Hlavní navigace

Televize Nova získala licenci pro původní satelitní vysílání, platnou 12 let

21. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 11. 2008

Oprávnění k satelitnímu vysílání programu Nova získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) společnost CET 21. Televize Nova dosud vysílala pouze na základě licence pro zemské vysílání, udělené v lednu 1993, kterou RRTV v minulosti prodloužila až do roku 2017. Na satelitu Nova zatím vysílá jako převzatý program v kódovaných platformách Skylink, Gital, UPC Direct a Digi TV.

Nova se satelitnímu vysílání až do roku 2006 vyhýbala. Právě přede dvěma lety se objevila v satelitní službě UPC Direct, ovšem jako převzatý program, za který veškeré poplatky spojené se satelitním šířením signálu platil operátor služby, společnost UPC. Stejným způsobem se později Nova objevila i v Digi TV a od února 2007 také v CS Linku, na kartách společností Gital a Trade&Technology.

KL22 hlasovani

Získáním původní licence pro satelitní vysílání se může Nova jistit pro případ, že by za ní satelitní operátoři dále nechtěli platit poplatky spojené s šířením satelitního signálu. Oprávnění pro satelitní vysílání platí do roku 2020. Licence pro pozemní vysílání sice Nově končí v roce 2017, souhlasem s Technickým plánem přechodu na DVB-T by ale měla podle diginovely vysílacího zákona, platné od letošního ledna, moci vysílat ze zemských vysílačů o osm let déle, tedy do roku 2025.

CET 21 už vlastní tři licence pro satelitní vysílání: pro program Galaxie sport, který nedávno ukončil vysílání, pro Novu sport, která Galaxii nahradila a pro niž firma žádala o úplně novou licenci, a pro filmový kanál Nova Cinema.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.