Predpokladam, ze chcete napsal DALSI dotaci ... Kdyby aspon ten zoufalec psal v nejakym kontextu. Dalsi dotace byla "potreba" proto, ze nektere evropske firmy uz toho mely dost a zastavily svoje vlastni financovani tohodle zcela zbytecnyho mastodonta.
Jake satelitni mapy? Mapy jsou mapy, v CR jsou k mani uz peknych par stovek let, v digitalni podobe minimalne deset let. V dobe vypsani tendru na myto v CR byly na trhu nejmin tri systemy, ktere mely pokrytou sit dalnic a silnic prvni tridy.
1/ nenechme se blbnout opozdenym narodovectvim a nejprve trochu premyslejme.
2/ Microsoft dostal Evropu zcela do zavislosti co se tyce OS. Goole je fajn, ale behem 10ti let muze stat na miste jeho miste on. => Ted je potreba zacit podnikat kroky k diverzifikaci, nejakej grant neni nic proti nicemu a takovych grantu bezi uz rada. Vyborny projekty, jen jim chybi kapital na prosazeni.
3/ Galileo - prectete si ty drobne napisy na sve GPS. Proc by taky neaky penize z patentu na pouzivani nemely jit do Evropy? A novy kvalitni system prinese nove moznosti - 30cm je dost na zavedeni kvalitativne novych aplikaci (automobily ...)
Cili - kdyz nevim, tak se zeptam. Kazda zprava se tvari ultimativne ale nedokaze pojmout vic nez 1-2 aspekty. Jsou tu socialne-fyzikalni hranice.
Satelitni myto je potreba minimalne pro zpoplatneni silnic nizsich trid. Nabo budes stavet ramy u kazdy vesnice?
Navic dotycny ramy sou blizko u silnice, narozdil od billboardu. Pred nedavnem se bouraly billboardy, ktery staly blizko dalnic. Zato se tam nastavely ramy.
A hlavne, celej tendr byl napsanej na miru nejmenovanejmu provozovateli mikrovlnneho systemu. Kterej socan nebo lidovec si za to postavil baracek, zatim verejnost nevi.
Galileo je potřebný především jako alternativa k GPS, která má garantovanou 100% funkčnost a proto může být využitelná ve všech odvětvích, kde je tato garance třeba. GPS je stále primárně vojenský sytém, který může být kdykoliv vypnut, pokud si to bude Us armáda přát.
Protože americké družice GPS jsou čistě vojenská záležitost a armáda může, když bude chtít, do signálu zpět vložit chybu nebo signál úplně vypnout.
Stačí tento důvod?
GPS se dá použít i k navádění raket. Například těch, kterými se zlí teroristé budou pokoušet zasáhnout Brdský radar. Proto na území střední Evropy bude mít vypnutí GPS signálu smysl. ...Tak mě napadá, asi proto se to silniční mýto dělá mikrovlnné, a ne satelitní.
Není co se divit, evropské firmy potřebují mít výnosné projekty, které jsou skoro nerizikové. I u nás máme takový pohrobek Portál veřejné správy, nastupující CzechPointy a Virtuosy a další projekty na úrovni ministerstev.
Dokud bude lobby legální, korupce normou a "kamarádšoft" na všech úrovních, tak se to nezlepší.
potrebny asi je, uz jenom proto, ze GPS je uz pomerne stary system s mnoha mouchami. Napriklad afaik nefunguje nad 70st. sirky a je na dnesni pomery pomerne nepresny. To ze stale patri US armade uz pak je jenom tresnicka.
Utazkou ale je, jestli jsou naklady Galilea obhajitelne a zda-li nejde resit problem jinak. Presnost se da resit pozemni do-triangulaci, ktera afaik na profesionalni urovni uz i v CR funguje. Obdobne nedostupnost v okoli polu pujde urcite resit rozsirenim stavajiciho systemu nebo spolupraci s Glonass. Proste se nabizi otazka, zda-li za podstatne mensi penize se nedalo pripojit uz k existujicimu projektu namisto vymysleni jiz vymysleneho.
Tady přece vůbec nejde o to, který vyhledávač komu vyhovuje. Autor správně upozorňuje na další vyhazování peněz na něco, co už tady dávno je. (ty peníze jsou i Vaše).
Naprosto nechápu, jak může jinak kvalitní server, Lupa.cz může nechat publikovat takovýto škvár a demagogii. Autor napřed dá Galileu (prvnímu civilnímu Satelitnímu navigačnímu systému) nálepku nepotřebný. Poté pokračuje svojí konspirační teorií o tom ja EK dala pokutu MS jenom kvůli tomu aby jej mohla "vydírat". Na konec si postěžuje nad profesionalitou úředníků v Bruselu. Milý pane Bednáři, napřed by jste se měl pozastavit nad profesionalitou vlastní.
