Hlavní navigace

Týdenní revize o motoristické televizi Sport 5, zprávách TV Prima a činnosti RRTV

19. 4. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Autor: 118483
Spekulace o přesunu vysílacího času hlavního zpravodajského pořadu TV Prima včera ukončil generální ředitel TV Prima Marek Singer oznámením, že od 5. května budou Zprávy TV Prima vysílány od 18:55. Od 19:30 se pak česká komerční dvojka pokusí získat diváky zařazením seriálu Přátelé. A co dalšího přinesl uplynulý týden? Poprvé od zahájení vysílání byly zveřejněny samostatné výsledky sledovanosti programu Nova Cinema. Filmový kanál podle údajů Asociace televizních organizací sleduje 26 tisíc dospělých diváků denně. V revizi se také dočtete o chystané motoristické televizní stanici Sport 5, která start vysílání plánuje na květen, nebo o změnách na trhu digitální kabelové televize.

Prima chce zvýšit sledovanost, Nova Cinema má denně 26 tisíc diváků

Televize Prima se má stát rodinnou televizí. Takový úkol čeká českou komerční dvojku podle jejího generálního ředitele Marka Singera, který byl v neděli hostem pořadu Média a svět vysílaném na zpravodajském pořadu ČT 24. Singer v neděli nevyloučil, že Prima vysílací čas hlavního zpravodajského pořadu opět změní. Včera na setkání s novináři přesun Zpráv TV Prima potvrdil.

Od 5. května bude TV Prima hlavní zpravodajský pořad vysílat od 18:55 a od 19:30 se pokusí získat diváky oblíbeným seriálem Přátelé. Vysílacím schématem zamíchá také červnové fotbalové Euro 2008, na které má Prima vysílací práva. Česká komerční dvojka by podle Singera měla do jednoho roku zvýšit průměrný podíl na denní sledovanosti nad 20 %, nyní se sledovanost pohybuje pod 18 %.

V březnu měla Prima průměrnou sledovanost 16,91 % a pohoršila si tak o 2,15 procentního bodu oproti minulému měření. Naopak si polepšily tematické kanály České televize ČT4 Sport a ČT 24, jejichž sledovanost v březnu dosáhla 14,38 %. Denní sledovanost ČT 1 dosahuje 20,5 %, nejsledovanější televizní stanicí je Nova s denní podílem 39,5 %. Nejnižší podíl sledovanosti v hlavním vysílacím čase od 19 do 23 hodin od června loňského roku zaznamenala ČT 1 v minulé týdnu. Čeští diváci trávili u televizních obrazovek v březnu průměrně tři hodiny a 33 minut.
Jan Potůček: Ředitel Primy chce do roka zvýšit sledovanost nad 20 procent
Lukáš Polák: V březnu sledovali diváci televizi v průměru tři a půl hodiny
Lukáš Polák: Podíl ČT 1 v hlavním čase byl minulý týden od června nejnižší
Lukáš Polák: Prima vrátí zprávy na 18:55, změnu chystá od 5. května

Vůbec poprvé byly zveřejněny samostatné výsledky sledovanosti televizního programu Nova Cinema. Filmový kanál, který je šířen prostřednictvím satelitu, kabelových sítí a IPTV, sleduje průměrně 26 tisíc dospělých diváků denně. Podíl na denní sledovanosti Nova Cinema činí 0,3 %. Vyplývá to z výsledků elektronického měření sledovanosti televizí, které pro Asociaci televizních organizací zpracovává společnost Mediaresearch.
Jan Potůček: Novu Cinema sleduje v průměru 26 tisíc diváků denně

Start motoristické Sport 5 se blíží

Začátkem května zahájí vysílání nová satelitní televize Sport 5, která bude první českou televizní stanicí věnovanou automobilismu a automobilovému sportu. V první, zahajovací etapě budou moci diváci vysílání Sport 5 sledovat ve všední dny od dvanácti do dvaadvaceti hodin, o víkendech pak již od sedmi hodin ráno. 1. září chce podle ředitele Jiřího Hojgra televize zahájit plnohodnotný provoz a od sedmi hodin ráno vysílat celý týden. Vysílací přestávku vyplní videotext nebo třeba upoutávky na pořady.

Sport 5 chce divákům nabídnout nejen automobilové závody, ale také dopravní zpravodajství, dokumenty, představování novinek i publicistiku. Ve vysílání bude mít své místo také problematika bezpečnosti silničního provozu a chybět nebude například autobazar, do kterého se budou moci zapojit i diváci. Podrobnější informace o chystaném programu najdete v týdenních programových schématech, která Sport 5 přiložila k žádosti o licenci. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dokumenty tento týden zveřejnila a server DigiZone.cz je na své stránky umístil.

