Hlavní navigace

Týdenní revize nejen o zpravodajském portálu tn.cz

10. 5. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Pondělí tohoto týdne přineslo hned dvě události. TV Prima vrátila vysílací čas večerních zpráv na 18:55 a konkurenční TV Nova spustila provoz zpravodajského portálu tn.cz, který hned první den porazil s více než čtyřmi miliony shlédnutými stranami portál Atlas.cz. Prima ale také poodhalila zákulisí příprav na fotbalové Euro 2008 a TV Barrandov opustil v pořadí již třetí ředitel.

Prima vrátila zprávy na 18:55

Komerční TV Prima vrátila začátek hlavní zpravodajské relace na 18:55. Čtyři měsíce bojovala Prima o přízeň diváků v konkurenci Televizních novin TV Nova a Událostí v regionech veřejnoprávní České televize (ČT). Od 5. května se ale Prima vrátila k dřívějšímu vysílacímu času a od půl osmé nabízí divákům seriál Přátelé. V pondělí sledovalo Zprávy TV Prima 490 tisíc diváků, což je o sto tisíc více než v čase od půl osmé. Po hlavní zpravodajské relaci ale sledovanost klesla a seriál Přátelé sledovalo 240 tisíc diváků, což je o sto tisíc než seriál M.A.S.H., který Prima od půl osmé vysílala před posunem zpráv.

TV Prima požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání satelitní kabelové licence pro nový televizní program Prima klub. S projektem stejného názvu se komerční dvojka o licence již jednou ucházela, ve výběrovém řízení na pozice v přechodných multiplexech B a C ale neuspěla. Vedení Primy nechce nový program blíže konkretizovat, generální ředitel Marek Singer minulý týden v rozhovoru na serveru Aktuálně.cz pouze uvedl, že potěší diváky seriálu Ošklivka Katka. Mluvčí Primy Ladislav Pavlík upozornil, že název Prima klub je zatím jen pracovní a není jisté, zda u něj televize zůstane.

Jedním z důvodů, proč se Prima rozhodla žádat RRTV o licenci pro satelitní a kabelové vysílání může být řešení otázky sdílení kmitočtů s regionálními televizemi. V současnosti musí TV Prima podle podmínky celostátní vysílací licence do vysílání pouštět regionální studia. Pokud by Prima přistoupila na Technický plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání, mohla by pro druhý program žádat o kompenzační licenci pro celoplošné DVB-T vysílání a podmínku sdílení kmitočtů s regionálními studii v případě jejího získání přesunout z hlavního programu.
Lukáš Polák: Ode dneška zprávy na Primě od 18:55
Jan Potůček: Prima si přesunem zpráv moc nepolepšila: včera 490 tisíc diváků
Jan Potůček: Prima žádá o satelitní a kabelovou licenci pro nový program Prima klub
Jan Potůček: Přehodí Prima regionální odpojování na svůj nový program?

Komerční dvojka se v současnosti připravuje na fotbalové mistrovství Evropy, které se od 7. června koná v Rakousku a Švýcarsku. Již nyní Prima láká fanoušky fotbalu na tvář Vladimíra Šmicera, který bude po dobu konání Eura 2008 hlavní tváří Primy a také spolukomentátorem. Diváci se dočkají celkem 31 zápasů, přičemž některé budou odvysílány ze záznamu. K příležitosti Eura připraví Prima také dva pořady Euforie a Minuta fanoušků, které nabídnou pohled do dění v Rakousku a Švýcarsku a do života fotbalových fanoušků. Vysílací čas Zpráv TV Prima od 18:55 zůstane zachován, jen výjimečně bude zkrácena jejich stopáž kvůli zápasům začínajícím v osm hodin večer.
Lukáš Polák: Prima chce být vstupenkou na fotbalové Euro 2008

Nova spustila zpravodajský web

TV Nova zahájila v pondělí provoz zpravodajského televizního portálu tn.cz který se chce do roka dostat do trojice nejnavštěvova­nějších internetových serverů v zemi. Portál Novy nabízí návštěvníkům zpravodajskou i oddychovou část, které odlišuje barevně. Modrá část má přinášet serióznější zpravodajství, červená zase bulvár. Portál tn.cz třikrát denně nabízí zpravodajský přehled nazvaný 90 sekund a slibuje, že do devadesáti minut od události z kteréhokoli místa v České republice přinese původní zprávu včetně videonahrávky. Videa by měla být podle šéfredaktora portálu Zdeňka Šámala u 75 % obsahů. Server si klade celou řadu ambiciózních cílů, jedním z nich je i aktualizace otevíracího materiálu patnáctkrát denně.

