Hlavní navigace

Týdenní revize ve znamení konference DIGImedia 2009

27. 6. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento týden se na Kavčích horách v konferenčním sále České televize konala opět po roce konference DIGImedia. Sešli se na ní opět zástupci operátorů síti i provozovatelé jednotlivých televizních stanic, jako je např. televize Nova nebo Prima. Společnost Smart Comp pak uzavřela s CET 21 smlouvu na šíření kanálů Nova a Nova Sport ve vysokém rozlišení, což umožní distribuci dalším kabelovým a IPTV operátorům. Čtenáře jistě potěšila také informace, že se chystá lokalizace National Geographicu do češtiny.

Konala se konference DIGImedia 2009

Letošní konference DIGImedia měla podle původních plánů trvat pět hodin, svou stopáž však přetáhla přibližně o půl hodiny. Je sice pravdou, že padlo mnoho informací, které byly známy již z dřívějška, vždyť za poslední dobu se podobné akce objevily jako houby po dešti, nelze ale říci, že by se přítomní nedozvěděli nic nového. Televize Nova se opět pochválila za to, že většina lidí se o procesu dozvěděla stejně ze své obrazovky a ČT pak za masivní rozvoj multiplexu 1 v letošním roce. Na DIGImediích bylo tentokrát ale také dostatek kritiky. Připomínky měly samotné stanice i představitelé platforem. Asi nejzásadnější výrok, který si bude každý z letošního ročníku pamatovat, je ten o dominanci Českých Radiokomunikací, který vypustil z úst generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín. „Na podzim se výrazně změnila pravidla. Je tu mnohem větší monopol, než tu byl za socialismu. Bez Radiokomunikací se zde nikdo nehne,“ uvedl Balvín.

Lukáš Polák: DIGImedia 2009: Emoce, interaktivita a kritika státního informačního webu
Redakce: DOKUMENT: Prezentace panelistů z konference DIGImedia 2009

DIGImedia 2009 - II. blok - 6

Vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš na konferenci DIGImedia 2009.

Nova a Nova Sport v HD již téměř pro všechny

Společnost Smart Comp. se dohodla s CET 21 na distribuci svých kanálů ve vysokém rozlišení. Půjde tak o stanice Nova a Nova Sport. Jde o dobrou zprávu pro všechny zákazníky, jejichž operátoři od Smart Compu signál dále distribuují jako převzaté vysílání. „Od 1.července jsou tak programy Nova HD a Nova Sport HD k dispozici již všem kabelovým a IPTV operátorům a jejich zákazníkům,“ uvedl tiskový manažer Novy Sport Michal Klouda. Smart Comp. je provozovatelem metropolitní optické sítě Netbox. „Šíření Nova HD a Nova Sport HD dosud vyžadovalo přímé propojení operátora na předávací rozhraní v sídle společnosti CET 21, což omezovalo možnosti operátorů získat programy Nova HD a Nova Sport HD do svých programových balíčků a tím i sledování programů ve vysokém rozlišení v českých a slovenských domácnostech,“ upřesnil Klouda. V úvahu připadá pro tuto síť i distribuce stanic v SD kvalitě, a to včetně Novy Cinemy.

Lukáš Polák: Kanály Novy v HD pro operátory v kvalitě až 18 Mbps
Juraj Koiš: UPC testuje kanály Nova a Nova Sport v HD

Nova sport - návrh studia (1)

Návrh studia Novy Sport. Foto: archiv TV Nova

National Geographic bude do konce roku v češtině

Dokumentární kanál National Geographic v klasickém rozlišení by se mohl objevit v jedné ze satelitních platforem na pozici Astra 23.5 st. vých., tedy v CS Linku nebo Skylinku. Na chatu serveru satCentrum.com to uvedly zástupkyně společnosti Channels Eva Sedláčková a Lada Dobrkovská. „O zařazení NGC aktuálně s oběma zmíněnými společnostmi jednáme,“ potvrdily. „Spolu s plánovanými změnami obchodních podmínek NGC HD předpokládáme jednání i o HD verzi. Společnost FOX International se díky nárůstu zájmu o dabing NGC rozhodla investovat do lokalizované verze, kterou očekáváme do konce roku 2009,“ uvedly zástupkyně Channels, která na českém trhu zastupuje také stanice Jetix, Travel Channel nebo Private Spice. Firma také potvrdila jednání se společností UPC o zařazení kanálu Nat Geo Music. O tom, v jaké službě se však objeví, ještě není rozhodnuto. Stanice by se však mohla objevit např. i v rumunské platformě Digi TV, která působí na českém trhu.

Lukáš Polák: National Geographic by měl být do konce roku v češtině

Stručně

Do dvou let by mělo víc českých domácností přijímat televizi přes satelit než z pozemních vysílačů. Předvídá to Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, která provozuje satelitní službu Skylink.

Jan Potůček: Satelit u nás do dvou let porazí terestriku, předvídá šéf Skylinku

Nová předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřina Kalistová v pátek pro Lidové noviny odmítla tvrzení, že by si své místo šéfky kontrolního orgánu zasloužila od ČSSD za to, že se jí nepodařilo úspěšně kandidovat na místopředsedkyni.

