Hlavní navigace

Twitter stále neřeší nenávist, Skype opouští P2P a konec KickassTorrents

24. 7. 2016
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

US Army pirátila, děravý Minecraft, online šikana a taky Pokémon GO úplně všude, Verizon chce koupit Yahoo. Co přinesl právě končící #tyden.

Americká vláda by měla zaplatit 600 milionů dolarů za porušování autorských práv. Může za to software pro 3D virtuální realitu, který se z nepochopitelných důvodů ocitl na 558 466 počítačích, ačkoliv armáda měla licenci pouze pro 38 instalací. A aby toho nebylo málo, někdo měl dokonce vypnout software, který sledoval, na kolika počítačích byl tento software používán. Povedená taškařice. Viz U.S. GOVERNMENT SUED FOR SOFTWARE PIRACY, MAKER CLAIMS $600M.

Kritizovat účes bývalého čínského prezidenta se nevyplácí. Zruší vám blog, přijdete o příjmy a také o 220 tisíc fanoušků. Zajímavý příběh v Photographer: Jiangang Wang/Moment Editorial/Getty Images $7,000-a-Month ‘Shameless China’ Blogger Loses All With One Post, a pokud chcete číst něco o těch účesech, tak viz 138 Types of Chinese Guys’ Haircuts.

Pokémon Go and the politics of digital gaming in public vám na samém počátku ukáže příběh vzniku první hry Pokémon (rok 1996). Zajímavý příběh. Stejně zajímavý jako ten okolo Nintenda a vzniku Pokémon GO. Hry, která se hraje na veřejnosti.

OurMine se dali na hackování Minecraftu. Sice to zní trochu dětinsky, ale ono to je trochu závažnější. Přišli na bezpečnostní chybu, která jim umožňuje ukrást komukoliv účet jen tím, že znají e-mail na něj napojený. Viz OurMine is now hacking into Minecraft accounts, k čemuž je nutné dodat i to, že účty k Minecraftu se kradou už roky, stejně jako účty ke každé jiné hře. Ale tady je to horší o to, že Mojang ani po koupi Microsoftem nezavedl žádnou ochranu. Má pouze základní přihlášení přes e-mail a heslo.

TELEgraficky

RIP Ride ■ Snapchat koupil Bitstrips za 100M ■ Retro lampy mají retro web Google Launcher pro každého ■ Manifold GardenHyperTerm v JS/HTML/CSS ■ Co takhle pár optických iluzí? Harbingers – Gul'dan American Gods mají trailer! ■ RIP Cyanogen Inc.

WEBDESIGN, INTERNET

Facebook a Twitter neřeší šikanu a další formy online útoků ani v těch nejmarkantnějších případech. K řešení přistupují obvykle až v okamžiku, kdy vše přeroste do velkých rozměrů a do dění se zapojí média. Do té doby provozovatelé online služeb zastávají zásadu „nevidím zlo, neslyším zlo“. Zajímavé čtení v The Online Abuse Playbook (popisuje velmi dobře vývoj online šikany) a The Immortal Myths About Online Abuse (velmi dobře určené mýty okolo online šikany).

Odkazy jsou stále zásadně důležité pro algoritmy Googlu, ukazuje čerstvá studie. Viz New Google ranking study shows links are incredibly important to the ranking algorithm a Are Links Still a Powerful Ranking Factor? (New Study), kde se ale také dočtete, že pokud budete mít mizerný obsah, žádné odkazy vám nepomohou.

Nejlepším agregátorem zpráv je podle The best news aggregation service Nuzzel a částečně se s tím dá souhlasit. Z mého pohledu má Nuzzel zásadní omezení v tom, že se spoléhá hlavně na sociální sítě. V Pro sociální sítě potřebujete obsah, čas na pravidlo 40:40:20. A něco o tom, k čemu se hodí Nuzzel, to je částečně vidět i v tom, že pokud chcete chytlavý obsah pro Twitter či Facebook, stačí kopírovat to, co se objevuje právě v téhle aplikaci.

The sad state of Linux download security je poučné čtení hlavně v tom, že opět zjistíte, že lidé, kteří absolutně nic neví, mívají ten nejpevnější názor a také záhadnou snahu urážet lidi, kteří vědí, o čem mluví. Ale jinak je to hlavně užitečný přehled o tom, jak se jednotlivé distribuce Linuxu chovají k zásadním požadavkům na bezpečnost při stažení jejich distribuce.