V pondělí dokázal nový projekt Novy dosáhnout 4,455 milionu shlédnutých stran a porazit tak v návštěvnosti portál Atlas.cz. Druhý den ostrého provozu už ale tak úspěšný nebyl. Navíc proti svlékajícím se moderátorkám Red News vystoupilo hned několik poslanců. Boris Šťastný (ODS) kritizuje skutečnost, že portál Novy neupozorňuje na rozdíl od erotických stránek na to, že vstupují na stránky s obsahem vhodným pro uživatele starší osmnácti let. Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) zase Red News považuje za pornografii.
Lukáš Polák: Nova spustila portál tn.cz. Podívejte se do jeho kuchyně
Jan Potůček: Televize Nova porazila v den startu stránky tn.cz portál Atlas.cz
Jan Potůček: Poslanci kritizují nahé zprávy na tn.cz. Návštěvnost webu klesla
Jan Potůček: Zdeněk Šámal: tn.cz vymění hlavní zprávu patnáctkrát denně

Veřejnoprávní multiplex odstartuje na přelomu června a července

První diváci se po několikaměsíčních odkladech dočkají spuštění veřejnoprávního multiplexu na přelomu června a července. Veřejnoprávní multiplex, který bude nabízet programy České televize (ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport a ČT 24) a Českého rozhlasu (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Radio Wave, Rádio Česko, Leonardo a D-Dur), tedy programovou nabídku přechodného multiplexu A bez TV Nova, zahájí provoz nejprve na Plzeňsku. Podle harmonogramu digitalizace, který schválila vláda, by mohl veřejnoprávní multiplex na Plzeňsku odstartovat vysílání už v květnu, ale ČT tento termín kvůli výběrovému řízení na technického operátora multiplexu nestihne.

Po Plzni se veřejnoprávního multiplexu dočkají v srpnu diváci přijímající signál z brněnského vysílače Hády. Na přelomu srpna a září letošního roku se pokrytí veřejnoprávního multiplexu rozšíří o Českobudějovicko, střední Čechy, Ústí nad Labem a obyvatelé Prahy přijímající televizní signál z vysílače Cukrák. Poslední oblastí, kam se veřejnoprávní multiplex v letošním roce rozšíří, bude v listopadu Sušice.

Na červen příštího roku si musejí počkat obyvatelé Jihlavska, na srpen je plánován start veřejnoprávního multiplexu v Trutnově a v listopadu se dočká Jihomoravský kraj. V roce 2010 by měla být expanze multiplexu České televize a Českého rozhlasu dokončena. V červnu 2010 má být spuštěn v Ostravě, v září v Jeseníku a jako poslední se v říjnu 2010 dočkají obyvatelé Zlínska.
Jan Potůček: Mapy rozvoje veřejnoprávního multiplexu podle TPP

Česká televize chystá na podzim změny v Dobrém ránu

Česká televize začne ranní pořad Dobré ráno s ČT vysílat kromě ČT 1 a ČT 24 také na ČT 2. Na druhém programu ČT ale ranní vysílání získá více lifestylovou podobu, podoba pořadu na ČT 1 zůstane beze změn. Druhou variantu Dobrého rána připravuje ČT pro většinového diváka. ČT také plánuje výstavbu nového televizního studia v Brně, podle Rudolfa Popa, technického ředitele ČT, by měla nová budova vzniknout v Brně-Bosonohách, a to do roku 2011. Současné prostory v centru města již potřebám ČT nevyhovují. Odhadované náklady na stavbu studia včetně technického vybavení převyšují částku 600 milionů korun.
Jan Potůček: Kavčí hory nabídnou dvě verze Dobrého rána: pro ČT 1 a ČT 2
Lukáš Polák: Nové studio postaví Česká televize patrně v Brně-Bosonohách

