Hlavní navigace

Už i Česká národní banka má aplikaci pro mobily. K čemu je dobrá?

10. 2. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Vývojářská firma Zentity oslovila ČNB s návrhem na spolupráci v době, kdy centrální banka sama uvažovala o tom, že začne komunikovat s občany také prostřednictvím mobilní aplikace. „Dobývali se do otevřených dveří,“ říká mluvčí banky Marek Petruš.

ČNB ve středu na tiskové konferenci, kterou zorganizovali vývojáři mobilních aplikací Zentity, představila svou aplikaci pro iOS České peníze. Mluvčí Marek Petruš si dal záležet na vysvětlení, proč ČNB vedle tištěných letáčků, lentikulárních kar­tiček, stálé expozice v prostorách banky, webu a nedávno spuštěné flashové prezentace potřebuje jako jedna z prvních centrálních bank na světě také mobilní aplikaci, která prezentuje česká platidla a jejich ochranné prvky:

ČNB je ze zákona zodpovědná za hladký peněžní oběh. Seznamovat lidi s ochrannými prvky, s tím, jak mince i bankovky vypadají, a na co si dávat při zacházení s nimi pozor, patří k tomuto našemu zákonnému mandátu. Měli bychom pomáhat lidem se v bankovkách a mincích orientovat, aby věděli, které prvky které bankovky mají.

České peníze pod lupou
Autor: ČNB

České peníze pod lupou. Napadne turistu z Iowy před odjezdem do Česka zadat do vyhledávacího políčka v App Store dotaz „czech money“? 

Co aplikace umí

Aplikace pro iPhone, iPad a iPod Touch nabízí přehled všech současných českých platidel. Uživatel si může obrázky bankovek a mincí zvětšovat, otáčet, prohlížet si vodotisky, soutiskové značky, metalizované proužky i barevná vlákna, která jsou vidět jen pod UV lampou nebo proti světlu. Efektní je využití akcelerometru: při naklánění přístroje se na virtuální bankovce objevují příslušné obrazce, jako bychom drželi v ruce bankovku papírovou a nechali na ni dopadat světlo pod měnícím se úhlem. Další hezký detail: Bankovky na iPadu jsou v měřítku 1:1, jejich velikost odpovídá na milimetr originálům, takže můžeme prostým přiložením na displej ověřit, zda nejde o zfušovaný padělek. Cílem aplikace ale podle zadavatele není odhalovat padělky, případně nahradit UV lampy, které používají někteří obchodníci. Jde o čistou osvětu.

Aplikace České peníze pro iPhone

Aplikace České peníze pro iPhone

Jelikož se jednalo o poměrně malou zakázku, banka nevypsala na aplikaci výběrové řízení, ani si před jejím objednáním neudělala průzkum trhu. „Přišli, věděli přesně, co chtějí a nabídli nám podmínky, za kterých jsme byli ochotni s nimi na tom spolupracovat,“ odpověděl Marek Petruš na otázku Lupy, jak banka dodavatele aplikace vybírala. Firma Zentity nejprve pro banku vypracovala strategii mobilní komunikace, ve které jí doporučila vyvinout aplikaci pro iOS, a posléze tuto aplikaci také sama vyvinula.

Podle mluvčího ČNB se jedná zatím jen o pilotní projekt v hodnotě několika desítek tisíc korun, bez jakýchkoli dalších, například marketingových nákladů. Před dodavatelem se nicméně otevírá možnost spolupráce na dalších verzích a vývoji klonů Českých peněz pro ostatní mobilní platformy.

Nízká cena, skvělá reference

Zentity vyvíjí aplikace na zakázku především pro banky a pojišťovny, k tomu nabízí poradenství a marketing. V roce 2010 měla podle Sbírky listin obrat 2,9 milionu korun, o rok dříve 2,6 milionu. ČNB pro ni může být mimořádně cenným přírůstkem v kolonce „reference“. Můžeme tudíž věřit tvrzení, že skutečnou cenu aplikace banka nezveřejní jen proto, že nechce poškodit obchodní zájmy dodavatele. Je možné, že Zentity pracovala pod cenou, aby cenného klienta získala, a že by jí zveřejnění příliš nízkého čísla mohlo zkomplikovat budoucí obchodní jednání.

Pracovat pro Českou národní banku by chtěl každý.
Autor: ČNB

Pracovat pro Českou národní banku by chtěl každý.

O tom, zda bude spolupráce pokračovat, se podle Marka Petruše rozhodne za tři měsíce, až si banka vyhodnotí, jestli aplikace splnila její očekávání. Jaká použije hodnotící kritéria? „Pocitová i konkrétní,“ odpověděl mluvčí na otázku Lupy. Upřesnit to už nechtěl.