Problémom EU projektov je, že vznikajú nie ako dôsledok dopytu bežných ľudí, ale ako dôsledok rozhodnutia byrokratického aparátu. Inými slovami nejedná sa o nič iné ako o centrálne plánovanú ekonomiku, ktorej dôsledky sme mali možnosť vidieť po 40 rokov. A miesto toho, aby sme si z toho vzali príklad, hľadíme opäť k svetlejším zajtrajškom ktoré pre nás pripravili centrálni plánovači. Jediný rozdiel je, že predtým boli plánovači v Moskve, teraz sú v Bruseli.
Glosa je subjektivnim novinářským literárním útvarem. Venujte prosim zvlastni pozornost slovu "subjektivnim". Ja osobne glosy pana Bednare povazuju za velmi dobry zpusob jak odlehcenym zpusobem upozornit na nektere (predevsim principialni) problemy.
Áno, ako výrobca neschopný prežiť bez miliardových EU dotácii (ktoré EU pod hrozbou násilia vytiahla aj z tvojich vrecák) je to skutočne skrachovaný projekt.
IMHO EU by se nemela financne zapojovat do VYVOJE. Lepsi model bude, kdyz budou projekty financovat evropske banky a EU at plati poplatky za pouziti technologii evropskym firmam. Jinak bude EU jen dojnou kravou nikdy nekoncicich projektu :( - obzvlaste u tech co je reziruji francouzi. Zrovna projekt Gallileo je toho zarnym prikladem.
To by teda rezignovať mala. A čím skôr tým lepšie. Ďakujem pekne za taký vývoj, aký predvádza v ESA alebo na vyššie spomenutých projektoch - Galileo alebo gEUgoole. Peniaze venované na tieto projekty sú jednak rozkradnuté príživníkmi, a tie ktoré sa skutočne použíjú na výskum, sú investované tak neefektívne, že výsledok je prakticky nulový.
TO chcete říct, že do Galielea ani v případě ohrožení nelze vnést (pro neprivilegované) nepřesnosti, případně vypnout? Je-li to tak, přijde mi to jako dost šílený nápad.
je mi to fuk, IE stejně nepoužívám a myslím, že grossfrankreich vyhledávač alespoň bude lepší než také americký Live.com, je k podivu, že Google Vám vadí a MS, který ukusuje ještě větší část evropského trhu ne
Bohužel. Dotace v EU ale i u nás jsou jeden velký tunel. Bohužel jejich obliba jde napříč všemi politickými stranami. I u nás, ač je vláda převážně "pravicová" na dotace si nedovolí sáhnout, šetří jen na sociálních výhodách.
V rámci oblíbeného boje s terorismem bude možné i Galileo "vypnout nebo znepřesnit". Takže jsme tam kde jsme byli. Je z mého osobního pohledu úplně jedno, jestli to rozhodne Pentagon nebo Evropská komise. Ve výsledku tedy nevidím reálný rozdíl mezi komerční a vojenskou službou. Možná kromě sakra dlouhých peněz, které za tu srandu jako daňový poplatník zaplatím.
a když to bude evropský vyhledávač - konkurent Googlu .. nemělo by to mít spíš koncovku *.eu ?? To je taky nápad strakt *.com do něčeho co bude evropské :D:D
No vidite, a pak je tu cela rada evropanu, kteri naopak maji duveru v evropskou unii (nikoliv absolutni, ale dostatecnou u tohoto projektu) a naopak neduveruji americkemu ministerstvu, vcetne me.
O upgradu mohou psát jenom lidé, kteří nikdy nic neviděli (ekonomicky) efektivně fungovat.
Já jsem poslouchal dost dobře a slyšel jsem jejich blábol o dovybavení mobilních mikrovlnných jednotek na i (smíšený) satelitní provoz. To asi hoši vůbec netuší, co toto obnáší.
Jinak stále nevím, proč všichni byli a jsou proti systému mikrovlnnému. Podívejte se , kolik stojí kolem dálnic a mezinárodních silnic u nás zbytečných reklam (s přívodem produ na osvícení). A nejdnou někomu vadí pár (nereklamních) bran navíc.
Ono to bude asi úplně nějak jinak. Na systému, který funguje, se přece žádný vysokoškolský výzkum psaním neověřitelných výzkumných zpráv neuživí.
Quaero est un programme collaboratif de Recherche et Développement, centré sur l'usage de contenus numériques multimédias dans des environnements professionnels et grands publics : extraction automatique d'informations, analyse, classification et exploitation.
coz je pro me cisty blabol - sorry, sice tomu celkem rozumim, ale to to tam mohlo napsat rovnou treba slovacky nebo hantecem (muj prohlizec ma nastaveny jako default "en", tak by se tim mohli ridit). nicmene - stejne tam nic neni.
