Hlavní navigace

Nejemočnější technologie v IT?

25. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Slovo overhyped se špatně překládá. Ale zato se s ním dobře ohání. A když to někdo umí, můžeme se všichni podívat, jak jsme z těch zbytečností všichni paf!
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Server eWeek uveřejňuje čas od času zajímavé příspěvky v podobě slideshow. Ta poslední, jejímž autorem je Jim Rapoza, ukazuje přehlídku deseti technologií, které způsobily největší „hype“. Tedy řekli bychom reklamou podpořené nadšení obyvatelstva, a protože Jim Rapoza hovoří o „overhyped“, tak nadšení z větší části přehnané, respektive pro jiné technologie zbytečně destruktivní.

Ještě než se podíváte, co hodnocení vyhrálo, zkuste si tipnout. Okolo čeho je tak moc řečí, že ve skutečnosti reálný produkt zůstává za pověstmi a aureolou mystična? Co je tím, o čem se mluví a mluví a mluví a mluví, až je toho moc? Ze zmíněné slideshow není moc patrné, co je první a co poslední z desítky, takže se podívejme na obě krajní možnosti.

První z nich je iPhone. Úžasná věc, o které se říká, že s ní telefonuje i Ježíš. Průkopník, revoluce, šílenství. Každý správný manažer musí mít jeden, a ajťák aspoň šidítko v podobě iPod Touch. Bez iPhone jsi v lepší společnosti nula – a to jsou mnohem lepší mobilní telefony.

Na druhé straně se nachází online video á la Youtube. Všichni o tom mluví, všichni na to koukají a zvláště v našich končinách si tím všichni ujídají drahocenná data před aplikací FUP. Na rozdíl od iPhone je úplně zadarmo, ale jinak není nic jiného než jednou z mnoha různých a v zásadě souřadných služeb webu.

Co skončilo mezi? Spousta věcí, o nichž bychom řekli, že jsou trendy. Virtualizace, „zelené“ počítače, VoIP, blogy atd. To všechno vyvolalo svůj chvilkový „hype“, ale jinak se to ukázalo jako další normální věc. Není bez zajímavosti, že Wow! žádný větší hype nevyvolaly.

Prima. Je hezké sestavit si vlastní žebříček přeemočněných (jak jsem si to dovolil přeložit) technologií. Protože jsme (na rozdíl od autora eWeeku) Středoevropané, dost možná by vypadal úplně jinak. Dovolte mi ale na vrchol svého osobního, soukromého, vlastního žebříčku drze umístit něco, co by tam nikdo nečekal. Dovolím si říci, že nejvíce „hype“ technologií… tím, o čem všichni mluví, všichni do toho investují a bez čeho by se všichni brzy… (víte co), i když to k životu nikdo nepotřebuje, je:

Internet!

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.