Hlavní navigace

USA vypnou analog 17. února, Sněmovna reprezentantů přehlasovala Senát

29. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
29. 1. 2009

Termín vypínání zemského analogového televizního vysílání ve Spojených státech se posouvat nebude. Ačkoli americký Senát již v pondělí odhlasoval na návrh nového prezidenta Baracka Obamy, aby se analogová televize vypínala až 12. června a nikoli v původním termínu 17. února, Sněmovna reprezentantů, níž mají většinu republikáni, tento krok odmítla.

K TÉMATU: Barack Obama žádá Kongres USA o posunutí termínu vypnutí analogu

Agentura Nielsen už před časem varovala, že pokud bude federální administrativa trvat na únorovém termínu vypnutí analogu, přijde odhadem 6,5 milionu amerických domácností o jakoukoli možnost sledovat televizi. Právě tolik domácností totiž není připraveno přijímat digitální signál. Většinou jde o starší občany a rodiny s nižšími příjmy, zejména početnou hispánskou menšinu, pro niž je televize jediným informačním zdrojem.

Republikáni při hlasování ve sněmovně argumentovali tím, že vysílací společnosti již počítají s dlouho avizovaným termínem vypínání 17. února 2009 a mají ho zapracovaný i ve svých rozpočtech. Odsunutí tohoto termínu o čtyři měsíce by znamenalo vícenáklady spojené s delším souběžným analogovým a digitálním vysíláním. Na uvolnění analogových pásem také podle nich netrpělivě čekají bezpečnostní a záchranné složky, které je potřebují pro zlepšení vlastní komunikace, napsala agentura ČTK.

KL22 hlasovani

Proti se ostře postavili demokraté. Místo toho, abychom změnu odložili a postarali se o to, že ti nejzranitelnější z nás mají možnost se na přechod připravit, způsobili, že až příliš mnoho zákazníků po celé zemi se probudí 18. února a najdou černé obrazovky bez přístupu ke zprávám, informacím a naléhavým výstrahám, prohlásil předseda senátního výboru pro obchod John Rockefeller. Nemuselo to tak být, situace nebyla nezbytná a dalo se jí předejít, dodal.

Obamova administrativa vznesla požadavek na oddálení termínu vypínání analogového televizního vysílání poté, co federálnímu fondu došly peníze na kupony v hodnotě 40 dolarů na podporu sociálně slabých občanů při koupi set-top-boxu. Mnoha vydaným kuponům také vypršela platnost, když jejich držitelé marně čekali na doplnění zásob digitálních přijímačů na pultech obchodů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.