Hlavní navigace

Týdenní revize o Nově Cinema a rozšiřování multiplexu 3

13. 12. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Od pondělí se budou diváci setkávat s filmovým programem Nova Cinema nejen v nabídkách kabelových, satelitních a IPTV operátorů, ale také v zemském multiplexu 2, kde Nova Cinema zahájí vysílání na základě kompenzační licence. Konkurenční TV Prima požádala o udělení druhé kompenzační licence za souhlas s Technickým plánem přechodu Radu pro rozhlasové a televizní vysílání tento týden, rada jí ale licenci udělí zřejmě až v lednu. V revizi se také dočtete o TV Barrandov a chybět nebude rozšiřování multiplexu 3.

Nova kompenzační licenci od RRTV již získala, Primě ji udělí zřejmě až v lednu

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila minulý týden televizi Nova kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání pro filmový program Nova Cinema. Nova měla na licenci nárok poté, co přistoupila na Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání (TPP). Rada ale licenci Nově Cinema neudělila rovnou, protože žádost společnosti CET 21 obsahovala připomínku k TPP, která se týkala vypínání analogového vysílání. Podle Václava Žáka, předsedy RRTV, musí být souhlas s TPP bezvýhradný, a proto udělení licence předcházelo ústní slyšení se zástupci společnosti CET 21.

TV Nova souhlasila s termíny vypínání analogového vysílání, které jí stanovuje TPP. Pokud by ale Nova analogové vysílání ve stanoveném termínu, kterým je duben příštího roku, nevypnula, rada by největší českou komerční televizi potrestala odebráním licence pro filmový kanál Nova Cinema.

Od čtvrtka nemusí kabeloví a IPTV operátoři platit za zařazení Novy Cinema do programových nabídek, protože si Nova převzala písemné vyrozumění RRTV o udělení bonusové licence. Filmový kanál, který se v pondělí objeví v multiplexu 2, by měli operátoři kabelové televize a IPTV naopak zařadit do nejnižších nabídek jako další povinný program.

Nova by si měla požádat také o licenci pro provozování české verze hudební stanice MTV, která by měla vysílání zahájit v průběhu příštího roku. Nova by se získáním licence neměla mít potíže, protože se bude jednat o nárokovou licenci pro satelitní a kabelové vysílání. Česká MTV by se však mohla objevit také v zemském digitálním vysílání, kde by mohla být šířena jako převzatý program. Podle Žáka záleží pouze na operátorech multiplexů, zda hudební program do digitální sítě zařadí. Pokud by ale zahájil vysílání program, který má licenci pro zemské digitální vysílání, musela by česká MTV multiplex opustit.

O kompenzační licenci zažádala tento týden také televize Prima, která má nárok celkem na dvě kompenzační licence. Tu první pro programovou síť regionálních televizí Prima klub jí RRTV již udělila, rozhodnutí o té druhé učiní rada podle Žáka zřejmě až v lednu. Prima ale zatím nechce sdělit, jak se bude nový program jmenovat, ani jaké bude jeho zaměření.

Prima klub, který se zaměří na ženské publikum, nebude muset u svého vysílání odpojovat regionální zprávy a další pořady, jako je tomu u hlavního programu Primy. Podmínka pro odpojování regionálního vysílání totiž platí pouze pro Primu a ne pro její bonusové programy. Regionální televizní studia budou pro Prima klub dodávat pořady, které budou vysílány celoplošně.
Jan Potůček: Z Novy Cinema se stal neplacený, povinný program v kabelu a IPTV
Jan Potůček: Prima nechce komentovat, jak se bude jmenovat její bonusový program

Novelu o digitálním rozhlasovém vysílání projednají poslanci až v lednu

Poslanecká sněmovna v současnosti projednává návrhy provozovatelů komerčních rádií na postup při přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání. Podle Žáka předkladatelé návrh s RRTV nekonzultovali, a tak je návrh podle Žákova mínění velmi nedokonalý. Návrh sklidil kritiku nejen ze strany RRTV, ale také ze strany Legislativní rady vlády. Návrh diginovel ale přesto postoupil do druhého čtení. Projednávání však bylo začátkem listopadu pozastaveno mediální komisí a poslanci čekají na vyjádření kulturního výboru. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny se bude návrhy zabývat až v lednu.

Vypínání analogového vysílání není v případě rozhlasového vysílání podle Žáka vynuceno potřebou vyklidit vysílací spektrum v analogu, ale jde o proces řízený pouze poptávkou. Pro provozovatele rádií bude digitální vysílání lákavé zejména kvůli dramatickému snížení nákladů na šíření vysílání, protože jeden multiplex pojme minimálně třicet stanic. Provozovatelé rádií ale musí vzít v úvahu, kolik lidí bude mít digitální rozhlasový přijímač, což se odrazí na výdělcích z reklamy. Provozovatelé rádií si podle Žáka musí proto zvážit, zda bude pro ně výhodnější analogové nebo digitální vysílání.