> a když to bude evropský vyhledávač - konkurent Googlu .. nemělo by to mít spíš koncovku *.eu
ani ne - melo by to mit registraci ve VSECH rozumnych domenach - vymyslet volny jmeno stylu "google" (The name "Google" originated from a misspelling of "googol"...) a zaregitrovat ho rekneme 20x jde za pakatel.
Copak o to, vpravo nahore je prepinatko do anglictiny (a nemciny), ale co naprosto a fatalne chybi je policko pro zadani vyhledavani. Asi jim to jeste nefunguje.
Budu-li mít na výběr mezi důvěrou v americké ministerstvo obrany a Evropskou unii, vyberu si radši ten Pentagon. Přece jen zejména v poslední době demence evropské administrativy tu americkou překonává dosti výrazně. U vojenského systému je daleko větší šance na to, že se jeho případné omezování bude řídit vojenskými ohledy. U EU je nezanedbatelné risiko toho, že do všech rozhodování bude tahat spoustu dalších politických kriterií. Co třeba poskytování služeb s vyšší přesností pouze schváleným dopravním firmám? Rušení či znepřesňování signálu v rámci "udržování veřejného pořádku"?
Americký GPS je v běžném provozu už pěkně dlouho. Kolikrát za tu dobu došlo k nějakému omezení služeb, které postihlo i civilní uživatele?
Aby bylo jasno - nemám vcelku nic proti tomu, aby existovalo Galileo, nicméně nelíbí se mi jeho financování z veřejných prostředků a to, že by mělo být pod politickou kontrolou. Jednoznačně preferuju řešení soukromé (vzhledem k mizernému ROI nereálné) a když už se do toho cpou veřejné peníze, tak řešení čistě vojenské. Zelený mozek pořád lepší levicového politika.
No když nějaký článek napíše novinář Bednář na Lupu, tak mu všichni nadávají za nízkou úroveň.
Ale je tomu přesně rok, co ještě větší bláboly vykládal děkan Dopravní fakulty v televizi - o satelitním mýtném. A to jeho nereálné bláboly všichni podporovali.
Z tohoto pohledu je Bednářův článek přece jen fundovanější než nereálné vize jednoho děkana (či jiného experta z MFF).
-- Že před rokem se jich nikdo neyeptal, jestli ví, kolik družic se už vypustilo. Jedna nebo dokonce dvě?
Ano, vypnutí (či snížení přesnosti) GPS za jistých okolností připadá v úvahu. Ovšem to u Galilea také. Kritéria jsou dost podobná. Nebo myslíte, že když se ty rakety naváděné s pomocí GPS/Galilea budou blížit k Londýnu, bude odstaven jen systém GPS? :)
Silniční mýto je mikrovlnné, protože satelitní mapy v době jeho schválení zpravidla nebyly k dispozici. EU doporučovala čekat na satelitní navigaci Galileo, které se ale "záhadně" zpozdila.
Navic uz se objevuji snahy jak Galielo uzivit - tzn. vnutit povinne jeho vyuzivani evropskym subjektum. A to bude teprve mazec.
Budoucnost je jeste veselejsi nez puvodni nejcernejsi predpovedi..
"IMHO EU by se nemela financne zapojovat do VYVOJE."
To myslite vazne? A nemela by EU take rezignovat na vyzkum? A na vyrobu?
S opravdu, ale opravdu mirnou nadsazkou: cela Evropa by si navzajem prodavala sluzby a tim by byl zarucen blahobyt na vecne casy (a nikdy jinak) ... presne podle vize nejmenovaneho politika :-)
Systém GPS je v civilní sféře hojně využívaný. Takže aby si ho Američané jen tak z plezíru vypínali, toho bych se nebál. Pokud bude mít US Army důvod GPS vypnout (či rozostřit), tak si myslím, že to bude v takové situaci, že budeme jenom rádi, že to tak udělali.
Osobně, kdybych se ocitnul v nějaké situaci a musel se spolehnout na navigační systém, ta ve mně více důvěry, co se profesionality týče, vzbuzuje US Air Force, než nějaké agentura Evropské komise.
Problé Galilea je v tom, že jen co byly všechny komise ustaveny, všechny procesy nastaveny, všechny šanony založeny, tak došly peníze. Zlí jazykové tvrdí že za ty peníze co to stálo už mohlo fungovat něco konkrétnějšího, než ten "Sputnik 1", co museli vystřelit, aby nepřišli o frekvence.
Podle mě se dobrý vyhledavač pozná podle toho, kolik najde hledaných výrazů a v jaké kvalitě. Dal jsem na www.quaero vyhledat slova "seznam", "lednice", "český", "format" a nic. Jak to? Je to evropský vyhledavač. Podle mě je to na nic. Tohle nikdy nebudu používat - je mi to nanic. Prostě google je google. To i seznam je na tom lépe než tahle německo-francouzská zbastlenina.