Hlavní navigace

Uniklý Zlatý klíč Microsoftu, děravá auta od VW a Francie proti šifrování

14. 8. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
Rozpoznávání obličejů bez obličejů, Facebook válčí s AdBlock Plus, Victoria's Secret a Photoshop, vibrátor, který volá domů. Co přinesl právě končící #tyden?

GM chtěl koupit Lyft, ten to ale odmítl. Lyft je jedním z konkurentů Uberu v poněkud ožehavých vodách „sdílení jízdy automobilem“ (tak tomu říkají jedni), resp. „taxi službě 2.0“ (o což jde daleko spíše). General Motors a Lyft už spolu spolupracují a GM má v Lyftu 9% podíl (500M dolarů). Ve finále samozřejmě jde i o samo-řiditelná auta. Což už můžete chápat jako Taxi 3.0. Viz Not for sale: GM wanted to buy Lyft, but Lyft said no.

Microsoftu unikl Zlatý klíč. Lepší ukázku toho, proč nemají existovat zadní vrátka, si nemůžete přát. „Golden Key“ umožňuje odblokovat počítače, telefony i tablety s Windows uzamčené přes Secure Boot (je nutný přímý přístup k zařízení). Viz Microsoft’s Golden Key leak illustrates why governments should stop asking for backdoors a pozor, nejde o plná zadní vrátka, pouze o něco, jako je „root“ či „jailbreaak“, ale u počítačů, kde Secure Boot znemožňuje instalaci jiného operačního systému, než je právě Windows. Náprava mimochodem přišla v podobě MS16–094, ale stejně se příliš nepovedla. Druhý pokus v MS16–100 také ne. A podrobnější povídání najdete v Bungling Microsoft singlehandedly proves that golden backdoor keys are a terrible idea.

Rozpoznávání obličeje umí rozpoznat i osobu, která tvář skrývá. Řeč je o tom v Faceless recognition can identify you, even when your face is hidden, kde zjistíte, že to už umí Facebook, ale také že se tyto technologie používají masově na sportovních stadionech, ke sledování v obchodech, ale i v kostelích pro sledování účasti. Nové algoritmy umí poznávat konkrétního člověka podle již dříve vysledovaných vlastností jeho hlavy a těla, obličej samotný tedy není potřeba. Detailněji viz Faceless Person Recognition: Privacy Implications in Social Media (PDF).

TELEgraficky

Co neříkat fotografům ■ Interaktivní mapa GoT ■ Incipio kupuje Griffin ■ World Of Warcraft Legion je (konečně) tady ■ Resident Evil: The Final Chapter. Jo! ■ Microsoft koupil Beam ■ Google Sheet export do JSON/XML ■

WEBDESIGN, INTERNET

Apple vs. Samsung v podobě This Samsung v. Apple Amicus Brief Is Required Reading For Designers je užitečné čtení nejenom o historii designu a kopírování, ale také o tom, že tahle právní tahanice dělá z designerů nepřátele obou těchto společností. Případně můžete začít studovat rovnou BRIEF OF AMICI CURIAE 111 DISTINGUISHED INDUSTRIAL DESIGN PROFESSIONALS AND EDUCATORS IN SUPPORT OF RESPONDENT (PDF).

Blokátor blokátorů inzerce od Facebooku byl blokátory zablokován. Tak jak bylo jasné od samého počátku. Nepomohlo, že Facebook reklamy maskuje jako klasický obsah, ani snaha znemožnit blokátorům práci vlastními skripty. Viz Facebook’s blocker-blocking ads blocked by blockers. V pátek už souboj mezi AdBlock Plus a Facebookem dospěl do třetího kola. Sociální síť se už třikrát pokusila znemožnit blokování inzerce a Adblock Plus to vždy během velmi krátké doby obešel. Facebook souboj navíc doprovází emotivními výkřiky a tvrzením, že AdBlock teď blokuje i příspěvky přátel a stránek. Tahle válka jede na plné koule, včetně #PR oddělení Facebooku, které usilovně vymýšlí a vymýšlí. Viz Adblock Plus offers workaround to block Facebook ads again.