Po startu vysílání bude motoristická televize dostupná na satelitní platformě CS Link, televize také jedná s kabelovými operátory. Jiří Hojgr však zatím neprozradil, s jakými.
Lukáš Polák: Sport 5 nabídne také dopravní zpravodajství a publicistiku
Lukáš Polák: Jaký bude Sport 5? Navštívili jsme jeho ředitele Jiřího Hojgra
Jan Kálal: RRTV zveřejnila programové schéma motoristické televize Sport 5

S Václavem Žákem nejen o monitoringu médií…

O udělování kompenzačních licencí i práci radního v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) byl rozhovor s jejím předsedou Václavem Žákem, který server DigiZone.cz nabídl čtenářům tento týden. Rada jako regulační orgán, který uděluje licence k vysílání a kontroluje obsah audiovizuálních médií, provádí také monitoring vysílání a uděluje pokuty za porušování zákona. Přitom donedávna reagovala pouze na stížnosti, které radě zaslali nespokojení posluchači a diváci, což znevýhodňovalo stanice s velkou poslechovostí a sledovaností.

V současné době ale začíná RRTV postup měnit a zavádí systém, kdy prohřešky proti zákonu ve vysílání zaznamenává profesionální analytik. Monitoring, který analytik provádí v šesti- nebo čtyřhodinových blocích, se zatím zaměřuje na nejdůležitější zemské televize, tedy Novu, ČT 1, ČT 2 a Primu, a to především v hlavním vysílacím čase.

Kvůli konfliktům mezi ČTÚ a RRTV se dříve uvažovalo o sloučení těchto dvou regulačních úřadů do jednoho kombinovaného. Protože však došlo k rozdělení kompetencí, spory ustaly a RRTV je dnes obsahovým regulátorem, zatímco ČTÚ je správcem kmitočtového spektra. Podle Václava Žáka by však ani případné sloučení RRTV a ČTÚ nepřineslo výraznější změny. RRTV musí být jako obsahový regulátor nezávislý na vládě a po sloučení by jeho rozhodování bylo stejně nezávislé na sloučené instituci.
Jan Kálal: Václav Žák: Kompetenční spor RRTV a ČTÚ zpozdil digitalizaci v ČR o N let

Václav Žák se také vyjádřil k výsledku soudního sporu šesti členů RRTV, které v roce 2003 odvolal předseda vlády Vladimír Špidla, ale soudy jejich odvolání později zrušily a šest bývalých členů RRTV nyní požaduje, aby jim byly vyplaceny platy za období, kdy podle soudu členy rady byli. V této době však nepracovali a navíc měla rada více členů, než kolik stanovuje zákon. Žák pro DigiZone.cz uvedl, že jedna věc je soudem zrušené odvolání radních a druhá věc pak fakt, že podle zákona má mít RRTV 13 členů. Co bylo později zrušeno, to nebylo odvolání samotné, ale jen jeho odůvodnění. Jde o poměrně složitý právní problém, k němuž se nemohu vyjadřovat, doplnil Václav Žák v rozhovoru pro DigiZone.cz.

Šestice radních ve společném prohlášení uvedla, že Václav Žák výsledek soudního sporu desinterpretuje. Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský mají na věc jiný názor a opírají se o výrok Městského soudu v Praze a o rozhodnutí premiéra Mirka Topolánka.
Jan Kálal: Šestice radních-neradních RRTV se ohradila proti výrokům Václava Žáka

ČTÚ vydal informační brožuru a plán identifikace sítí

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal u příležitosti konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se konala minulý týden v Hradci Králové, informační brožuru o digitalizaci. Na dvanácti stránkách přináší základní informace o digitalizaci televizního vysílání, podrobnosti o přechodu z analogového vysílání, problematiku set-top-boxů i antén. Brožura s názvem Nejčastější dotazy k digitálnímu vysílání je zájemcům k dispozici na recepci ČTÚ v Praze i na regionálních pracovištích, zveřejněna bude také na internetových stránkách.
Jan Kálal: ČTÚ vydal informační brožuru o digitálním vysílání

ČTÚ se ohradil proti informacím uvedeným v reportáži TV Nova, kterou minulé pondělí odvysílala v Televizních novinách. Příspěvek věnovaný správnímu řízení ČTÚ s Českou poštou, které se zabývá neúměrně dlouhými čekacími dobami na poštách Beroun 1 a Poděbrady. Podle ČTÚ však z příspěvku vyplynul mylný závěr, že důvodem zahájení správního řízení bylo zavedení vyvolávacího systému na těchto poštách. Podle mluvčí ČTÚ Dany Makrlíkové nepřísluší ČTÚ rozhodovat o tom, jaký Česká pošta využívá způsob obsluhy, a proto jsou tvrzení o tom, že ČTÚ hodlá vyvolávací systém zakázat, absurdní.
Jan Kálal: Nova podle ČTÚ odvysílala zavádějící reportáž o sporu s Českou poštou

Předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák na pravidelném měsíčním setkání s novináři zopakoval, že jeho úřad bude i nadále prosazovat, aby bylo analogové televizní vysílání vypnuto nejpozději v listopadu 2011. Vláda má totiž alternativní návrh na vypnutí analogu v červnu 2012, který preferují České Radiokomunikace.
Jan Kálal: Pavel Dvořák kritizoval hráče české digitalizace slovy K. H. Borovského