Minulý pátek oslavil zpravodajský program České televize třetí narozeniny. Server DigiZone.cz u této příležitosti připravil speciál s rozcestníkem na články a aktuality o nejdůležitějším dění týkajícího se ČT 24.
Redakce: SPECIÁL DIGIZONE.CZ: Tři roky zpravodajského kanálu ČT 24

Z digitálních televizí je nejméně regulovaný satelit

Satelitní televize jako jeden ze způsobů šíření digitálního televizního vysílání má v České republice výhodu, která vyplývá z regulace jednotlivých typů digitálního vysílání. Podle Leoše Pohla, jednatele společnosti Gital, zemské digitální vysílání přílišná regulace svazuje a zdržuje tak jeho nástup. Satelit je podle Jiřího Hojgra, generálního ředitele motoristické televize Sport 5, základní distribuční cestou tematických kanálů, které jsou většinou placené. Proto je jedním z dalších limitů DVB-T vysílání skutečnost, že u nás s placenými programy nepočítá.

I kabelové vysílání má omezení například v podobě podmínky „must carry“. Českým kabelovým operátorům se podařilo přesvědčit Evropskou komisi, aby se zabývala textem diginovely, která kabelovým operátorům nařizuje zařadit do základní nabídky všechny celoplošně šířené stanice zemského digitálního vysílání. Stížnost podala Česká asociace elektronických komunikací. Kabelové společnosti tvrdí, že jim „must carry“ ztíží podnikání a způsobí finanční ztráty. Kabelový operátor UPC uvažuje o tom, že na protest proti podmínce „must carry“ do základní programové nabídky nezařadí připravovanou zpravodajskou stanici Z 1.
Jan Potůček: Leoš Pohl: Tuzemská regulace nahrává satelitním platformám
Jan Potůček: Jiří Hojgr: Je škoda, že DVB-T nemyslí na placené programy
Jan Potůček: Evropská komise šetří stížnost kabelářů na českou diginovelu
Jan Potůček: UPC: Možná protestně nezařadíme Z 1 do omezené nabídky

Stručně

Připravovanou digitální televizi Barrandov opustil již třetí generální ředitel. Po Petru Chajdovi a Kamilu Spáčilovi z funkce šéfa plnoformátové televizní stanice odchází pověřený generální ředitel Vladimír Kuba. Ten se funkce ujal loni na podzim, kdy televizi kvůli nástupu do výkonu trestu za finanční podvod opustil Kamil Spáčil. Novou ředitelkou by se měla stát Jana Vozárová, která v TV Barrandov působí od roku 2006.
Jan Potůček: Digitální televizi Barrandov opouští její ředitel Vladimír Kuba
Lukáš Polák: Digitální televize TV Barrandov má opět nového šéfa

Motoristická televize Sport 5, která minulý pátek zahájila vysílání na satelitu, se nebrání vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Podle generálního ředitele Jiřího Hojgra k tomu dojde ale až na přelomu let 2009 a 2010. Počet diváků HDTV vysílání je totiž stále příliš nízký a pro začínající televizi by byl likvidační.
Jan Potůček: Sport 5 uvažuje o HD vysílání na přelomu let 2009 a 2010

Content 23

Filmový program Filmbox HD chce do roka zahájit satelitní vysílání také pro české diváky. Ivan Hronec, generální ředitel společnosti SPI International Česká republika a Slovensko, ale zatím odmítl sdělit, na jaké družici a v jaké satelitní platformě se objeví. V současnosti je Filmbox HD šířen v kabelových a IPTV sítích.
Jan Potůček: Ivan Hronec: Filmbox HD bude do roka vysílat pro ČR na satelitu

Telekomunikační operátor UPC měl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1 046 700 zákaz­níků, vyplývá to z údajů, které zveřejnila mateřská společnost UPC Liberty Global. Největší počet abonentů UPC registruje u analogové kabelové televize, kterou si předplácí 408 600 zákazníků, digitální kabelové vysílání abonuje 155 500 klientů.
Lukáš Polák: UPC mělo v prvním čtvrtletí 1 046 700 zákaz­níků

Jaké zpravodajské přehledy sledujete pravidelně na stránkách tn.cz?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).