No One Can Stop Ad Blocking. Not Even Facebook píše Wired. Zmiňuje přitom onu nenápadnou část „boje“ Facebooku proti blokování reklam. Bude inzeráty maskovat za klasický obsah, tak aby nebylo možné rozpoznat, že jde o reklamy.

Ještě než to vyhrál World Wide Web, tak tu byl Gopher. V The rise and fall of the Gopher Protocol se toho o něm dozvíte hodně a je to zajímavé (historické) čtení. 

Nat Geo spustil web pro vytištění detailních topografických map. Pochopitelně těch amerických, tedy od UsSGS (US Geological Survey). Viz www.natgeomaps.com/trail-maps/pdf-quads.

Google a Facebook prý zabily volně dostupná média, píše Shira Ovide v Google and Facebook Killed Free Media a věnuje se vymírajícímu světu tištěných novin, krizi televizní reklamy a problémům hudebního průmyslu. Kontrastují přitom se stoupajícími příjmy z internetové reklamy, které ale jdou hlavně na účty několika málo vybraných internetových gigantů. Asi tak nějak.

Dennis Cooper stále nemá zpět svůj blog, který Google smazal neznámo proč. Viz aktuální WHY DID GOOGLE ERASE DENNIS COOPER’S BELOVED LITERARY BLOG? a dřívější shrnutí v Google, diktátor, který vás má v hrsti.

SOFTWARE

Jak to vypadalo s rozpoznáváním psaného písma v šedesátých letech? Asi tak, jako je vidět na následujícím obrázku, ke kterému patří Back to the Future of Hand riting Recognition, kde si dokonce můžete leccos v praxi vyzkoušet. Velmi zajímavé čtení.

Quake Champions, první trailer přímo ze hry:

1Password přechází na model placení po měsících. 2,99 USD měsíčně pro jednotlivce, 3,99 USD pro týmy a 4,99 pro rodiny (až pět členů). Do 21. září lze získat prvních šest měsíců zdarma. Původní koupě softwaru přišla na 64,99 USD, ale přechod na kompletně hostovanou službu znamená, že samostatný 1Password prostě některé věci umět nebude.

20 % nového kódu vládních amerických agentur musí být Open Source. Určuje to nová Federal Source Code Policy. Wired se v Open Source Won. So, Now What? zamýšlí nad souvislostmi.

A když už někde výše bylo něco o WOW: Legion, tak rozšířené představení na YouTube ukazuje, co nového právě dorazilo. Nutno dodat, že Demon Hunter je povedený a další přídavky k lore ještě víc. Na nové zóny se bude muset počkat až na konec měsíce. No a lodě démonů mi, nevím proč, tak nějak připomínají Hvězdnou bránu: Atlantis:

Google má nový operační systém jménem Fuchsia. K nalezení je jak na GitHubu, tak na Google Source a můžete ho brát jako alternativu k FreeRTOS či ThreadRX. Tedy pro zařízení s omezenými možnostmi. Vedle názvu Fuchsia tam narazíte ještě na další alternativu v podobě Magenta.

BioShock: Revisit Rapture aneb BioShock se vraci v „remastered“ podobě:

HARDWARE 

45 % náhodně pohozených USB klíčenek někdo vložil do počítače a otevřel na nich uložené soubory. V Does dropping malicious USB sticks really work? Yes, worryingly well… zjistíte více o výzkumu, který spočívá v záměrně rozhozených třech stovkách USB klíčenek v prostorách univerzity. Obsah na nich „hlásil domů“, pokud došlo k jeho otevření (HTML soubor s obrázkem). Jak vidno, lidé si opravdu koledují o malér v nebývalé míře.

MARKETING A KOMUNIKACE

Samsung prý v patentové přihlášce používá fotografie Apple Watch. Jde o patent podaný v lednu a zveřejněný až nyní. Viz Samsung Caught Using Apple Watch Design Figures in a Recent Patent Filing.

Procter & Gamble přestane na Facebooku cílit na konkrétní zákazníky. Nefunguje to. Nutno dodat, že P&G je jeden z největších (a možná i největších) inzerentů na světě. V P&G to Scale Back Targeted Facebook Ads zmiňují, že to se snahou cílit přehnali. Neznamená to ale, že přestanou inzerovat a používat cílení, ale budou to dělat opatrněji. Nutno dodat i to, že čím více chcete na Facebooku cílit, tím dražší inzerce je, ale také méně a méně funguje. Inzertní profily uživatelů Facebooku jsou značně nepřesné a čím užší cílová skupina je, tím více se projevují nesmysly. Objev P&G, že „širší audience přináší vyšší zvýšení prodeje“, je tak návratem ke kořenům.

