Hlavní navigace

Twitter při boji proti botům omylem zablokoval tisíce účtů

12. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Twitter.com
Twitter je plný botů a spamovacích účtů, takže není divu, že proti tomu společnost bojuje. Čerstvě se jí to ale poněkud vymklo z ruky.

Twitter omylem tisícům uživatelů zablokoval účty poté, co je skripty pro detekci robotů chybně považovaly za boty, tedy takové účty, které porušují pravidla Twitteru hovořící o „automatizovaném chování, které porušuje pravidla“. Postižení uživatelé museli projít procesem na odblokování účtu. Twitter na chybu zareagoval poměrně brzy.

Between 15:18 and 16:11 PST today, some users were unable to Tweet and received a notice telling them they’ve been locked out. This issue has now been fully resolved. We apologize for any inconvenience caused by this. We are aware of an issue where some users are unable to Tweet and have received a notice telling them they’ve been locked out. Our engineers are currently investigating this issue.

Robotické účty jsou na Twitteru dlouholetý problém, částečně je ale způsobený charakterem služby a také tím, že je velmi obtížné rozpoznat neaktivní účet od účtu založeného robotem – uživatelé si běžně zakládají účty pouze pro sledování jiných a nejsou na nich sami aktivní. Je také běžné, že napojují své účty na další sociální sítě, protože jsou aktivní jinde a chtějí mít na Twitteru „alespoň nějaký obsah“.

ebf - tip do článku - debata

Je součástí každoročního folklóru použít www.twitteraudit.com, nechat si spočítat, kolik „falešných“ účtů má nějaká celebrita, a poté to oznámit jako studii. Proto jsme se mohli opět minulý týden dočíst, že 67% of Taylor Swift’s Twitter Followers are Bots, Says Study. Málokdo si ale při podobném zpracování uvědomuje, že Twitter Audit (stejně jako další podobné služby) pracuje pouze se vzorkem a navíc používá velmi nedostatečné metody detekce.

Z Twitter Audit se tak například můžete dozvědět, že @cermak má pouze 44 % živých sledujících, tedy 28 507 reálných a k tomu 36 282 falešných. Takový @andrejbabis na tom ostatně není o moc lépe: 59 % živých (celkem 36 079 falešných). Podstatně lepší skóre má třeba @josefslerka s 76 % reálných sledujících.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).