Hlavní navigace

Týdenní revize ve znamení blížícího se konce analogu v Praze

18. 4. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Do digitalizační kampaně se už aktivně zapojily i samy televize. Přestože v rámci státní informační kampaně nebyly ve větší míře investovány prostředky do reklamního času v televizním vysílání, televize o digitalizaci pravidelně informují. Není se čemu divit - vypnutí analogového vysílání ze Žižkova je už opravdu za dveřmi. Právě proto jsme také na DigiZone.cz přinesli rady pro ty, kterých se vypánání týkat nebude a hlavně ty, kterým majitel domu nechce upravit pro digitální vysílání společnou televizní anténu.

Nejpalčivější téma našich čtenářů – majitel domu nám nechce upravit STA

Co dělat, když vám majitel domu odmítá upravit STA? Tak přesně tuto otázku už redakci serveru DigiZone.cz položilo nespočet čtenářů. Bohužel na ni není jednoduchá odpověď. Loni v listopadu jsme se zeptali předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka, na koho se mají s tímto problémem obyvatelé postižených domů obracet. Měl to být právě kontrolní orgán kmitočtového spektra. Ani on ale nemá příliš možností k nápravě. Jaké tedy jsou a co vlastně říká zákon? Pokud je v konkrétní oblasti (vašem domě) dostatečný signál, např. majitel nemovitosti vám ho musí umožnit. To jsou v podstatě veškeré zmínky v legislativě o úpravě společných televizních antén. Proto je možné narazit na některé případy, které jsou sice z hlediska lidského rozumu k zamyšlení, ovšem právně jsou naprosto v pořádku. Při osvětlení tohoto problému nám také pomohla mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Lukáš Polák: Majitel domu odmítá upravit STA. Porušuje tím zákon?

Jaroslav Jiruš 500

Na úpravu společných televizních antén už moc času nezbývá. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Koho se nebude týkat vypínání analogu v Praze? Podívejte se

Praha má posledního dubna přijít o analogový televizní signál, ve skutečnosti se ale plánované vypínání týká jen zemského analogového vysílání a jen jednoho vysílače velkého výkonu. Přestane vysílat hlavní městský vysílač na Žižkově, v provozu ale bude i nadále analogové vysílání z dalšího velkého vysílače na Cukráku a také z několika místních analogových dokrývačů. Vypínání analogu se samozřejmě nedotkne ani těch, kdož přijímají televizi jinak než na klasickou anténu. V první řade vypnutí Žižkova vůbec nepocítí diváci, kteří přijímají jakoukoliv nabídku kabelové televize. Vypnutí analogu se netýká ani těch, kdož přijímají televizní programy nejvíce propagovanými cestami. Pokud už sledujete televizi přes set top box v DVB-T, nevidíte na obrazovce varovné piktogramy ani informační lišty, které do svého vysílání vkládá Česká televize a Nova s Primou. Digitální satelitní platformy Skylink, CS Link, UPC Direct a Digi TV, stejně jako další televizní platformy, zůstávají beze změn i po 30. dubnu.

J. Koiš: Pražské vypínání: koho se nebude týkat?

Digiboy v metru 1

Jste připraveni na vypnutí analogového signálu? Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Nová příloha o anténách na DigiZone.cz

Dva týdny před plánovaným termínem ukončení zemského analogového televizního vysílání z hlavního pražského vysílače na Žižkově pro vás server DigiZone.cz připravil další novou stálou přílohu. Ta je věnovaná úpravám televizních antén pro příjem digitálního signálu. Příloha na adrese http://anteny­.digizone.cz/ je koncipovaná jako rádce pro diváky, kteří dosud ještě neřešili přechod od pozemního analogového k pozemnímu digitálnímu příjmu televize. Na úvod seznamuje čtenáře se základními typy antén a jejich vzájemnými rozdíly, speciální část přílohy je věnovaná anténním rozvodům a doplňkům, jako jsou rozbočovače či zesilovače signálu, či samotným kabelům. Bezesporu nejdůležitější částí přílohy jsou kapitoly věnované úpravám antény pro příjem digitálního signálu z jednoho či více směrů najednou, pro dálkový příjem digitálního vysílání a také úpravám antény pro příjem digitálního signálu v horizontální nebo vertikální polarizaci. Autorem většiny textů v příloze je Jakub Melín, stálý spolupracovník DigiZone.cz, který se specializuje právě na problematiku příjmových antén a dálkového příjmu televizního vysílání.

