Hlavní navigace

Týdenní revize: RIO Media trojkou mezi operátory v Česku

9. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento týden se nesl ve znamení dozvuku vypnutí analogového vysílání z hlavního pražského vysílače Žižkov. Deník MF DNES např. zjistil, že díky této skutečnosti přišli o signál i někteří obyvatelé východních Čech, konkrétně Krkonoš. Především se ale novinářům představila RIO Media, skupina operátorů, kterým se podařilo během jednoho roku stát se operátorem číslo tři na poli elektronických komunikací hned po Telefónice O2 a UPC. V Praze začalo také testovací vysílání Primy v HD.

RIO Media vstupují progresivně na český trh

Odborná veřejnost měla možnost za poslední rok sledovat kroky skupiny RIO Media a udělala si tak obrázek o tom, jak vzniká jeden z největších telekomunikačních operátorů u nás. Po společnostech UPC Česká republika a Telefónica O2 tak vznikl na trhu elektronických komunikací další významný hráč, který se chce od své konkurence odlišit především vysokou kvalitou služeb a dobrým zákaznickým servisem. RIO Media sází především na optickou síť, ve které nabídne triple-play, tedy nejen služby televize, ale i internetu a telefonie. Skupina RIO Media, která nedávno provedla dvě významné akvizice, byly jimi společnosti Mattes AD a CL-Net, má v současné době 110 tisíc aktivních zákazníků. V letošním roce skupina RIO Media vedle akvizic realizuje rozsáhlé investice do rozvoje optických sítí a to ve výši stovek milionů korun. Obrat skupiny v roce 2009 podle odhadů přesáhne 400 milionů Kč. Cílem je vybudovat společnost integrující více technologických platforem.

Lukáš Polák: RIO Media chce porazit UPC a O2TV lepší kvalitou
Lukáš Polák: RIO Media, konkurent UPC a Telefóniky, sází především na optiku
Lukáš Polák: UPC se k RIO Medii vyjadřovat nebude, Telefónica nereagovala

Jan Hlaváč Petr Opletal Petr Hechter Jiří Banáš

Představitelé RIO Medií na středeční tiskové konferenci. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Prima začala vysílat v Praze ve „vysokém“ rozlišení

Televize Prima spustila v Praze v multiplexu 3 společnosti CDG vysílání ve vysokém rozlišení na 46. kanále. Vysílání v HD kvalitě je programově naprosto shodné s vysíláním Televize Prima ve standardním rozlišení. Vysíláním v HD kvalitě chceme vyhovět požadavkům řady diváků, kteří po tomto rozlišení volají, vysvětlil technický ředitel Televize Prima Patrik Slavík. V této přípravné fázi si chceme kromě jiného ověřit, jak se budou v běžných domácích podmínkách chovat přijímače při příjmu vysílání v MPEG4, dodal. Vysílání v HD bude zatím přepočítané ze standardního rozlišení. Prima se tak se svým programem vrátila do multiplexu, kde začínala, ale v mnohem vyšší kvalitě. Nabídka televizorů, set-top-boxů a dalších zařízení umožňujících tento druh příjmu se zvyšuje. V současnosti je rozvoj HD programů patrný zejména prostřednictvím satelitního příjmu, nicméně i terestrický příjem v ČR skýtá příležitost pro uplatnění této technologie, uvedl Leoš Pohl, zástupce provozovatele multiplexu.

Juraj Koiš: Prima potvrzuje HD vysílání v multiplexu CDG v Praze
Lukáš Polák: Televize Prima už vysílá v Praze ve vysokém rozlišení
Lukáš Polák: Diváci Primy HD už museli přelaďovat set-top-boxy

Prima - budova

Budova televize Prima na pražské Palmovce. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Dozvuky čtvrtečního vypínání analogu na Žižkově z minulého týdne

Čtvrteční vypnutí analogového vysílání ze žižkovského vysílače, které se uskutečnilo minulý týden, donutilo mnohé lidi, aby se zamysleli nad tím, kdy podobný krok čeká je. Většina dotazů, které obdržela redakce státního informačního webu Digitálně.tv, který vede Juraj Koiš, bývalý šéfredaktor serveru RadioTV, se týkala právě otázek ohledně vypnutí analogu v jiných regionech. Lidé se taktéž ujišťovali, zda mají správně nastavený digitální příjem a zda se jim tedy opravdu „nevypne“ televize. Analogové televizní vysílání se sice minulý týden vypínalo pouze na pražském Žižkově a některých městských dokrývačích, ale přišli o něj i někteří obyvatelé Krkonoš. Jak informoval deník MF DNES, došlo k tomu tak, že některé lokality byly v této části České republiky vykryty právě z hlavního městského vysílače. Podle listu tak museli pracovníci Českých Radiokomunikací některé vysílací stožáry přeladit např. na Cukrák.

Juraj Koiš: Na co se Pražané nejčastěji ptali okolo vypínání analogu?
Lukáš Polák: Black out v Praze zasáhnul i obyvatele Krkonoš
Lukáš Polák: Vypnutí analogu na Žižkově zasáhlo i obyvatele Nymburska
Juraj Koiš: Digitální infolinka nezaznamenala výraznější nápor po vypnutí analogu ze Žižkova
Redakce: Po vypnutí analogu se lidé více zajímají o digitální příjem
Lukáš Polák: Média a svět se věnovala vypínání analogu v Praze
Lukáš Polák: Další Milníky digitální televize již 12. května v Lucerně

Stručně

Od pondělí 11. května začne zpravodajsko-publicistická televize Z1 vysílat svoji hlavní zpravodajskou relaci o čtvrt hodiny dříve, tedy již od 18:45. Změna je součástí nové koncepce vysílání, která se na obrazovce projeví i úpravou grafiky. Na té se podílelo studio Oficina.

