Je to asi nejčastější negativní věc, která se vám může stát ve spojitosti s účtem na Twitteru – někdo neznámý k němu získá přístup, zpravidla prostě tak, že získá vaše heslo. Přesně to se někdy během včerejšího dne stalo také twitterovému účtu českého Ministerstva kultury.
Výsledek takovéhoto „hacknutí“ je pak zpravidla ten, že účet rozešle DM (přímé zprávy) všem sledujícím a pokouší se je dostat na nějakou internetovou adresu, kde zpravidla narazí na phishing – velmi často jde i o nabídky prostředků na hubnutí.
Účet ministerstva kultury je na Twitteru na @MinKultury a aktuálně si tam můžete přečíst delší řádku omluv těm, kteří si na rozesílání spamu postěžovali, případně stav nějak komentovali (jako například falešný účet Petra Nečase).
Účet na Twitteru se „hackuje“ až příliš snadno, stačí odhadnout nebo nějak získat heslo, protože přihlašovací identifikátor je shodný s názvem účtu. A je zcela běžné, že uživatelé používají trapně jednoduchá hesla, která tak snadno padnou za oběť i nepříliš náročnému slovníkovému útoku.
V některých případech ale dochází k tomu, že správci účtů ochotně heslo zadají na stránkách nacházejících se zcela mimo Twitter. Což je také jedna z nejčastějších cest využívaných pro získání přístupu k cizím účtům.