Redakce: Připravili jsme pro vás přílohu o úpravě televizních antén

Stručně

Televizní programy pomáhají při přechodu na digitální vysílání především s jednoznačnou identifikací těm, kteří analogový televizní signál přijímají z vysílače Praha – Žižkov. Co se týká např. zavádění HDTV, podle národního koordinátora Duspivy na něj nejsou Češi ještě připraveni. Informační kampaň k digitalizaci, kterou realizuje Národní koordinační skupina, přispívá i k integraci zdravotně postižených.

Redakce: Státní informační kampaň k digitalizaci v těchto dnech graduje
Redakce: Digikampaň nepřímo přispívá i k integraci zdravotně postižených
Redakce: Pokud se televize rozhodnou přeladit dokrývače, musejí žádat v předstihu
Redakce: ČT zachová pražské analogové převaděče, Nova zatím jedná
Lukáš Polák: Také zrnící obrazovky v Praze oznámí opozdilcům vypnutí analogu
Lukáš Polák: Přechod na digitální TV stojí miliardy, UPC si ukrojí stovky milionů
Redakce: O2TV zaměří svou kampaň na Pražany
Lukáš Polák: UPC začne Pražany lákat na své digitální služby vypnutím analogového vysílání
Redakce: Trh ani diváci nejsou na HDTV zatím připraveni

V uplynulých dnech to byly tři měsíce, co na český trh vstoupila třetí česká plnoformátová televize, digitální TV Barrandov. V průběhu prvních tří měsíců si získala přes půl milionu diváků denně. Člen managementu a mluvčí televize Janis Sidovský byl však v rozhovoru pro Digizone.cz stále opatrný.

J. Koiš: Janis Sidovský: Úspěch TV Barrandov nepřeceňujeme
Lukáš Polák: V březnu sledovalo TV Barrandov denně 550 tisíc diváků
Lukáš Polák: Staré české filmy v HD kvalitě? Proč ne, řekli si na Barrandově

Příští týden se v Praze uskuteční konference České asociace elektronických komunikací (ČAEK) s názvem HDTV Forum 2009, na které vystoupí zástupci nejvýznamnějších společností z audiovizuální branže. Konference se uskuteční příští úterý a středu, tj. 21. a 22. dubna 2009 v pražském hotelu Corinthia Towers.

Redakce: Blíží se konference HDTV Forum 2009

HDTV obrazovka Sony

V nejbližší době by měly zahájit spolupráci některé české a německé regionální televize. Projekt představil ve středu mediální úřad spolkové země Bavorsko BLM. Na projektu Böhmen und Bayern im Alltag se bude podílet např. TV Oberfranken, Oberpfalz TV nebo Tele Regional Passau.

Lukáš Polák: Regionální televize z ČR a Německa chystají spolupráci

Satelitnímu operátorovi SES Astra se podařilo v České republice a také na Slovensku najít partnera, který pro ni bude nabízet internet prostřednictvím DVB-S – službu Astra2Connect. Půjde o satelitní platformu Skylink, Astra to oznámila ve čtvrtek prostřednictvím tiskové zprávy.

Lukáš Polák: Satelitní internet od Astry bude v Česku nabízet operátor Skylinku

Kvůli klesající sledovanosti zastaví televize Nova jeden ze svých stěžejních pořadů – Na vlastní oči. Na zpravodajském kanále Z1 v pořadu Interview B.T. to uvedl jeho redaktor, spisovatel a publicista Josef Klíma.

Lukáš Polák: Nova zastaví kvůli klesající sledovanosti pořad Na vlastní oči

Slovenská vláda pomalu vyjasňuje podmínky státní podpory k nákupu set top boxů. Dotace pro jednu domácnost by neměla přesáhnout 20 eur, a dotované budou jen ty skupiny obyvatelstva, kterým by po roce 2012 reálně hrozila ztráta terestrického příjmu.

Redakce: Slovensko by mělo dotovat set top boxy sumou 20 eur

Cloud23

Komunikační optické sítě v Evropě zaostávají za konkurencí v USA a Asií. Pokud chtějí evropští operátoři dohnat své zámořské protějšky, budou muset v příštích letech investovat přibližně 300 miliard eur, tedy přes osm bilionů korun, do mezinárodní komunikační optické sítě.

Redakce: Evropa bude muset investovat stovky miliard eur do optických sítí

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).