O víkendu jsem s kýmsi řešil hacknutý účet u Facebooku. Dotyčnému se jej nedařilo získat zpět, protože příliš nechápal, co všemi těmi variantami obnovy vlastně Facebook myslí. Ale došli jsme k něčemu zajímavějšímu – ukázalo se totiž, že si založil na Facebooku účet prostřednictvím mailu @hotmail.com, ke kterému „také ztratil přístup“. Tedy lépe řečeno, vůbec se k němu nepřihlašoval, takže byl jeho účet prostě zrušen.
Myslím, že je vhodné připomenout část Podmínek užívání. Tedy toho dokumentu, který jste pravděpodobně nikdy nečetli:
Pokud není v nabídce placených služeb pod značkou Microsoft uvedeno jinak, je u těchto služeb vyžadováno, abyste se k účtu Microsoft pravidelně přihlašovali (minimálně jednou za 270 dní), a tak udržovali služby pod značkou Microsoft aktivní. Pokud se v tomto období nepřihlásíte, může vám být ke službám pod značkou Microsoft zrušen přístup. Je-li vám v důsledku nepřihlášení zrušen přístup ke službám pod značkou Microsoft, mohou být trvale odstraněna vaše data z našich serverů.
Je to docela jasné. Alespoň jednou za 270 dní se musíte přihlásit na svůj účet u Microsoftu, aby nebyl automaticky zrušen. 270 dní je zhruba devět měsíců (osm a půl), tedy tři čtvrtiny roku. Důležité také je, že Microsoft zrušené účty recykluje – což je podstatná informace, kterou se ale v podmínkách užívání nedočtete.
Po vypršení 270 dnů tedy následuje 90 dní, po které je účet označen jako „neaktivní“ a teprve poté je nenávratně smazán (což dohromady dává zhruba jeden rok). A poté je původní adresa uvolněna pro další použití.
Je také důležité si uvědomit, že problém s „účtem Microsoft“ se může dotknout i používání Windows 8 a jakýchkoli služeb, které používají původní „Live ID“ (Hotmail, Windows Live ID, Outlook, atd).
A pozor: přihlášení jednou za 270 dní je nutné provést pomocí reálného přihlášení se přes webové stránky. Nestačí tedy pravidelné denní přihlašování k poště (POP3, IMAP).
Takže pokud máte nějaké to Windows Live ID, nezapomeňte, že je opravdu nutné se pravidelně přihlašovat. Na webu.