Hlavní navigace

Útoků na routery ohrožené chybou rom-0 ubylo, hlásí NIC

20. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O necelou třetinu méně útoků ve srovnání s květnem zaznamenali bezpečnostní experti CZ.NIC. Čeká se ale na to, co s pozitivním trendem provede konec prázdnin.

Prvním jarním průzkumem celého adresního prostoru IPv4 se letos v květnu povedlo najít téměř 1,2 milionu napadnutelných routerů. V Česku jich bylo 5368 a na Slovensku 6119. Jen v tuzemsku si svůj server otestovalo přes 200 tisíc lidí

Zranitelnost se projevuje u modelů od různých výrobců. V Česku byl nedávno zdokumentován případ přístroje TP-LINK TD-W8901GB, který se na tuzemském trhu prodával v letech 2008 až 2011. Aktuálně by jich v českých domácnostech a firmách mělo být v provozu zhruba pět tisíc.

MM_SS3

Po čtvrt roce provedl Tomáš Hlaváček z CZ.NIC další testy. „Pouhá čtyři měření nepřinášejí sama o sobě dost dat pro statistické zpracování. Můžeme se jen dohadovat, zda pokles v ČR mezi prvním a druhým měřením mohl být důsledkem celosvětového trendu, protože procentuální pokles u nás a ve světě byl stejný. Třetí a čtvrté měření v červenci a v srpnu vykazuje výrazný pokles počtu napadnutelných tuzemských boxů, který je rychlejší, než pokles celosvětově. Ve světě je dokonce mezi druhým a třetím měřením přírůstek, zatímco v Česku to je jednoznačný úbytek,“ tvrdí Hlaváček na blogu CZ.NIC

Podle Hlaváčka je sice trend pozitivní, ale je znát, že zpomaluje pokles mizení napadnutelných routerů. „Celosvětová zamořenost od prvního měření také klesla, ale od druhého měření už zůstává téměř na stejné hodnotě. Další měření v září pak může připravit nemilé překvapení, které může způsobit návrat uživatelů z prázdnin,“ dodává.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.