Hlavní navigace

Twitter stáhl neonacistický účet, ale jen pro Německo

19. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Twitter již v lednu ohlásil, že má prostředky, jak selektivně vyhovět zákonům určité země, a nyní jich použil údajně poprvé. Dostal totiž žádost od hannoverské policie uzavřít účet sdružení „Lepší Hannover“, jež bylo úředně zakázáno, rozpuštěno a byl mu zabaven veškerý majetek. Twitter vyhověl-nevyhověl. Jestliže na stránku přistoupíte z německé IP, anebo jestliže si v nastavení Twitteru zvolíte, že jste v Německu (může si to zkusit každý), objeví se vám jen hláška, že obsah byl pro Německo…

Twitter již v lednu ohlásil, že má prostředky, jak selektivně vyhovět zákonům určité země, a nyní jich použil údajně poprvé. Dostal totiž žádost od hannoverské policie uzavřít účet sdružení „Lepší Hannover“, jež bylo úředně zakázáno, rozpuštěno a byl mu zabaven veškerý majetek.

Twitter vyhověl-nevyhověl. Jestliže na stránku přistoupíte z německé IP, anebo jestliže si v nastavení Twitteru zvolíte, že jste v Německu (může si to zkusit každý), objeví se vám jen hláška, že obsah byl pro Německo stažen.

Jenže všichni ostatní k němu stále můžeme, jelikož rozhodnutí hannoverského ministerstva se na nás nevztahuje. Lze odhadnout, že když si Němec v nastavení Twitteru zvolí „Worldwide“ (anebo nějakou jinou zemi) a užije sítě Tor, že si dále bude moci číst tweety od „Besseres Hannover“.

Oproti tomu jejich web zmizel z internetu úplně.

Twitter věří ve svobodu projevu a snaží se necenzurovat více, než nezbytně musí na to, aby vyhověl místním zákonům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).