Aplikaci se v App Store zatím daří, podle vydavatele zaznamenala za měsíc od uvedení přes 4000 stažení, průměrné hodnocení od 35 lidí se pohybuje mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. V komentářích uživatelé aplikaci chválí, pokud jí něco vytýkají, je to velký objem stahovaných dat (kolem 300 MB) a absence historických platidel. 

Do kapsy kohokoli

U retailových bank je odpověď jasná, ale potřebuje i národní banka, která nenabízí své služby jednotlivcům, vlastní mobilní aplikaci? Podle Marka Petruše by i tak konzervativní instituce, jakými ze své podstaty centrální banky jsou, měly jít s dobou: „Musíme jít naproti technologickým změnám a experimentovat. Hodně se o tom bavím s kolegy z amerického FEDu nebo z Bank of England, a všude to tak je. Všechny centrální banky se snaží experimentovat a přicházet s inovacemi i ve svém komunikačním prostředí a zkoušejí, co bude fungovat, a co ne.“

Ani jedna ze zmíněných institucí ovšem zatím vlastní mobilní aplikaci nemá. Předběhlo je Polsko, kde Narodowy Bank Polski vydal něco podobného jako nyní ČNB už loni v červnu.

Marek Petruš, mluvčí a ředitel komunikace ČNB: I centrální banka musí jít s dobou.
Autor: ČNB

Marek Petruš, mluvčí a ředitel komunikace ČNB: I centrální banka musí jít s dobou.

Mladé lidi podle mluvčího, který v ČNB vede čtrnáctičlenný komunikační tým, už tištěné brožury, letáky ani expozice příliš nezajímají. S mobilem si ovšem hrají rádi, a každá firma i veřejná instituce, chce-li se jim dostat pod kůži, by toho měla rychle využít. 

Papírové propagační materiály mají navíc geograficky omezené možnosti distribuce. „Mobilní aplikace je pro nás příležitost, jak se dostat do kapsy kohokoli,“ říká Marek Petruš.

Nestačí pro levnou, globální distribuci informací o českých platidlech web, případně flashová prezentace se stejnými funkcemi jako má aplikace? „To je stejné, jako kdyby se nás někdo před patnácti lety ptal, proč máme web, že přeci stačí letáky. Musíme pořád zkoušet nové možnosti a komunikovat všemi dostupnými kanály,“ říká Marek Petruš.

MMF23 tip3

Mobilní aplikaci České peníze si sice mohou zájemci stáhnout kdekoli na světě, není ale jisté, že se o ní dozvědí. Kromě odkazu z vlastního webu neplánuje zatím ČNB pro aplikaci žádnou marketingovou podporu. Propagaci mobilní aplikace ani nemá v rozpočtu.

„Když jsem turista, který se chystá z Alabamy nebo z Wisconsinu do České republiky, možná přemýšlím, co to tam mají vlastně za peníze. Než pojedu, třeba náhodou zkusím v App Store vyhledat Czech money,“ popsal mluvčí ČNB plán, jak by se České peníze mohly zviditelnit mezi půl milionem aplikací pro iPhone a iPad. „Doufáme, že tímto způsobem oslovíme velkou část turistů.“

Jaké komunikační kanály jsou pro národní banku vhodné k šíření osvěty o mincích, bankovkách a jejich bezpečnostních prvcích?

Byli jako instalatér, který zná náš dům

Co zaznělo na tiskové konferenci ČNB a Zentity (doslovný přepis)

Česká televize: Kolik stál vývoj aplikace?

Marek Petruš, mluvčí ČNB: Domluvili jsme se s kolegy, že vzhledem k jejich obchodním zájmům přesnou částku nebudeme zveřejňovat.

Zdeněk Hrdina, Zentity: Jedná se o to, že samozřejmě, je to pilotní projekt, je to projekt, který je svým způsobem jedinečný na českém, a domnívám se, že nejenom na českém trhu, takže tím, že je jedinečný, inovativní, tak v podstatě se jedná o to, že jsme do toho chtěli jít, chtěli jsme takovouto aplikaci udělat, aby to bylo pro lidi, lidem jsme pomohli, pomohli jsme české měně, ji zpropagovat. Dohodli jsme se, že nebudeme říkat přesnou částku, nicméně, jedná se o pilotní projekt, který je inovativní a který zas nebyl tak strašně náročný.

Česká televize: To zní skoro jako kdybyste to dělali zadarmo.

Marek Petruš, mluvčí ČNB: Zadarmo to určitě nebylo. My si velmi ceníme toho, že Zentity nám svým přístupem umožnilo tu aplikaci dělat, cena se pohybovala řádově v desítkách tisíc korun. Přístup, který Zentity měla, my v České národní bance velmi oceňujeme, protože byli v tom projektu s námi skutečně jako opravdoví partneři, přispívali do toho velkou energií, spoustou kreativních nápadů, které znamenají, že ta aplikace, tak jak vypadá teď, je daleko dále, než jsme na začátku my v České národní bance, ale možná i v Zentity samotné mohli doufat. To vám odpovídá na tu otázku. Hodnota té aplikace je asi zřejmě někde jinde, než jsme nejdříve plánovali, ale právě proto, že Zentity šla do toho jako opravdový partner, tak nám umožnila tu aplikaci vůbec mít. Za to jsme rádi.

