Hlavní navigace

Eurotroubové

3. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská komise (opět) pokutuje Microsoft, tentokrát gigantickou částkou blížící se miliardě eur. Je softwarový obr skutečně tak zpupný? Nebo komise tak neschopná? Nejspíš od každého trochu.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Bitva mezi EU a Microsoftem trvá, jak víme, již několik let. Evropští dodavatelé softwaru mají redmondské firmě dost co vyčítat. Microsoft okupuje velkou většinu trhu s klientskými operačními systémy. Většinu trhu s kancelářskými balíky, nemalou část trhu se serverovými technologiemi. Jeho produkty jsou kvalitní a hlavně naprosto bezproblémově použitelné pro většinu běžné práce s počítačem. Windows obsahují základní software – ne proto, že by ho tam Microsoft zlovolně dal, ale proto, že zákazníci jej požadují. A zákazníci jsou Evropané. Microsoft je obrovský, a proto jeho produkty všichni používáme. Protože je všichni používáme, je ještě větší.

Byrokratickému osazenstvu Bruselu se tato situace nelíbí. A to tím více, čím více přicházejí deputace čistě evropských firem, které se „monopolními praktikami“ zlého Microsoftu, jehož produkty všichni dobrovolně kupujeme a používáme, cítí dotčeny. V rámci tzv. demokratické regulace se Microsoft snažili přinutit vydat to, co by kdokoliv jiný označil za firemní tajemství. A když za to chtěl (celkem logicky) licenční poplatky, udělili mu rekordní pokutu, kterou se celková částka, jíž má Microsoft EU platit za svůj úspěch, přiblížila takřka dvěma miliardám společné měny. Jediná firma tak má EU zaplatit pokutu ve výši blížící se rozpočtu menšího státu.

ICTZ23

Je Microsoft vinen za své monopolní praktiky? Asi to bude troufalé, ale dovolím si řícit, že ne. Shodou různých okolností, mimo jiné díky absolutnímu selhání konkurence, se Microsoft na trhu OS a kancelářských aplikací stal tím, čím je. Všichni ho přikrmujeme – ať už jako firmy, jako občané nebo jako instituce, včetně těch evropských – tak proč se divíme, že nám vyrostl? Pokuta udělená Microsoftu Evropskou komisí je spíše ukázkou něčeho jiného než přespřílišné obludnosti jedné firmy. Je to ukázka přespřílišné obludnosti úředního aparátu Unie. Aparátu, který zná pouze represi, místo toho, aby dokázal účinně podporovat domácí výrobce. Aparátu, který místo aby třeba sám začal používat Mandrivu, Operu a OpenOffice.org (ač poslední není zcela evropské), raději vymáhá peníze po Microsoftu, a vzápětí mu je za licence svých Windows a Office sám platí.

Vážené dámy komisařky a vážení pánové komisaři by si měli uvědomit, že tudy ne. Než aby pokutovali Microsoft, měli by raději podpořit domácí vývoj. A určitě ne tím, že mu násilím zpřístupní cizí API. Cesta, kterou EK postupuje nyní, je alibismus. Co víc, je to demonstrace neschopnosti a eurokomisaři s touto politikou neriskují nic jiného, než označení „eurotroubové“.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.