Krym se pokusil obsadit stan z fotobanky Fotolia. Ano, ruští sabotéři, kteří se chystali vyprovokovat konflikt na Krymu, neexistují a Interfax prostě vzal fotku z fotobanky, ořízl dva turisty a nechal vidět jenom stan. Viz Rusi ukázali stan „ukrajinských sabotérov“, napokon to bol stan z fotobanky a Image of „Ukrainian saboteurs' tent“ in Crimea taken from Fotolia image bank. PHOTOS.

Recenze (na aplikace pro Android) v Google Play už jdou i bez Google+ účtu. Viz Google Play drops the Google+ account requirement for app reviews.

Obdivujete fotografie a modelky Victoria's Secret? Měli byste vědět, že dokonale a skvěle vypadající těla jsou výsledkem tvrdé práce ve Photoshopu, ale také řady „offline“ triků, které poté právě Photoshop odstraňuje. Kdo by se díval na realitu, že? Viz A Victoria's Secret Retoucher Revealed the Unexpected Way Models Get Their Cleavage.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

LinkedIn vás bude šmírovat po odhlášení dalších 30 dní. Samozřejmě se vymlouvají na to, že to dělají, aby uživatelům zajistili „co nejlepší zážitek“. Nechybí ani nesmysl o tom, že cookies udržují váš účet bezpečný. Viz Updates to Our Cookie Policy.

Vibrátor hlásí výrobci teplotu i informace o intenzitě a době užívání. Uživatelé o něčem takovém, jak už to tak chodí, nemají nejmenší ponětí. Viz This sex toy tells the manufacturer every time you use it, kde zjistíte, že We-Vibe to potvrdili a považují to za příklad toho, že vytvářejí „inovativní produkty, které myslí na preference zákazníků“. Tak jo.

Bezdrátový hack může odemknout 100 milionů aut od VW. Té firmy, která v roce 2013 žalobou znemožnila univerzitním vědcům zveřejnit informaci o jiné bezpečnostní chybě. Tehdy bylo možné nastartovat auto, nově jde o zamykání dveří – prakticky v každém autě, které VW vyrobil od roku 1995. A také těch, která znáte pod značkou Škoda či Audi. Kouzelné. Viz A New Wireless Hack Can Unlock 100 Million Volkswagens a kompletní dokumentace.

Heureka.cz v pátek varovala před podvodným e-mailem, který nabízí kredity s 50 % slevou. Ve varování píše, že vše řeší s Policií ČR.

Francie chce vyvolat globální iniciativu bojující proti šifrování. Samozřejmě proto, že v ISIS šifrují, a proto nebude šifrovat nikdo. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve chce pomoc od Německa. Co na tom, že při útocích ve Francii se žádné šifrování nepoužívalo. Viz French Government Wants A ‚Global Initiative‘ To Undermine Encryption And Put Everyone At Risk.

Linux.Lady je trojský kůň pro Linux sloužící pro těžení kryptoměn. Založený je na Go, objevili ho v Doctor Web a zajímavé je, že jazyk GO pochází od Googlu. Viz Russian antivirus company Doctor Web discovered a new Linux Trojan dubbed Linux.Lady that is used by crooks to mine cryptocurrency.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Ne, Twitter v roce 2017 nekončí. To jen #savetwitter plete lidem hlavu. Viz Twitter příští rok skončí, tvrdí hoax. A tisíce lidí mu věří nebo Twitter not shutting down, despite rumors trending on Twitter that it is shutting down in 2017, k čemuž je ale vhodné dodat, že problém Twitteru stále trvá a co bude v roce 2017, je ve hvězdách. Zatímco Facebook stále roste jak v počtech uživatelů (které si nicméně sám počítá a nikdo neví jak), tak v penězích, Twitter na ziskový byznys model nějak ne a ne přijít.

