Hlavní navigace

Ukrajina vypíše řízení na přechodné digitální multiplexy DVB-T

30. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

30. 12. 2005

Experimentální digitální vysílání míří už i na Ukrajinu. Místní rozhlasová a televizní rada oznámila, že v blízké době vypíše licenční řízení na čtyři zkušební vysílací sítě na kanálech 41, 43, 51 a 64. Ukrajina se chce přiblížit zemím Evropské unie a nejpozději do konce roku 2014 by ráda přešla definitivně na zemské digitální vysílání.

cif-tip-téma-foto

Zkušební vysílače budou mít jen velmi slabý výkon (od 0,2 po 1,3 kW) a šíření jednoho televizního programu přijde na 23,4 až 60,2 tisíce ukrajinských hřiven měsíčně (asi 113 až 290 tisíc korun). V experimentálních multiplexech mohou vysílat pouze ukrajinské programy či televizní stanice, které mají licence od ukrajinské vysílací rady. Rada si vymezila právo na udělování licencí pro každou programovou pozici v multiplexu zvlášť.

Zájemci o zkušební vysílání musí být připraveni později přejít na řádné vysílání, jehož start Ukrajina plánuje na 1. leden 2008. Držitelé experimentálních licencí budou mít přednostní právo na jejich prodloužení pro řádné digitální vysílání. Ukrajina využije kompresní standard MPEG-2, neboť vysílací rada počítá s maximálně čtyřmi televizními programy v jednom multiplexu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.