Hlavní navigace

Úřady posílají LevnéElektro do insolvence. Dluží prý 28 milionů korun

11. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Největší letošní tuzemská e-commerce kauza, která se točí kolem údajného daňového podvodu, pokračuje. Českobudějovický e-shop dostává další ránu.

Po daňové Kobře, policii a finanční správě se do e-shopu LevnéElektro.cz zřejmě brzy podívá i insolvenční správce. Osmadvacetimilionový dluh je teď důvodem, kvůli kterému čelí Elektra PV insolvenci s návrhem na konkurz.

Informace o nové situaci přinesla ČTK, která citovala Ludmilu Kočí z budějovického finančního úřadu. Zároveň ale vznikla nová tahanice – o to, kdo má řešit reklamace. Obchod přijímá podle svého webu jen takové reklamace, které dorazily do 21.6. letošního roku:

S ohledem na množící se dotazy a dále na současný stav věci považujeme za vhodné Vám i touto formou sdělit, že se zásobami, finančními prostředky a reklamovanými výrobky nyní disponuje finanční úřad. Společnost ELEKTRA PV s.r.o. není v současné době oprávněna ani k vracení finančních prostředků, např. z důvodu odstoupení od smlouvy apod. Proto je nutné se za účelem řešení reklamací obracet přímo na správce daně.

Finanční úřad se ale tomu, že by měl řešit za obchod reklamace nebo vracení zboží, brání. Úředníci na svém webu i na Facebooku píší:

Finanční úřad pro Jihočeský kraj v dané souvislosti upozorňuje, že správce daně není oprávněn místo daňového subjektu vyřizovat reklamace zboží ELEKTRA PV, s.r.o., jak je nesprávně uváděno na jeho internetových stránkách (www.levneelektro.cz).

Úřad je ale zároveň vázán mlčenlivostí a nemůže prozradit nové detaily v celé kauze. „Vyzývali jsme subjekt tiskovou zprávou a mediálně na to reagovali. To byla ale veškerá komunikace, o které vím. Mlčenlivosti jsme dosud zbaveni nebyli,“ potvrdil šéf Finanční správy ČR Martin Janeček v rozhovoru pro DVTV.

Návrh na insolvenci každopádně přichází potom, co daňová Kobra v červnu v podstatě vyřadila obchod z provozu. 

Fígle s DPH?

V celé kauze jde podle zatím zveřejněných informací o daňový podvod. Podle zpráv Hospodářských novin se e-shop vědomě zapojil do řetězce účelových obchodů, na jejichž konci měl obrat stát o 42,5 milionu korun. 

MMF tip early

V rámci operace s krycím jménem Eden považují policisté podle HN za strůjce akce především šéfa obchodu – Petra Václava mladšího a jeho komplice. 

Vyšetřování se má točit kolem dvou případů – ten první je tři roky starý, kdy LevnéElektro.cz koupilo elektroniku od firmy Eden Way, která zboží předtím sama dovezla z Polska bez toho, aby zaplatila DPH. A e-shop pak u finančního úřadu uplatnil odpočet daně ve výši 27,5 milionu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).