Žák se domnívá, že by měl digitální vysílání ve vlastním multiplexu zahájit Český rozhlas, ke kterému by se pak v případě zájmu přidala také komerční rádia. Poptávku po digitálních rozhlasových přijímačích by tak nastartoval veřejnoprávní rozhlas.
Jan Potůček: Václav Žák: Nova může do DVB-T dostat i více než dva programy
Jan Potůček: Rozhlasové diginovely poslanci projednají znovu 21. ledna

V pondělí zahájí provoz čtyři nové vysílače multiplexu 3

V pondělí zahájí operátor digitální sítě 3, společnost Czech Digital Group (CDG), provoz dalších čtyř vysílačů. Diváci v Praze se dočkají spuštění vysílačů na pražském Žižkově a také Cukráku, které se přidají ke stávajícím vysílačům na Strahově, Ládví a Zeleném pruhu.

V Plzni mohou diváci přijímat vysílání multiplexu 3 z vysílače Košutka. V pondělí bude ale provoz vysílače ukončen a nahradí jej hlavní západočeský vysílač Krašov, který bude vysílat na stejném kanále jako nyní Košutka, tedy na kanále 52. Kvůli startu multiplexu 3 na Krašově bude o nedělní půlnoci ukončeno analogové vysílání druhého programu České televize na sušickém vysílači Svatobor a chomutovské Jedlové hoře.

Čtvrtým vysílačem, který v pondělí odstartuje, bude ústecká Buková hora, která bude kvůli možnému rušení analogového vysílání Primy šířit signál s omezeným výkonem 10 kW.

Dalšího rozšíření multiplexu 3 se diváci dočkají až v příštím roce. Jako první udělá CDG radost divákům v Brně, kde se v únoru k vysílači Hády přidá městský vysílač Barvičova. V srpnu se dočkají diváci na Českobudějovicku, kam se signál třetí digitální sítě dostane díky vysílači Kleť nejpozději poslední srpnový den. Expanzi multiplexu 3 v roce 2009 završí CDG v září na Sušicku a také na Ústecku. Na Sušicku začne signál digitální sítě 3 šířit vysílač Svatobor a na Ústecku bude po vypnutí analogového vysílání Primy z Klínovce zvýšen výkon vysílače Buková hora na 100 kW.

První oblastí, kde bude provoz multiplexu 3 zahájen v roce 2010, se v dubnu stane Jihlavsko. Nejpozději poslední dubnový den začne signál třetí digitální sítě šířit vysílač Javořice a pokrytí multiplexu 3 přesáhne polovinu obyvatel České republiky. Pokrytí se zvýší o více než deset procent v srpnu 2010, kdy digitální síť 3 zahájí provoz na východočeském vysílači Černá hora. Poslední lokalitou, kde multiplex 3 v roce 2010 odstartuje, bude v září brněnský vysílač Kojál.

V roce 2011 bude společnost CDG jako operátora multiplexu 3 čekat dokončení výstavby sítě. V dubnu bude zahájeno vysílání s výkonem 100 kW na ostravském vysílači Hošťálkovice a Hladnov, odkud je nyní signál multiplexu 3 šířen o výkonu 2 kW, bude pokračovat výkonem 10 kW. V říjnu se pokrytí digitální sítě 3 rozšíří o území, které pokryje jesenický Praděd.

V listopadu 2011 bude expanze multiplexu 3 ukončena ve chvíli, kdy bude spuštěn vysílač Tlustá hora u Zlína, který bude posledním vysílačem velkého výkonu této digitální sítě. Po spuštění všech patnácti plánovaných vysílačů dosáhne multiplex 3 pokrytí 97,25 % obyvatel.
Jan Potůček: Jak se bude multiplex 3 rozšiřovat do dalších regionů?
Jan Potůček: V neděli končí analogové vysílání ČT 2 v Chomutově a Sušici

TV Barrandov spustila vysílání propagační smyčky

Již jen necelý měsíc zbývá do zahájení vysílání digitální televize Barrandov. Připravovaná televize tento týden zveřejnila operátory placených televizních služeb, kteří novou televizi zařadí do svých nabídek. Diváci budou moci plnoformátovou televizní stanici, která vysílání zahájí 11. ledna 2009, přijímat tedy nejen v rámci zemského digitálního vysílání v multiplexu 2, ale také v rámci satelitních platforem Skylink, Gital a UPC Direct.