Jan Potůček: Z1 přesune hlavní zprávy na 18:45, chce být první před Primou
Jan Potůček: PODÍVEJTE SE: Připravovaná nová grafika zpravodajské televize Z1

Česká televize spustí svůj smíšený HD kanál na satelitu až v únoru 2010 u příležitosti Zimních olympijských her ve Vancouveru. Vysílání ve vysokém rozlišení ale bude na satelitu dostupné již od září letošního roku, půjde však o kanál ČT 1 v HD, kde většina pořadů bude přepočítána ze standardního rozlišení.

Juraj Koiš: Mix HD pořadů ČT na satelitu odstartuje až v únoru 2010

Předseda mediální komise senátu Jiří Oberfalzer z ODS podpořil návrh na zrušení koncesionářských poplatků a senátoři rozhodli, že se tímto návrhem budou zabývat všechny senátní výbory a také mediální komise horní komory parlamentu.

Juraj Koiš: Senátoři chtějí diskutovat o zrušení koncesionářských poplatků
Jan Potůček: Český rozhlas odmítá senátní návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Poslanci by měli příští týden definitivně rozhodnout o osudu digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Hlasování o tomto bodu jednání je na programu příští středu. Na návrh jednoho z předkladatelů Petra Plevy z ODS tak rozhodli poslanci na začátku středečního jednacího dne.

Juraj Koiš: Osud rozhlasové diginovely se vyjasní příští středu

Rada České televize má od středy tři nové členy. Jak informovala agentura ČTK, poslanci jimi zvolili bývalého senátora Josefa Pavlatu, Petra Koutného a někdejšího mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče. Další tři členy rady poslanci nevybrali.

Lukáš Polák: Rada ČT má od včerejška tři nové členy

Televize pro vietnamskou menšinu žijící v Česku, Ethnic TV, začne vysílat 14. května. Program chce svým divákům poskytovat informace, které usnadní jejich integraci do společnosti. Televize bude zprostředkovávat přehled o politickém, kulturním a společenském dění nejen v ČR, ale i v EU.

Lukáš Polák: Česko-vietnamská Ethnic TV odstartuje 14. května

Před několika dny tomu byl rok, kdy zahájila vysílání první tuzemská televize zaměřená výhradně na motoristický sport a motorismus – Sport 5. V současné době má možnost sledovat v České a Slovenské republice tento program více než 380 tisíc domácností, tzn. teoreticky přes jeden milion diváků.

Sport 5 doprava

Studio Sportu 5 sloužící pro dopravní zpravodajství. Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Lukáš Polák: Sport 5 oslavil první narozeniny

Počet zákazníků digitální kabelové televize UPC v České republice narostl za první čtvrtletí letošního roku na 334 600. To je o 40 tisíc více než koncem posledního kvartálu loňského roku. Naopak počet abonentů analogové kabelové televize od stejné společnosti mezikvartálně klesl na 217 400.

Jan Potůček: Digitální kabelovku od UPC má už 334 tisíc zákazníků, analogovou 217 tisíc

Klasické CRT obrazovky stále převládají v českých domácnostech. Jak informuje aktuální vydání Technického týdeníku, přesto, že v tuzemsku si jen za loňský rok pořídilo nový televizor na sedm set tisíc domácností a klasických „cé er téček“ bylo prodáno pouze sto padesát tisíc, právě CRT obrazovky stále v domácnostech ve­dou.

Lukáš Polák: Velká většina obrazovek v domácnostech je stále CRT

Vedení televize Nova se nelíbilo, jak si její redaktoři dělali na pracovní směně serveru tn.cz legraci z dění okolo prasečí chřipky. Redaktor Jiří Dlabaja sice uvedl, že šlo o odlehčení situace a rozhodně nechtěl zesměšňovat situaci okolo této závažné nemoci, ale jeho zaměstnavateli to nestačilo.

Lukáš Polák: Nově se nelíbila prasečí chřipka v podání redaktorů

Druhý kanál slovenské televize Markíza s názvem TV Doma by mohl odstartovat ještě letos. Rozhodnutí o spuštění projektu v roce 2009 podle serveru Mediálne.sk již padlo, televize ale odmítá cokoliv komentovat. Projekt TV Doma vychází z rumunského vzoru TV Acasa.

Juraj Koiš: Markíza zřejmě spustí kanál pro ženy ještě letos

MM socky3

Optimistické předpovědi na poli televize ve vysokém rozlišení přináší Německu magazín DiGITAL fernsehen. Ten konstatuje, že v současné době mají naši západní sousedé nejbohatší nabídku stanic šířených free-to-air (nekódovaně) ze satelitu, ale v oblasti HDTV jsou značně pozadu.

Lukáš Polák: Němci jsou optimisty, v oblasti HDTV prý Evropu doženou
Lukáš Polák: Německé ARD/ZDF prezentovalo připravenost na HDTV

Jaká událost z právě končícího týdne je podle vás nejzásadnější?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.