MOBILNÍ APLIKACE

Geolokace fotek v Instagramu ukazuje na nerovnost v New Yorku. V How Instagram geolocations can be used to illustrate inequality in New York City tak nějak objevují zřejmé: že turisté se pohybují hlavně v určitých částech města. Ale také to, že obyvatelé města si nejsou rovni v používání technologií. Silně se tomu média divila, když se zjistilo, že Pokéstopy a tělocvičny z Pokémon Go se nenacházejí mimo města (ale nejenom tam, roli hraje i etnikum). Jak jinak, kdo by hrál Ingress někde v Horní Dolní. Mrkněte ale hlavně na inequaligram.net, najdete tam více než jen New York.

Cheatovat v Pokémon GO se nevyplácí, Niantic za cheaty banuje. Většina cheaterů se snaží manipulovat GPS, nechat za sebe hrát bot a podobně. Viz Niantic is now permanently banning Pokémon Go cheaters.

STARTUPY A EKONOMIKA

Apple koupil Turi, startup specializující se na strojové učení, za zhruba 200 milionů dolarů. Logické, uvážíme-li důraz, jaký dnes IT klade na umělou inteligenci. Viz Exclusive: Apple acquires Turi in major exit for Seattle-based machine learning and AI startup.

Arianna Huffington končí v pozici šéfredaktorky Huffington Post a chystá se opustit AOL a začít se věnovat Thrive Global. HuffPost založila před jedenácti lety a (9. května 2005) a v roce 2011 byl koupen AOL za 315 milionů dolarů. Thrive Global se věnuje hlavně syndromu vyhoření v zaměstnání a byl to původně startup, kterému se Arianna Huffington chtěla věnovat současně s působením v HuffPostu. Viz Arianna to step down as Huffington Post EditorinChief, fully confident in HuffPost’s future (PDF).

Twitter za 150 milionů dolarů koupil Magic Pony Technology. Vcelku nic až tak zajímavého, tedy až na to, že jde o závod v kupování firem věnujících se umělé inteligenci. A také to, že podle Twitter spent $150 million on an AI company, but thinks the tech was really worth less than $13 million to působí, že Twitter poněkud přeplatil.

E-KNIHY

EU ještě stále řeší otázku DPH u e-knih. Více jak po roce, kdy konečně jakž takž odkývali, že by e-knihy možná měly mít stejné DPH jako papírové knihy, se moloch konečně pohnul a začala fáze veřejných konzultací. Přidat se můžete na Public Consultation on reduced VAT rates for electronically supplied publications.

Digitální učebnice a skripta studenti nechtějí. Tedy alespoň to uvádí Where Are All the Digital Textbooks? Students Don’t Want ‘Em a zmiňují i to, že klasické papírové učebnice a skripta jsou velmi drahé a právě e-knižní podoba tohle vše měla změnit. Brzdou rozšíření e-podoby ale nejsou tvůrci, sami studenti o ně totiž nemají zájem.

Apple iBooks si otevřelo účet na Instagramu. Docela zajímavé. Viz Apple iBooks Just Started an Instagram Account a hlavně www.instagram.com/ibooks.

INFOGRAFIKY

Jak odstranit nepříjemné fotografie ze sociálních médií viz How to Remove Embarrassing Social Media Photos.

Povedená vizualizace sítě postav ve Star Treku k nalezení na Star Trek Viz od Mallie Petit z Datascope Analytics.

V Small percentage of Americans actually picked Clinton and Trump je poměrně názorně předvedeno, kdo vlastně nominoval Trumpa a Clintonovou. Po odečtení „lidí, co nemohou volit“, „lidí, co nevolí“ a „lidí, co nevolili v primárkách“, zbyde 60 milionů lidí, kteří volili (z 324 milionů obyvatel USA). Nakonec to vede k tomu, že Trumpa či Clintonovou nominovalo pouhých 9 % obyvatel USA. Je to asi totéž, jako když si vzpomenete na volbu prezidenta České republiky. Pokud to nechcete čistě staticky, tak povedená vizualizace je v Only 9% of America Chose Trump and Clinton as the Nominees na New York Times. Najdete tam místy i bližší vysvětlení jednotlivých částí.

cif-tip-téma-foto

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.