Hlavní navigace

Kost, která se vzpříčila v krku

18. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Záběry predátorů vrhajících se na kořist patří k nejatraktivnějším okamžikům přírodopisných dokumentů. Jeden takový se právě odehrává v technologickém světě. Co když se ale Yahoo vzpříčí Microsoftu v krku?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Je to jedna z nejsledovanějších kauz technologického světa. A jeden z největších byznysů v této oblasti za posledních pár let. Softwarový gigant Microsoft Corporation nabízí nejznámějšímu americkému portálu za jeho převzetí částku srovnatelnou se státním rozpočtem.

Portál, který se v poslední době nepříliš úspěšně snaží vyrovnat s odlivem klientů, nabídku odmítá, požaduje ještě více, a dokonce kolují spekulace o jeho snaze spolupracovat s úhlavním nepřítelem Googlem. Odborníci se domnívají, že Microsoft za Yahoo připlatí, případně že se pokusí o nepřátelské převzetí. Napětí trvá.

Jak Microsoft, tak Yahoo jsou významné firmy, a o lovu velkého predátora na nesrovnatelně menší kořist tedy nemůžeme hovořit. Přesto je šelma větší a silnější než králík. Králík si uvědomuje, že pokud se šelma skutečně rozhodla lovit, má jen malé šance na útěk nebo na přežití.

Šelma přistupuje ke králíkovi. Jak se zdá, je skutečně hladová. Králík se otáčí a všímá si toho, že celou situaci zpovzdálí sleduje medvěd. Králík je pro medvěda dobrým soustem stejně jako pro šelmu, avšak medvěd se bojí konfrontace se šelmou, a proto zůstává v pozadí. Šelma zasyčí na králíka. Ten se otáčí a udělá několik krátkých skoků směrem k medvědovi. Ten se ale vůbec nehýbe. Šelma zůstává na svém místě. I ona vidí medvěda.

Šelma ví, že pokud se králík nechá sežrat medvědem, medvěd bude ještě větší, než je teď, a ona sama nebude mít proti medvědovi šanci. Když ale králíka pozře sama, zvětší se. Na medvěda sice nebude stačit ani tak, leč její šance se zvýší v dlouhodobém měřítku.

Okamžik váhání. Pak se šelma vrhá na králíka. Je to litý boj. Králík je ve skutečnosti silnější, než se na první pohled zdá, a proto klade úporný odpor. Svými silnými zadními běhy bije šelmu, která se pokouší prokousnout jeho hustou srst. Šelma sama krvácí, ale přesto trhá králíka. Medvěd se vzdaluje. Je dobojováno.

BRANDstorming tip2

Jsme v doupěti šelmy, kam odtáhla uloveného králíka. Šelma leží na břiše a žere svou kořist. Je to nejdůležitější okamžik lovu, protože pokud králíka nespolkne dostatečně rychle, jeho maso se zkazí a stane se jedovatým. Sežere-li jej ale příliš rychle, nedokáže ho strávit.

Jak se zdá, ne vše jde tentokrát hladce. Králík má mohutné kosti, které jsou pro šelmu překážkou. Teď se zdá, že se jí jedna z nich vzpříčila v krku. Šelma je zkušená – za svůj život již ulovila hodně králíků – ale zdá se, že tento je opravdu příliš mohutný. Šelma se králíkem dáví, chutný oběd se tak může stát spíše osudem. A za vchodem do nory nečeká nikdo menší než medvěd…

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).