Firefox se s Flashem rozloučí v srpnu a Chrome už ho taky posílá do kytek. Kompletní zákaz spouštění Flashe přijde u Firefoxu v roce 2017. Některé vlezlé a škodlivé SWF bude Firefox blokovat na základě blocklistu. Viz Reducing Adobe Flash Usage in Firefox a jen připomenu, že jsem Flash ze všech svých počítačů odstranil (ale opravdu odstranil) před rokem a za celou dobu mi nechyběl ani jednou. Viz Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba.

SOFTWARE

Skype opouští peer-to-peer systém a míří do cloudu. Popravdě, tohle měli udělat už dávno, protože doba, kdy bylo tohle nutné, už dávno pominula. Mobilní zařízení navíc P2P neumožňují. Přechod má ale i své stinné stránky, například tu, že starší verze Skypu přestanou fungovat a pro některé platformy se už nový klient neobjeví. A ještě jedna věc je zajímavá: stále nedořešená otázka toho, jestli má Skype zadní vrátka a jak je to vlastně v novém Skypu s bezpečností a soukromím. Viz Skype finalizes its move to the cloud, ignores the elephant in the room.

Bubble Zoom od Googlu vám pomůže číst komiksy. Viz Google Introduces Bubble Zoom to Improve the Experience of Reading Digital Comics a ano, chápete to správně: pokud si na mobilu/tabletu budete číst komiks, tak můžete kliknout na bublinu a ta se zvětší a usnadní čtení.

Francie nařídila Microsoftu, aby přestal nadměrně shromažďovat uživatelská data. Týká se to samozřejmě Windows 10 a roli v tom hraje i "dodávka inzerce bez souhlasu uživatelů. Viz France orders Microsoft to stop collecting excessive user data.

HARDWARE 

Aquila letadlo odstartovalo ke zkušebnímu letu. Jde o produkt Facebook Connectivity Lab, tedy letadlo pro let ve vysoké letové hladině a hlavně s velkou výdrží. Jakkoliv je to technicky zajímavá věc, bohužel slouží pro zásadně problematické aktivity Internet.org. Tedy teoreticky, protože Facebook tvrdí, že tohle letadlo bude sloužit k poskytování konektivity. Létat by mělo vydržet až tři měsíce ve výšce (více než) 60 tisíc stop. Před čtvrtečním zkušebním letem Facebook létal s 1:5 menší podobou už několik měsíců. Viz Facebook Connectivity Lab’s Aquila Aircraft Takes Flight.

MARKETING A KOMUNIKACE

Nedokážete odolat a prostě musíte mít všechny Pokémony v Pokémon GO? Připadá vám, že možná nejste v pořádku a měli byste navštívit lékaře? Nebojte se, něco takového je zcela normální a jsou na tom nakonec založené záplavy dalších her – získávání předmětů, překonávání překážek a snaha dosáhnout cíle jsou prostě přirozené lidské vlastnosti. V minulosti lidé sbírali známky, mince či motýly, dnes můžete sbírat virtuální předměty. Prozatím je v Pokédexu 133 unikátních Pokémonů, originální Game Boy hra jich měla 151 (data k nim se také skrývají v GO), ale pozdější „verze“ zvýšily počet až na 700. Budete mít co sbírat. Ale přeci jen, pozor na závislost.

Recenze by neměla být ani placená, ani vyvolaná. Alespoň to takto říkají v A Solicited or Paid Review is a Risky Review a osobně se s tím příliš neshoduji. Recenze by měla být objektivní, a pokud není vyvolána recenzujícím, tak by měla být případná platba či jiná forma odměny i zapojení jasně uvedena. Jinak je to ale zajímavé čtení, protože těch hledisek je více (a to mé je hlavně žurnalistické). Takže ano, tohle čtení je užitečné, zejména pasáže týkající se integrity podnikání a toho, jak ubohé může být to, že se rozhodnete kupujíc odměňovat za to, že vám napíší recenzi.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Děravý Juniper Junos umožňoval šmírovat, a to, prosím pěkně, dost nepochopitelnou bezpečnostní chybou. Protože aby si operační systém v síťovém produktu nechal předložit podvržený certifikát a v pohodě se s ním spokojil, to opravdu moc pochopitelné není. Zejména pokud na přijetí stačilo, aby se shodovalo jméno, tedy čistě textové pole. Viz Crypto flaw made it easy for attackers to snoop on Juniper customers.

