polovina, omezovat ? Ještě k těm nekuřáckým hospodám. Sice jsem žádnou nehledal, ale, když jsem byl minulý týden u zubaře, tak jsem zrovna jednu nekuřáckou viděl a dokonce byla blíže nežli ta kuřácká. Ostatně se říká v tomto státě stále trh a trh atd. Tak, když těch nekuřáků, je tolik, tak proč to prosazují zákony a násilím ? Vždyť přece podle toho, co všude tvrdí, tak jim hospodští, přece radostně, sami vyjdou vtříct a zavedou nekuřácké hospody.
 • 21. 7. 2009 13:51

  nax .
  tak na tohle tema jsem dlouho diskutoval s jednim militantnim nekurakem. Nakonec z nej vypadlo, ze sitace se ma tak, ze nikdo z jeho kamaradu s nim do nekuracke restaurace na pivo nepujde, protoze to jsou samy kuraci, nebo nekuraci co jim koureni v slusne odvetrane hospode nevadi. Tak proto by chtel koureni v hospodach zakazat :))))

  To je neuveritelny, jaky mysleni i 20 let po revoluci v nas je. Nekdy me z toho az mrazi. O ucte ke svobodnemu podnikani a vlastnickemu pravu uz vubec. Nazor: On ma hospodu, je to verejna sluzba, tak at tam zakaze kourit! - neni ojedinely. Kdyz takove veci ctu, tak ve me bijou na poplach. Ale pak se zamyslim a dojde mi, ze tech minimalne 5.000.000 komunistu se nikam nevyparilo, ze tu porad jsou.

  Takze az budu pomyslet na podnikani a trebas i pohostinstvi timto vsem komunistum vzkazuji: To bude MUJ barak, MOJE firma a MOJE volba co vevnitr bude. Az prijde zakon o zakazu koureni, zalozim "Prvni kuracky klub (podavame i pivo)" a vylizte mi zada.