Hlavní navigace

Ujme se Eurogoogle?

Vojtěch Bednář

Zdá se, že mé volání po preferenci evropských služeb Evropskou komisí bylo vyslyšeno. Dostali snad úředníci v Bruselu rozum? Nikoliv, neradujte se.

Doba čtení: 2 minuty
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Před nedávnem jsem na tomto místě vyplísnil Evropskou komisi za to, že nejprve pokutuje Microsoft, a pak si sama pořizuje jeho produkty místo toho, aby šla vstříc evropským. Když jsem ten názor psal, netušil jsem že Lupu ve vzdáleném Bruselu někdo čte a už vůbec ne, že si eurokomisaři vezmou má slova tak rychle k srdci. Světe div se, vzali.

Jak jinak si totiž lze vysvětlit, že Evropská komise posvětila francouzský plán investovat necelých 100 000 000 € do projektu vyhledávače, který by se jako alternativa postavil Googlu. Produkt s názvem Quaero (doména www.quaero.com je bohužel zcela obsazena Američany) se má stát Evropským a plně konkurenceschopným řešením vyhledávače na starém kontinentu a alternativou k rozpínavosti zámořského obra. Hurá.

Faktem je, že si Google v zemích onoho starého kontinentu ukusuje zvětšující se část koláče, který dříve patřil čistě národním firmám. O tom, že vyhledávače na tradičních tuzemských portálech – snad zatím vyjma Seznamu.cz – přicházejí o uživatele – a tedy i o peníze – se už šušká tak nahlas, že to začíná připomínat uragán. Evropou obchází strašidlo Googlu, a Francie s požehnáním Papeže – v tomto případě reprezentovaného bruselskou komisí – se mu rozhodla čelit. Státem dotovaný Quaero snad brzy vyrazí na bílém koni do boje. Ehm.

PR Summit 2018 Tip Flixbus

Myslel jsem si, že teze „nepokutujte Microsoft, používejte Linux“ je tak zřejmá a srozumitelná, že jednodušší ji už udělat nelze. Avšak právnický jazyk euroúředníka se zřejmě inspiruje v lomu slunečního světla o atmosféru, a tak z ní udělal nepoužívejte Google, zaplaťte (z veřejných peněz) Quaero. Francie prostě vybuduje svůj (napůl s Německem) vlastní vyhledávač a dám krk za to, že pak ho bude nutit Microsoftu jako předinstalovaný do IE výměnou za odpisy pokuty. Místo aby sama, a zejména ve státních a veřejných institucích začala používat některý stávající. EK si také spokojeně chrupká, když vidí, jak stát vypracuje vlastní konkurenci proti zlu z Ameriky místo aby ona, všichni euroúředníci, europoslanci a jejich europomocníci používali stávající evropské vyhledávače.

Myslím, že politika by měla být záležitostí profesionálů. Ale po projektech typu Galileo (zbytečný), ATV (drahý, opožděný a bez návaznosti na CTV), pokuta Microsoftu či Quaero začínám mít dojem, že naši zastupitelé v nadnárodním celku, a zejména tamější byrokracie profesionály nejsou. Udělejme s tím něco! Nebo chcete mít svůj povinně výchozí Eurogoogle?

Našli jste v článku chybu?