Z kabelových operátorů se TV Barrandov zatím dohodla se společností UPC, F. C. A. (Rio Media), BKS Capital (Nej TV), Self servis (Moravia televize), KK Cable, Elsat a Kabelovou televizí Třinec. TV Barrandov bude dostupná také v nabídce IPTV služby O2TV společnosti Telefónica O2. Na základě novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání by měli TV Barrandov do základních programových nabídek zdarma zařadit všichni kabeloví operátoři a provozovatelé IPTV.

V pondělí spustila TV Barrandov vysílání propagační smyčky k lednovému zahájení vysílání v satelitní službě UPC Direct, v úterý pak byla zařazena také do multiplexu 2. Smyčku, která obsahuje několik fotografií z natáčení pořadů vlastní výroby, si mohou prohlédnout také zákazníci IPTV služby 802.tv společnosti Mattes AD.

S novou televizní stanicí bude spolupracovat také režisér a dokumentarista Fero Fenič, který stojí za projektem digitální televize Febio. Fenič pro TV Barrandov připravuje dokumentární cyklus České milování, jehož první díl bude zařazen hned v prvním vysílacím dni. Dokumentární cyklus, na kterém bude kromě Feniče spolupracovat například také Olga Sommerová nebo David Vondráček, se zaměří na různé podoby lásky a mezilidské vztahy. První díl nazvaný O lásce zprostředkované bude věnován nezadaným lidem a způsobům, jak se mohou seznamovat. Cyklus bude pokračovat dílem O lásce, ve kterém partner prošel změnou pohlaví, nebo dílem O láskách, který je zaměřen na rodiny vychovávající nejméně deset dětí.
Jan Potůček: TV Barrandov zveřejnila operátory kabelu, satelitu a IPTV, kteří ji zařadí
Jan Potůček: DOKUMENT: Úplné znění vysílací licence digitální televize Barrandov
Jan Potůček: TV Barrandov spustila promo smyčku ve službách UPC Direct a 802.tv
Josef Zvolánek: TV Barrandov vysílá promo smyčku už i v multiplexu 2
Jan Potůček: Fero Fenič připravuje pro TV Barrandov cyklus „České milování“

Stručně

Společnost UPC Česká republika ve středu zveřejnila výsledky výzkumu oblíbenosti televizních stanic, které divákům nabízí. Mezi nejoblíbenější stanice digitální služby UPC Digital patří ČT 1, ČT 2, Nova a Prima. Nejoblíbenější hudební televizí se stalo Óčko následované MTV Europe a VH1. První místo mezi sportovními stanicemi získal sportovní kanál České televize ČT 4 následovaný Eurosportem. Nova sport obsadila čtvrtou příčku a satelitní Sport 5 šestou. Z filmových kanálů je mezi diváky UPC Digital nejoblíbenější HBO, Nova Cinema se umístila na šesté příčce.
Lukáš Polák: UPC zveřejnilo oblíbenost svých kanálů v digitálním kabelu
Jan Potůček: Nejsledovanější tematické kanály na UPC Digital: Óčko, ČT 4 a HBO

MM socky3

Většina obyvatel Jihočeského kraje se o vypnutí analogového vysílání ČT 2 z vysílače Kleť a spouštění provozu multiplexu 1, ke kterému došlo v září, dozvěděla z televize a také tisku. Jak vyplynulo z průzkumu, který provedly společnosti Mediaresearch a STEM/MARK, 79 % obyvatel se o změnách v televizním vysílání dozvědělo z televize a 53 % také z tisku. Více než polovina dotázaných navíc uvedla, že televize byla klíčovým zdrojem těchto informací. 77 % obyvatel považuje informovanost o změnách v televizním vysílání za dostatečnou a pouze jedno procento lidí ji označilo na nedostatečnou. Nejvíce k informovanosti podle průzkumu přispěla analogová ČT 2 zařazením varovného piktogramu a informační lišty do vysílání.
Jan Potůček: Většina lidí na Českobudějovicku se o DVB-T dozvěděla z televize

Server DigiZone.cz navštívil prostory Rádia Wave, které sídlí na pražském Žižkově. V rámci nepravidelného seriálu Na návštěvě u… se můžete seznámit nejen s newsroomem a vysílacím studiem, ale také s kanceláří šéfredaktorky rozhlasové stanice pro mladé posluchače Judity Hrubešové a kanceláří dramaturgů vysílání. Kromě prostor, odkud vysílá Radio Wave, se můžete tento týden seznámit také s pojmy symbolová a datová (bitová) rychlost digitálních signálů, s ochranným kódováním i modulační metodou ©OFDM, která je nejsložitější analýzou a vyjádřením datové rychlosti.
Jan Potůček: Na návštěvě u… Českého rozhlasu – Radia Wave
Prof. Ing. Václav Říčný, CSc.: Symbolová a datová (bitová) rychlost digitálních televizních signálů

Měl by být první digitální rozhlasový multiplex vybudován pro vysílání Českého rozhlasu?