Hlavní navigace

Twitter začíná boj s neoficiálními klienty

17. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Kolem Twitteru se toho děje v poslední době dost. Nedávno byli dost překvapeni uživatelé neoficiálních klientských aplikací, provozovatelé Twitteru je načas odřízli. Zdá se, že teď Twitter vyhlásil aplikacím třetích stran válku, což se mnoha uživatelům populárních aplikací asi nebude líbit.

Na první pohled to může vypadat dost zvláštně a nepochopitelně – Twitter přestal mít rád aplikace třetích stran, nedávno některé z nich dokonce na čas odstřihl. Twitter je velmi populární mikroblogovací služba, která se dočkala masivní obliby také díky tomu, že nezávislí vývojáři připravovali nespočet aplikací pro různé platformy a s různými funkcemi. Klienta si vybral každý, ať už chtěl používat desktopového klienta nebo mobilní aplikaci pro všemožné telefony. Aplikací bylo několik tisíc, některé se staly velmi populárními, jiné zapadly do zapomnění a používali je třeba jenom jejich autoři.

Ti, kteří používali klienty společnosti UberMedia, se nedávno dočkali nemilého překvapení. Nebyli schopni načíst ani odeslat jediný tweet, byli odříznuti od světa. Twitter sice má své oficiální aplikace určené těm, kteří nechtějí používat webovou verzi nebo mobilní verzi, ale neoficiální klienti byli velmi rozšíření díky své rozmanitosti. Je jasné, že ne všem vyhovuje jedno uživatelské rozhraní a stejné funkce.

Firma UberSocial na odstřihnutí zareagovala rychle, své klienty přejmenovala a upravila podle požadavků Twitteru. Výpadek trval několik desítek hodin a vlastně se nic strašného nestalo. Twitteru prý kromě jiného vadilo, že se v názvech klientů vyskytuje slovo „twitter“, což se dá pochopit. I Facebook se koneckonců snaží takto chránit svojí ochrannou známku.

Nepoužívejte neoficiální aplikaceTwitterific na iPadu – jak jej nahradí jediná oficiální aplikace?

Teď Twitter přitvrdil a prohlásil, že si nepřeje, aby vývojáři programovali další nové klientské aplikace. Uživatelé Twitteru by měli prý využívat výhradně oficiální produkty Twitteru, toť hlavní a bezprecedentní prohlášení. Lidé z Twitteru začali tvrdit, že asi 90 % uživatelů stejně své tweety píše z oficiálních aplikací, ať už z webu, mobilu nebo nejrůznějších klientů určených pro rozličné operační systémy a mobilní platformy. To, že jsou v oblibě i neoficiální aplikace ukazuje, že ne každý je s tím co mu předkládá Twitter spokojený.

Analytická společnost Sysomos se snaží ukázat, že to není zdaleka tak, že by oficiální produkty Twitteru používalo devět z deseti uživatelů. Výzkumníci si vzali na mušku asi 25 milionu tweetů s datem 11. března a sledovali, odkud že byly tweety odeslány. Ano, můžete namítnou, že ne každý tweety ten den posílal a že nejsou zohledněni ti, kteří tweety jenom četli. Ano, je to samozřejmě pravda, ale pro tento účel tato metrika plně postačuje. Sysomos ukázal, že celých 42 % tweetů pochází z neoficiálních aplikací. Takže žádných 10 %, ale více než čtyřikrát tolik. To už je slušný rozdíl, nehledě na to, že i oněch „oficiálních“ 10 % rozhodně není zanedbatelný podíl trhu.

Jaká je využívanost oficiálních a neoficiálních Twitter klientů?
Autor: Sysomos, 3/2011

Jaká je využívanost oficiálních a neoficiálních Twitter klientů?

Právě aplikace, které byly před měsícem odstřiženy, jsou shodou okolností velmi populární. A bylo to ještě výraznější, v létě v roce byl například TweetDeck na 19,9 %, nyní má podle analýzy něco přes 5 %. Jasné ale je, že podíl aplikací třetích stran rozhodně není zanedbatelný a tak malý, jak tvrdí samotný Twitter. Co Twitteru vadí? Pochopitelně chce mít své ovečky pod kontrolou, dost možná si chystá cestičku za o trochu důraznější monetizací. Chce mít zajištěno, aby se většina tweetu prohlížela v jeho prostředí, aby uživatelé neutíkali jinam, kde může peníze z případné reklamy vydělávat právě provozovatel cizí aplikace.

Zajímavé je, že více tweetují právě ti, kteří používají neoficiální aplikace. Ale těžko můžeme tvrdit, že po odstřihnutí nastane odliv těchto aktivních uživatelů, to by bylo trochu přitažené za vlasy. A k tomu aplikace třetích stran často nabízejí něco navíc, analytické nástroje, zkracovače linků nebo vkládání multimédií. Právě proto se těší takovému zájmu uživatelů, nabízejí něco navíc. Twitter by měl asi hodně práce, pokud by chtěl tuto ztrátu dohnat, nejrůznějších funkcí navíc mají neoficiální klienti opravdu dost. A nejde o samotné funkce, ale samozřejmě rozhoduje i uživatelské prostředí, co uživatel, to jiný názor na to, jak by měl vypadat ideální klient.

Hon na developery

Developeři tedy mají smůlu, což platí i pro uživatele, kteří přijdou o ten obrovský výběr možností, jak pracovat s Twitterem. Autoři Twitteru možná zapomínají na to, že mohou vývojářům tak trochu vděčit za svůj úspěch, jelikož právě rozmanitost z tohoto pohledu Twiteru moc pomáhá.

Twitter dva roky zpátky zaznamenával více než polovinu tweetů z neoficiálních aplikací, ty oficiální za poslední dobu nabírají větší poměr, i když ne takový, jaký by si Twitter přál.

Z historie je vidět, že oficiální aplikace pro různé platformy nejdříve úplně chyběly a vývojáři tak zaplnili díry na trhu v těch případech, kdy si uživatelé vlastně ani nemohli zvolit oficiální aplikaci. Právě to je případ, kdy by měli lidé z Twitteru vývojářům líbat ruce a velebit je za to, že Twitter zpřístupnili i těm, kteří by se na něj ze svých zařízení prostřednictvím oficiální aplikace neměli šanci dostat.

Co bude dál

Co bude dál? Poměr neoficiálních aplikací bude klesat. Jednak kvůli tomu, že se Twitter snaží a na svých oficiálních verzích pracuje. Pak také proto, že mají vývojáři s novinkami utrum.

Dalším důvodem mohou být nejrůznější omezení ze strany Twitteru, třeba podobné, jako ty, které na čas odstavily populární TweetDeck, UberTwitter a další produkty z jedné stáje. Právě ono postupné omezování může být velmi pravděpodobnou variantou vývoje. Stát se může i to, že Twitter prostě a jednoduše odřízne všechny aplikace. Šlo by o radikální řešení, ovšem velmi jednoduché a bezprecedentní. Uvidíme.

Každopádně Twitter hodně svých uživatelů naštve. Pořád ještě totiž existuje velké procento uživatelů, které by si o webovou verzi Twitteru nebo oficiální aplikace neopřelo ani kolo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).