Lupa.cz: Jak jste vybírali dodavatele? Kdo koho první oslovil?

My jsme si v ČNB dělali úvahy o tom, jestli a kdy bychom mohli do nějakého takového projektu mobilní aplikace jít. V tu chvíli se na nás obrátila firma Zentity s nabídkou, že by za nějakých podmínek byli ochotni pro nás něco podobného dělat. Z tohoto prvního kontaktu vyplynul úplně jiný model spolupráce. Původně navržený model byl nějaký, který jsme vzájemným jednáním zavrhli jako nevyhovující pro obě strany a rozhodli jsme se do toho jít takhle, jak teď jdeme v tom plném partnerství. Česká národní banka přispěla know-how a fotografickými a obrazovými materiály.  Zentity přispěla kreativitou.

Lupa.cz: Takže vás náhodou v jednu chvíli v ČNB i v Zentity napadlo, že spolu vyrobíte aplikaci? Můžete začátek spolupráce popsat jednou větou?

Zentity se dobývala do otevřených dveří. Přišli, věděli přesně, co chtějí a nabídli nám podmínky, za kterých jsme byli ochotni s nimi na tom spolupracovat.

Lupa.cz Nevyžádali jste si žádné alternativní nabídky od konkurence?

Ne, ani to nebylo podle zákona o veřejných zakázkách potřeba. Jak víte, ČNB je veřejná instituce a podléhá zákonu o veřejných zakázkách. Máme velmi přísná interní pravidla, která jsou možná ještě přísnější než ta zákonná. Ale za těch podmínek, za kterých nám Zentity umožnila tu aplikaci dělat, jsme byli schopni tu nabídku přijmout takto z čisté vody.

Lupa.cz: Když sháním instalatéra, také nevezmu prvního, který u mě zazvoní a něco mi nabídne, ale obvolám jich několik a zeptám se, za jakých podmínek jsou to schopni udělat oni.

Ano, ale Zentity přišla s tím, že přesně věděla, co chceme, už nás znala. To je naprosto standardní postup. Když přijde někdo, kdo už váš dům zná, tak než byste si vybíral instalatéra, který bude potřebovat tři hodiny práce na to, aby prozkoumal dům odshora dolů, kde jsou jednotlivé rozvody, tak vám ušetří spoustu práce, když přijde firma, která úplně přesně ví, co chce, velmi dobře zná vaše potřeby, a to se tady stalo.

Šlo o pilotní projekt za několik málo desítek tisíc korun. Nešlo o nic jiného. Nemusíte za tím hledat nic špatného. To, že budoucí rozvoj této aplikace nebo dalších nástrojů bude znamenat samozřejmě jiné chování ze strany ČNB, to je velmi pravděpodobné.

Lupa.cz: Jaká kritéria jste si stanovili pro vyhodnocení toho, jestli je aplikace úspěšná? Kolik stažení, kolik odhalených padělků? A do kdy jich chcete dosáhnout?

Určitě nějaká kritéria máme. Smluvní vztah se Zentity počítá s tříměsíční dobou a na základě toho se potom rozhodneme. To, jestli v letošním roce otevřeme pole na trhu pro to, aby firmy mohly soutěžit o to, že budou dále rozvíjet aplikaci, případně pro další mobilní platformu. Že to bude v letošním roce, je velmi pravděpodobné, ale nemohu to v tuto chvíli slíbit.

Do konce března uvidíme, jakou úspěšnost ta aplikace měla, jaké počty stažení, jaké recenze, na základě toho budeme zvažovat, co dál. V tu chvíli budeme zvažovat, jakým způsobem budeme pokračovat v rozvoji aplikace. Nějakou dobu budeme muset strávit tím, že si doma připravíme kritéria, podmínky a dá se předpokládat, že pozveme trh, aby nám ukázal, co a za jakých podmínek nám může dodat. Tento proces sám o sobě bude trvat jistě několik měsíců. Pokud by aplikace pro některou jinou mobilní platformu byla ještě v letošním roce, považoval bych to za úspěch.

Lupa.cz: Otázka byla jednoduchá. Mluvil jste dlouho, ale neodpověděl jste na ni. Jaká kritéria jste si stanovili pro vyhodnocení projektu, jestli to je úspěch nebo neúspěch?

Naše interní kritéria budou do značné míry i pocitová.

Lupa.cz: Pocitová? Dobře, děkuji.

Jsou konkrétní i pocitová.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).