Hlavní navigace

Nové Ubuntu použije jako výchozí vyhledávač Yahoo, nikoliv Google

28. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Canonical, která stojí za linuxovou distribucí Ubuntu, se dohodla na spolupráci s americkým portálem a vyhledávačem Yahoo. V novém Ubuntu 10.04 bude v dodávaném prohlížeči Mozilla Firefox nově jako výchozí vyhledávač přednastaveno právě Yahoo. Vystřídá tak doposud preferovaný Google. Canonical a Yahoo se rozdělí o příjmy z reklamy, která se bude zobrazovat uživatelům příchozím přes vyhledávací pole prohlížeče. To je klasický obchodní model. Google i Yahoo takto spolupracují hned s…

Společnost Canonical, která stojí za linuxovou distribucí Ubuntu, se dohodla na spolupráci s americkým portálem a vyhledávačem Yahoo. V novém Ubuntu 10.04 bude v dodávaném prohlížeči Mozilla Firefox nově jako výchozí vyhledávač přednastaveno právě Yahoo. Vystřídá tak doposud preferovaný Google. Canonical a Yahoo se rozdělí o příjmy z reklamy, která se bude zobrazovat uživatelům příchozím přes vyhledávací pole prohlížeče. To je klasický obchodní model. Google i Yahoo takto spolupracují hned s několika tvůrci prohlížečů.

Ubuntu je sice považováno za vůbec nejoblíbenější distribucí Linuxu, nicméně vzhledem k celkovému tržnímu podílu Linuxu na osobních počítačích jen těžko tato dohoda může nějak zásadně ovlivnit rozložení sil mezi vyhledávači. Stále více softwarových vývojářů však vidí ve vyhledávání zdroj příjmu. Řada volně šiřitelných programů dnes zcela běžně nabízí vlastní vyhledávací služby na bázi různých partnerských programů. Bohužel některé z nich provádějí třeba změnu výchozího vyhledávače nebo startovací stránky bez souhlasu uživatele. (Phoronix)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.