Hlavní navigace

Twitter podlehl Turecku, „škodlivé tweety“ budou rozmazané

22. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
V souboji mezi Tureckem a Twitterem paradoxně nakonec nejspíš vyhrál turecký vládnoucí režim. Twitter tamním úřadům umožní, aby cenzurovaly účty a tweety.

@Haramzadeler aktuálně v původní podobě na Twitteru nenajdete, @Bascalan (Başçalan) prozatím ano, ale nesmíte přistupovat na Twitter z Turecka. V takovém případě se dočkáte rozmazaných příspěvků či přímé blokace konkrétního účtu. Samotné rozmazávání nebude dělat přímo Twitter, ale turecký telekomunikační úřad. Aby to ale mohl dělat, bude to stejně Twitter, který to umožní.

To vše jako výsledek setkání zástupců Twitteru a turecké vlády v Ankaře. Výsledek? Turecko vyjadřuje uspokojení nad tím, že došlo ke „shodě jak ‚neutralizovat‘ škodlivý obsah“. Škodlivý obsah je ale v tomto případě kritický k současné turecké vládě, zejména jejímu hlavnímu představiteli (Başçalan znamená Prime Thief a jde o jasnou paralelu k tureckému premiérovi).

Twitter prozatím Turecku neustoupil v otázce otevření místní pobočky (jeden z požadavků Turecka, který by za normálních okolností dával smysl nejenom s ohledem na Twitter, ale třeba i s ohledem na dlouholeté problémy s Facebookem v řadě zemí). Firma ale na druhou stranu smazala i několik stovek příspěvků, které turecká vláda označila za nevhodné.

Není vyhráno

Twitter se v Turecku dostal do problémů poté, co vláda před komunálními volbami zablokovala přístup k jeho službám přes Internet. Toto poněkud zvláštní opatření nakonec zrušil turecký soud, který nařídil odblokování, ale tím zdaleka problémy neskončily – Twitter byl vládou obviněn z „vyhýbání se daním“. Důvodem k blokaci a omezování je samozřejmě hlavně to, že dva výše zmíněné účty vynesly na veřejnost informace týkající se právě premiéra Erdogana, jeho rodiny a spojenců – ukazující na korupci a další nepravosti.

Cloud23

Vedle Twitteru je v Turecku blokován i videoserver YouTube a Twitter zdaleka nemá vyhráno. Vláda stále trvá na tom, že musí mít v Turecku kanceláře a platit zde daně. A samotné rozhodnutí soudu, který zrušil blokování a označil je za porušení práva na svobodu projevu, vláda samozřejmě kritizuje a označuje za špatné.

Vedle rozmazávánímazání  příspěvků Twitter přistoupil i na zpřístupnění mechanismu pro nahlašování závadného obsahu a přeložení nahlašovacího mechanismu do turečtiny. K čemu velmi pravděpodobně nedošlo, je předání identifikačních informací, které by turecké vládě umožnily jít po autorech obou problematických účtů. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).