ČTÚ ve čtvrtek vydal síťový plán identifikačních označení sítí, datových toků a služeb zemského digitálního televizního vysílání. Dokument, jehož návrh se objevil již na začátku letošního roku, vydal úřad jako osmou částku Telekomunikačního věstníku.
Jan Kálal: ČTÚ vydal síťový identifikační plán pro sítě DVB-T

O změnách na trhu digitální kabelové televize

Od května přestane společnost Kabelová televize Kopřivnice nabízet rozšířenou programovou nabídku v analogové podobě. Kabelový operátor ji bude od 1. května nabízet pouze v digitální podobě. Zákazníci Rozšířené nabídky byli již o změně, která pro ně znamená výměnu současného dekodéru ANTIK za set-top-box, informováni dopisem.
Jan Potůček: Kabelová televize Kopřivnice ruší rozšířenou analogovou nabídku

Společnost Elsat, která nabízí digitální kabelové vysílání zákazníkům v Českých Budějovicích, Písku a Vimperku, začala tento týden nabízet rozšířený programový balíček s osmi novými televizními programy. Předplatitelé DVB-C vysílání Elsatu získají přístup například k vysílání Film+, Animax, Eurosport 2 nebo AXN Crime. Základní balíček obsahuje 31 televizních programů a měsíčně za ni abonent zaplatí 120 korun, rozšířená nabídka přináší výběr z 39 programů a přijde na 370 korun měsíčně.

Společnost Elsat do své nabídky zařadí také TV Gimi. Jihočeští diváci se tak dočkají návratu regionální televize Gimi, kterou odkoupila Regionální televizní agentura Jaroslava Berky. TV Gimi získala od RRTV licenci pro kabelové vysílání prostřednictvím systémů kabelové společnosti Elsat. Původně ale žádala o kombinovanou licenci pro zemské digitální a kabelové vysílání, ale protože by DVB-T vysílání mohla zahájit až po vypnutí analogového vysílání a zákon nařizuje, aby vysílání bylo spuštěno do 360 dnů od obdržení písemného rozhodnutí o udělení licence, rozhodla se žádat jen o licenci pro kabelové vysílání.
Jan Potůček: Jihočeská kabelovka Elsat posílila digitální nabídku o osm programů
Jan Potůček: Původní majitel RTA Jižní Čechy získal licenci pro kabelovou TV Gimi

Chcete se o digitální kabelové televizi dozvědět víc? Třeba jak se liší od analogové kabelové televize nebo jaké jsou její výhody? Pak navštivte speciální přílohu věnovanou DVB-C vysílání na adrese http://kabel.di­gizone.cz, kde najdete například podrobnosti o set-top-boxech pro příjem DVB-C vysílání, přehled kabelových společností, jejich nabídky včetně ceníků.
Redakce: Speciální příloha o digitální kabelové televizi na DigiZone.cz

Stručně

Zpravodajská televizní stanice Z 1, která plánuje zahájení řádného vysílání na přelom května a června letošního roku, získala minulý týden v úterý od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nejen kompenzační licenci pro digitální zemské vysílání, ale také licenci k provozování televizního vysílání prostřednictvím kabelové sítě a přes satelit. Licence pro kabelové a satelitní vysílání, které bude nekódované, je platná po dobu dvanácti let.

KL24

Satelitní vysílání Z 1 by mělo být dostupné ve většině evropských států. Nová digitální stanice bude v rámci DVB-T vysílání zařazena do multiplexu B, který provozuje společnost Czech Digital Group. Ten je zatím dostupný jen v Praze, brzy by se měl ale rozšířit i do Brna. Zpravodajská Z1 má zájem vysílat kromě Prahy a Brna také v Plzni a Ostravě.
Jan Kálal: Satelitní vysílání televize Z 1 může zasáhnout většinu Evropy
Lukáš Polák: Digitální televize Z 1 má také zájem o Plzeň a Ostravu

Domácnosti na Domažlicku musely v souvislosti s přechodem na digitální televizní vysílání vynaložit průměrně 2 878 korun. Vyplývá to z průzkumu trhu, který provedla společnost GfK Praha. Tři čtvrtiny domažlických domácností, které měly v souvislosti s vypínáním analogu finanční výdaje, soudí, že výdaje odpovídaly tomu, co jim nové služby i technika přinesly. Přechod z analogového vysílání na digitální se podle sdružení DigiMonitor týkal 24 tisíc domácností, přičemž finanční výdaje mělo 72 % z nich. Domácnosti na Ústecku by měl stát přechod na digitální zemské vysílání v průměru o 600 korun více.
Lukáš Polák: Přechod na DVB-T se na Domažlicku týkal 24 tisíc domácností

Co si myslíte o plánovaném návratu Zpráv TV Prima na 18:55?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).