Hlavní navigace

Unipex: Vypnout LevnéElektro.cz byl nejtěžší úkol naší existence

12. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Budoucnost IT firmy, pro kterou byl e-shop LevnéElektro.cz jedním z největších zákazníků, se ze dne na den změnila v nejistotu.

Vrásky na čele kvůli hořkému konci e-shopu LevnéElektro.cz nemají jen jeho provozovatelé, ale také obchodní partneři. „Je pravda, že se na nás před několika týdny obrátila policie. Za naše technické řešení pro e-shop jsme zrovna přebírali ocenění Internet Effectiveness Award a pár dní poté už na nás v kancelářích čekali vyšetřovatelé. S ohledem na soukromí našeho klienta a požadavek policistů ale nechci sdělovat žádné podrobnosti,“ říká jednatelka jihočeské firmy Unipex CZ Zuzana Szabó.

Firma pro e-shop fungovala v podstatě jako IT oddělení – kromě designu mu více než 10 let kompletně zajišťovala fungování obchodu. LevnéElektro.cz se totiž na internetu zjevilo až celkem pozdě, podle Petra Václava mladšího až čtyři roky za trhem, kolem roku 2002

Otec mi koupil notebook a já jsem začal dávat dohromady náš první e-shop. A ten úplně změnil procesy v celé firmě a tíha vedení tak přišla na mě,“ popisoval v rozhovoru pro Lupu střídání stráží v obchodě Petr Václav mladší.

Unipex pak následně řešil přechod z domácího řešení e-shopu na profesionální model. Po deseti letech, ze dne na den, ale celý tým přišel o práci. „Když mi večer zavolali, abychom vypnuli obchod, tak jsem tomu nevěřila a chtěla jsem to radši písemně,“ vzpomíná Szabó. 

Došlo k tomu týden po první návštěvě policistů. „Okolnosti už jsou dnes celkem známé. Po zablokování účtů se na nás zástupci Elektry obrátili s tím, abychom e-shop vypnuli. Bylo to splnění toho nejtěžšího úkolu za dobu naší existence, byť technicky banální,“ dodala Szabó. 

O co jde?

V celé kauze jde podle zatím zveřejněných informací o daňový podvod. Podle informací Hospodářských novin se e-shop vědomě zapojil do řetězce účelových obchodů, na jejichž konci měl obrat stát o 42,5 milionu korun. V rámci operace s krycím jménem Eden považují policisté podle HN za strůjce akce především šéfa obchodu – Petra Václava mladšího a jeho komplice. 

Vyšetřování se má točit kolem dvou případů – ten první je tři roky starý, kdy LevnéElektro.cz koupilo elektroniku od firmy Eden Way, která zboží předtím sama dovezla z Polska bez toho, aby zaplatila DPH. A e-shop pak u finančního úřadu uplatnil odpočet daně ve výši 27,5 milionu. 

„Eden Way a její majitel Tomáš Blahut byli podle policistů jen nastrčenými bílými koni. V minulosti firma působila například jako cestovní kancelář nebo dovozce vína z Libanonu,“ tvrdí zpráva deníku.

Druhý případ se zase točí kolem tří prostředníků. Posledním článkem, který ale nakonec e-shopu elektroniku z Polska dodal, byla pražská společnost KR-Activities, která veřejně inzeruje služby koučů a fitness trenérů.

Co teď

Majitelé e-shopu podezření policie a finančního úřadu popírají a chystají se teď na právní bitvu.

Cloud23

Pro Unipex znamená problém budějovického rodinného e-shopu významné komplikace. Firma má nyní vůči Elektře nemalé pohledávky a zároveň musí vyřešit, co si počne s týmem, který deset let pracoval jen na jednom projektu. 

Zda firma bude muset poskytování služeb potřebných pro současný provoz a vyšetřování hradit z vlastní kapsy, nechce jednatelka Unipexu komentovat. „Situaci se snažíme řešit,“ tvrdí Szabó s tím, že úspěch není nutně zaručen.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).