Hlavní navigace

Milan Uhde: radní mi lhali, měl jsem slíbeno, že Fero Fenič postoupí

9. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
9. 9. 2011

Rezignaci na funkci předsedy Rady České televize zvažoval po středečním výběru pěti finalistů konkurzu na nového generálního ředitele ČT Milan Uhde. Ostatní radní mu totiž podle jeho slov slíbili, že podpoří jeho favorita, dokumentaristu Fera Feniče. Ten však nakonec v první volbě získal jen tři hlasy a do finále nepostoupil. Uhde to považuje za natolik závažné porušení slibu, že uvažoval o odchodu z pozice šéfa televizní rady.

K TÉMATU: Fero Fenič: Potvrdilo se, že Rada České televize je baštou kmotrů

Já jsem měl individuální vyjádření od několika radních, se kterými jsem hovořil mezi čtyřma očima. Říkali, že pana Feniče podpoří, že je nesporné, že musí projít do druhého kola. Že není jisté, zda zvítězí v konečné volbě generálního ředitele, ale že postup do prvního kola je nesporný. A pak dostal tři hlasy. Je to ostudné a vyvolalo to ve mně otázku, jak budu spolupracovat s lidmi, kteří mi lžou do očí, řekl Uhde zpravodajskému serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo jsou finalisté konkurzu na ředitele České televize a s čím přicházejí?

Postup Feniče do finálové volby předpokládal i server Českápozice.cz, který jinak dopředu odhadnul složení téměř celé finálové pětice. Místo Feniče však radní do dalšího kola pustili bývalého marketingového ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Jana Svobodu. O tom Uhde před volbou finalistů na veřejném zasedání Rady ČT prohlásil, že nemá vysokoškolské vzdělání uznatelné v České republice, ale protože radní špatně formulovali zadávací dokumentaci k výběrovému řízení, nemohli jeho přihlášku vyřadit.

MMF24

KOMENTÁŘ: Překvapení Milana Uhdeho

Uhde nicméně tvrdí, že mezi pětici finalistů postoupil alespoň jeden „kvalitní kandidát“, aniž by jmenoval, o koho jde. Pravděpodobně měl ale na mysli bývalého výkonného ředitele hudební televize Óčko Hynka Chudárka, kterého označil za slušného kandidáta také Fero Fenič. Potvrdily se moje předpoklady, že ta volba nebude v rukou členů Rady ČT. Za každým z těch finalistů, snad s výjimkou pana Chudárka, je nějaký lobbista. Rada ČT je jednou z posledních bašt kmotrů, citoval Feniče ve čtvrtečním vydání deník MF Dnes.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).