Hlavní navigace

TV Nova: výzva digitálních televizí je absurdní, chceme shodu

25. 9. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

25. 9. 2006

Za naprosto absurdní považuje dnešní výzvu Asociace digitálních televizí (ADT), aby proces digitalizace zemského televizního vysílání v České republice pokračoval bez televize Nova, generální ředitel této stanice Petr Dvořák. Nova již mnohokrát deklarovala připravenost přechodu na digitální vysílání a jako jediná komerční televize v ČR už provozuje řádné digitální vysílání v Praze, Brně a Ostravě, upozornil v písemné reakci na dopolední tiskovou konferenci ADT, zaslané serveru DigiZone.cz.

TV Nova má platnou licenci, umožňující vysílat jak analogově, tak digitálně. Už proto je požadavek ADT nesmyslný. Namísto toho by jednotliví významní hráči na digitálním trhu měli najít společné řešení, které nepoškodí ani jednu ze zúčastněných stran, dodal Dvořák. Asociace požaduje, aby Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyřadil Novu z procesu digitalizace, protože odmítla podepsat Technický plán přechodu na digitální vysílání (TPP).

Poslední návrh TPP však nebyl schválen Radou ČTÚ a v podstatě tak oficiální verze tohoto dokumentu neexistuje. ČTÚ nemůže vypustit televizi Nova z procesu digitalizace. Pouze v případě, že by nepřistoupila k TPP, na kterém se pracuje, ztratila by právo na takzvanou bonusovou licenci a v takovém případě bychom zřejmě sestavili první digitální sítě bez Novy, řekl dnes serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

cif-tip-téma-foto

Úřad chce nový návrh TPP předložit k veřejnému připomínkovému řízení do konce října, dodal Dvořák. Koncem listopadu by jej přijala Rada ČTÚ a pak by šel na vládu, dodal předseda rady telekomunikačního úřadu. Zachování analogového vysílání Novy je podle Dvořáka v první fázi digitalizace možné, neboť první čtyři multiplexy není třeba sestavovat z kmitočtů, na kterých nyní analogově vysílá Nova. V pásmech, kde sestavujeme čtyři digitální sítě dle TPP (tj. IV. A V. pásmo) se bez kmitočtů TV Nova z pásma III. obejdeme a nepotřebujeme je, dodal Dvořák.

Další podrobnosti v zítřejším článku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.