Hlavní navigace

Turecké televize cenzurují záběry s kuřáky

Sdílet

Turecko se v neděli připojilo k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích. Zákon zakazující kouření na veřejných místech byl schválen počátkem loňského roku, ale bary a restaurace měly rok a půl na to, aby se na nový předpis připravily. Zábavní podniky ale nejsou jediné, které jsou kouřením postiženy. Tato skutečnost dopadla i na tamní televizní programy.

AI2020

Ve vysílání tureckých stanic jsou např. cenzurovány veškeré záběry, které mají co dočinění s tabákem nebo kouřením. Např. ve večerním vysílání oblíbeného kanálu TNT, který mohou sledovat prostřednictvím družice Türksat také diváci v České republice, byla cigareta, kterou držel jeden z herců v ruce, vymazána podobným způsobem, jako tomu bývá např. u neslušných slov v amerických videoklipech. Podobně je tomu i u dalších programů a problematice se věnovala i tamní verze CNN.

Jak informovala ČTK, od neděle mají majitelé barů a restaurací povinnost odstranit popelníky ze stolů, vystavit nápisy upozorňující na zákaz kouření a odmítnout obsloužit každého zákazníka, který by si zapálil. V případě porušení zákona hrozí pokuty v přepočtu až ve výši 76.000 Kč pro provozovatele prostor, kteří v nich kouření dovolí, a 830 Kč pro narušitele. Ministerstvo zdravotnictví za podpory Světové zdravotnické organizace vyškolilo 5000 agentů, kteří budou dodržování zákona kontrolovat.