Milo Yiannopoulos (@nero a autor Breitbert.com, 338 tisíc sledujících) dostal ban na Twitteru za podněcování útoků a útoky na herečku Leslie Jones (noví Krotitelé duchů). Viz Milo Yiannopoulos, rightwing writer, permanently banned from Twitter. Vcelku to nepřekvapí. Podstatnou roli sehrál už v dřívější Gamergate aféře a znásilnění považuje za něco jako je Harry Potter (tedy tvrdí to, že oboje pouze fantasy). Twitter mu dal ban už několikrát a odebral mu ověření účtu. Milo teď kope na všechny strany a ohání se svobodným projevem. Nic překvapivého. Leslie Jones Twitter po velmi sprostých a brutálních útocích opustila, viz Leslie Jones bombarded with racist tweets after Ghostbusters opens, kde píší i o další klasické záležitosti: ignorantském přístupu Twitteru, který kauzu začal řešit až poté, co se dostala do médií.

Databáze zákazníků Asiana Airlines unikla na internet. Dokonce včetně kopií pasů a dalších osobních dokumentů (47 tisíc záznamů). Nechybí adresy, bankovní účty, telefonní čísla, informace o rodině. Objevitel dat upozorňuje, že data byla volně dostupná na serveru letecké společnosti. Viz Asiana Airlines' customer database leaked on Internet.

Google ani Bing nejsou povinny cenzorovat „torrentová“ vyhledávání, rozhodl soud, což je poměrně dost podstatné. Viz Court Rules Google and Bing Don’t Have to Censor “Torrent” Searches.

Backdoor.MAC.Eleanor dokáže kompletně ovládnout OS X. Stačí mu k tomu skript zabudovaný do podvodné aplikace na konverzi souborů, kterou si lidé ochotně stahují z Internetu (EasyDoc Converter). Obrana je snadná, pokud nepovolíte instalaci aplikací, které nepodepsali v Applu. Viz New Backdoor Allows Full Access to Mac Systems, Bitdefender Warns.

Konec KickAssTorrents

KickassTorrents je offline a jeho údajný zakladatel zatčen. Alespoň to píší v Popular torrent site KickassTorrents is offline, (alleged) founder arrested, kde píší, že Spojené státy si došly pro zakladatele (Artema Vaulina, pro změnu z Ukrajiny) až do Polska. A též viz Největší torrentový web KickassTorrents padl, majitele zatkla policie a také U.S. Authorities Charge Owner of Most-Visited Illegal File-Sharing Website with Copyright Infringement, kde jsou docela zajímavé informace o tom, jaké KAT mohl vytvářet příjmy z reklamy.

K zatčení Artema Vaulina prý přispělo, že využíval e-mailu u Applu a Facebooku. Píše to Gizmodo v The Colossal Screwups That Got the Alleged Kickass Torrents Owner Busted a upozorňuje, že jak Apple, tak Facebook ochotně vydají informace o komkoliv, jakmile je k tomu vyzvou úřady. Těžko se chápe, proč Vaulin provozoval stránku na Facebooku, aniž by si chránil IP adresu. Facebook navíc věděl jeho @me.com adresu, kterou úřadům také ochotně předal. Z té adresy, to už nepochopíte vůbec, Vaulin nakupoval na iTunes, což vyšetřovatele dovedlo k jeho IP adrese, která je dovedla k bitcoinovému účtu.

Původní domény KickassTorrent úřady zabavily, ale server se už stihl částečně vrátit zpět. Mohou za to IsoHunt a najdete ho na kickasstorrents.website. Databáze torrentů je zpět, chybí ale fóra, komunitní funkce a pár dalších drobností. IsoHunt zároveň žádá, aby byl Vaulin zproštěn obvinění a propuštěn. Viz That didn’t take long: IsoHunt already has a working KickassTorrent mirror.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Pinterest se chystá prodávat reklamu ve vyhledávání. Ještě aby se naučili hledat, protože ty dlouhé roky, co to zkoušejí, je to pořád stejná bída.

