Hlavní navigace

Turecké televize cenzurují záběry s kuřáky

21. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 7. 2009

Turecko se v neděli připojilo k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích. Zákon zakazující kouření na veřejných místech byl schválen počátkem loňského roku, ale bary a restaurace měly rok a půl na to, aby se na nový předpis připravily. Zábavní podniky ale nejsou jediné, které jsou kouřením postiženy. Tato skutečnost dopadla i na tamní televizní programy.

Ve vysílání tureckých stanic jsou např. cenzurovány veškeré záběry, které mají co dočinění s tabákem nebo kouřením. Např. ve večerním vysílání oblíbeného kanálu TNT, který mohou sledovat prostřednictvím družice Türksat také diváci v České republice, byla cigareta, kterou držel jeden z herců v ruce, vymazána podobným způsobem, jako tomu bývá např. u neslušných slov v amerických videoklipech. Podobně je tomu i u dalších programů a problematice se věnovala i tamní verze CNN.

Jak informovala ČTK, od neděle mají majitelé barů a restaurací povinnost odstranit popelníky ze stolů, vystavit nápisy upozorňující na zákaz kouření a odmítnout obsloužit každého zákazníka, který by si zapálil. V případě porušení zákona hrozí pokuty v přepočtu až ve výši 76.000 Kč pro provozovatele prostor, kteří v nich kouření dovolí, a 830 Kč pro narušitele. Ministerstvo zdravotnictví za podpory Světové zdravotnické organizace vyškolilo 5000 agentů, kteří budou dodržování zákona kontrolovat.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.