Hlavní navigace

UPC změnilo 8 tisíc plzeňských modemů v hotspoty. Test Wi-free začal

15. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: UPC
Potřebujete se připojit k wi-fi na návštěvě? Pokud jste vy i hostitel u UPC, budete mít možnost. Zatím jen v Plzni.

Stává se vám v jednom kuse, že se na návštěvě potřebujete připojit k internetu? Pak je Wi-free, kterou právě začal v Plzni testovat kabelový operátor UPC, službou právě pro vás.

UPC dnes proměnilo asi 8 tisíc modemů svých plzeňských zákazníků v hotspoty, ke kterým se budou moci připojit i další klienti s internetem od UPC. Stačí k tomu uživatelské jméno ze zákaznické aplikace MojeUPC a heslo, které v ní získají (nesmí být stejné jako k MojeUPC).

Kompatibilní modem pak pro ně vytvoří novou „paralelní“ wi-fi síť s názvem Wi-free, která je oddělena od stávající domácí wi-fi a nevyužívá její přenosové pásmo (tedy ji nezpomalí). Wi-free má navíc omezenou rychlost: (až) 10 Mbit/s pro download a (až) 2 Mbit/s pro upload. 


Autor: UPC

Ke sdílené síti se najednou může připojit maximálně pět zařízení a stejně tak se z jednoho zákaznického účtu bude možné najednou připojit maximálně pěti zařízeními. Wi-free v Plzni funguje jen na modemech s technologií ED3.0 Wi-Fi, konkrétně na typech TC7200 a EPC3925. Zájemcům s nekompatibilním modemem je UPC vymění na požádání zdarma.

V cizině se nepřipojíte

UPC Wi-free automaticky zapnula všem zákazníkům, kteří od ní mají tyto modemy pronajaté (pokud jste jedním z nich, měli jste o tom od UPC dostat dopis). Pokud si modem koupili, můžou se do programu přihlásit. 

A pokud nechtějí jako veřejný hotspot fungovat, mají možnost svůj modem z programu vymazat prostřednictvím webu MojeUPC (opt-out). V Plzni se podle mluvčího firmy Davida Frodla před zahájením testu odhlásilo několik desítek zákazníků. Celkem jich má UPC v Plzni asi 16 tisíc, kompatibilní modemy ale má v pronájmu jen asi polovina z nich.

BRANDstorming tip2

Další města se Wi-free podle UPC dočkají v řádu měsíců poté, co skončí plzeňský test. Tuzemští zákazníci ale budou omezeni jen na Českou republiku. Ačkoli Liberty Global (majitel UPC) Wi-free provozuje i například v Polsku, Maďarsku, Irsku nebo Nizozemí, čeští klienti se k ní v cizině nepřipojí.

Firma ale plánuje službu postupně rozšířit a pokrýt celou Evropu. Ve spolupráci s americkým operátorem Comcast by také časem měla fungovat v USA. 

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).