Lukáš Polák: Míra regulace médií je přiměřená, míní nová šéfka RRTV
Juraj Koiš: Nová předsedkyně RRTV o svých názorech na mediální legislativu

Hudební televize MTV lokalizovaná pro Českou republiku, kterou připravuje televize Nova, už letos neodstartuje. Ve středu o tom informoval deník Lidové noviny. List připomíná, že společnost CME jeho spuštění odkládala už několikrát.

Jan Potůček: Start české MTV pod taktovkou Novy se opět posouvá, na příští jaro

Ředitelka digitální televize Barrandov Janka Vozárová pro čtvrteční vydání ekonomického deníku E15 popřela, že by se stanici rozpadal vrcholový management. Připomeňme, že nedávno odešli šéfové výroby a zpravodajství a hned zkraje zahájení vysílání programový ředitel.

Lukáš Polák: Po letošku by měla být TV Barrandov ve ztrátě 420 milionů

Kabelový a satelitní kanál Nova Sport získal vysílací práva pro fotbalovou Ligu mistrů na následující tři sezóny. Liga mistrů ale zároveň zůstane i na České televizi, s níž se bude Nova Sport dělit o právo výběru nejatraktivnějšího zápasu.

Jan Potůček: Ligu mistrů bude vysílat i Nova Sport, bude se dělit s Českou televizí

Pokud se podaří prosadit na program některé z dvou posledních schůzí Poslanecké sněmovny před podzimními předčasnými volbami novelu zákona o Českém rozhlase, a návrh projde, mohlo by se Rádio Wave ještě letos vrátit na analogovou frekvenci 100,7 MHz pro Prahu a střední Čechy.

Jan Potůček: Ondřej Liška: Rádio Wave by se mohlo vrátit do analogu ještě letos
Jan Potůček: Rádio Wave znovu do analogu? Vláda projedná návrh změny zákona

Martin Mrnka kancelář Z 1

Server iDnes.cz přinesl informaci o možné změně na postu generálního ředitele zpravodajsko-publicistické televize Z1. Martina Mrnku má prý od 1. července nahradit dlouholetý ředitel zpravodajství České televize a nynější šéfredaktor „nováckého“ portálu TN.cz Zdeněk Šámal.

Juraj Koiš: Ředitel Z1 Martin Mrnka má prý skončit, podle spekulací ho nahradí Zdeněk Šámal

Zpravodajská televize Z1 přejde během letních prázdnin na úsporný režim a zvýší počet repríz ve svém vysílání. „Některé oblíbené publicistické pořady mají naplánovanou přestávku, v reprízách ale budou uvedeny jejich nejlepší díly,“ slibuje vedoucí PR Ivana Dubášová.

Jan Potůček: Také Z1 bude přes léto reprízovat, Barbora Tachecí si dá prázdniny

Prozatím neznámý podvodník podobný jedné z postav dnes již klasické československé komedie Vesničko má středisková, okrádá na Moravě především seniory, a to pod záminkou příjmu digitální signálu. Do bytu se jim vkrade vždy tím způsobem, že je informuje o tom, že místní kabelová televize ruší příjem signálu.

Lukáš Polák: Otík z Vesničky okrádá pod záminkou digitálního příjmu seniory

Slovenská sportovní STV Trojka bude vysílat i v létě. Management slovenské veřejnoprávní televize ji plánoval na dva měsíce vypnout, nakonec ji ale ponechá v provozu. Vypnutí Trojky bylo součástí krizového plánu generálního ředitele Slovenské televize Štefana Nižňanského.

Juraj Koiš: Sportovní kanál STV 3 bude pokračovat i v létě

Nová televize patřící do rodiny slovenské Markízy už má své logo. Provozovatel si na slovenském Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistroval značku TV Doma, ve které dominuje srdce. To nahrazuje v logu písmeno O a působí podobně jako spirála v logu televize Nova.

Juraj Koiš: TV Doma, druhý program slovenské Markízy, už má své logo

Na čtyři až pět let odhaduje výrobní ředitel německé veřejnoprávní televize ZDF Andreas Bereczky přechod na formát HDTV. Tento proces si vyžádá výměnu kompletního vysílacího řetězce včetně kamer a nákup nových přenosových vozidel.

Lukáš Polák: ZDF potrvá přechod na HDTV pět let, první přenosy již v srpnu
Lukáš Polák: Německá televize vidí jako nejvhodnější HD formát 720p/50

BRANDstorming tip2

Politiku a další témata odsunula v pátek na druhou kolej u zahraničních zpravodajských stanic smrt hudební popové ikony zejména sedmdesátých a osmdesátých let minulého století Michaela Jacksona. Ten zemřel 25. června ve věku padesáti let v Los Angeles.

Lukáš Polák: Smrt Michaela Jacksona ovládla zahraniční zpravodajské TV

Jaká je podle vás nejzásadnější událost uplynulého týdne?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).