93,5 % reakcí na facebookoových stránkách značek je staré známé Líbí. Nové „reakce“ se moc nechytají, ale nejvíce roste reakce smutná (Sad) a 47 % ze zbylých reakcí je Love (to raději ani nechtějte vědět, jak Facebook přeložil. Vlastně to ani raději nechtějte vědět u toho Sad, to je totiž přeložené jako „To mě mrzí“ a je to něco jiného. Stejně jako „Love“ je přeložené do češtiny jako „Super“, což je opět něco zcela jiného. Viz What We Learned from Analyzing 6.2 Billion Facebook Reactions.

Buffer doplnil Instagram, ale má to stále stejný problém: neumí na Instagram vkládat naplánované příspěvky, jen vás upozorní, že je čas vložit a předloží vám v mobilu příspěvek ke vložení. Absurdita, kde máslo na hlavě má Instagram. Viz Buffer for Instagram is Here: 8 Ways to Get Your Best Instagram Marketing Results with Buffer.

Edgar je pomůcka pro sociální sítě, která zjednoduší opakování příspěvků. Samotné opakování je zásadní, stejně jako u reklamy v tisku, rádiu i televizi (kde se tomu nikdo nediví), ale nakonec i v internetové reklamě – i ta se zobrazuje opakovaně a ne pouze jednou. Zcela správně tam například zdůrazňují, že polovina života tweetu se odehraje v 24 minutách, příspěvku na Facebooku v 90 minutách. Jediná vada Edgara je, že chtějí 49 USD měsíčně.

MOBILNÍ APLIKACE

Když se objeví vzácný Pokémon, dav začne šílet.Viz Watch a stampede of zealous ‚Pokémon Go‘ players storm Central Park pro představu, jak může vypadat dav hrající Pokémon GO na jednom jediném místě. A co se stane, když zmerčí nějakou tu raritku. Šílené.

Pokémon GO je nejstahovanější aplikací v Apple App Store (měřeno za první týden od zveřejnění). Viz ‚Pokémon Go‘ sets App Store record for most downloads in its first week, Apple says a je dobré vědět, že je to za osm let existence App Store a Sensor Tower uvádějí, že drží rekord i v dosažení 10 milionů stažení.

Poke Radar pro Pokémon GO je především aplikace (pro iPhone prozatím), ale také web – v obou najdete mapu umožňující zjistit, kde se objevují jací Pokémoni.

STARTUPY A EKONOMIKA

Opera prodá svůj prohlížeč čínskému konzorciu. Původní plán o převzetí společnosti (za 1,2 miliardy dolarů) totiž nezískal souhlas regulátorů. Viz Opera Software to Sell Internet-Browser Operations to Chinese Consortium. Pokud vám není jasné, jak to vlastně bude, tak za 600 milionů dolarů si konzorcium (jehož součástí je například Qihoo 360 Technology či Kunlun Tech) koupí určité části spotřebitelských aktivit Opery. Regulátor (či regulátoři) původní transakci nezamítl, ale v potřebné časové lhůtě nebylo vydáno rozhodnutí. Konzorcium nakonec tedy asi nekoupí inzertní a marketingové aktivity, televizní aktivity a herní aplikace.

Jsou reklamy na největších zpravodajských webech hodnotnější? V Newsonomics: Are ads on top news sites worth more? A new study says yes poukazují na studii (The Halo Effect: How Advertising on Premium Publishers Drives Higher Ad Effectiveness) zkoumající efektivitu (a tím hodnotu) inzerce. Ta ukazuje na to, že největší zpravodajské weby vůbec nemusí s ohledem na inzerci být výhrou.

Yahoo prý má kupce – Verizon za něj má dát 5 miliard dolarů. Pokud vám připadá zvláštní, proč zrovna Verizon, tak možná třeba pro patenty. Ono totiž v Yahoo! už nezbylo moc věcí, které by měly nějakou reálnou hodnotu. A také proto, že Verizon vlastní AOL, jeden z dalších pohrobků minulého internetu. AOL mimochodem koupili loni za 4,4 miliardy dolarů. Viz Verizon is close to buying Yahoo for $5 billion as a ‘safe bet’.

INFOGRAFIKY

11 Pinterest Myths Debunked [Infographic] se sice může zdát jako zbytečné pro Česko, ale nenechte se mýlit tím, že Pinterest je tu poměrně málo rozšířený.

Když spojíte kočičky a marketing, tak bude výsledek rozpačitý. Jo. Viz Infographic: Content Marketing 101 Featuring Kittens.

This Infographic Crams In Over 30 Essential Google Search Tips nabídne tipy pro vyhledávání v Googlu.

BRANDstorming tip2

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).