Hlavní navigace

Už i Twitter prý varuje před útoky státem placených hackerů

15. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak to vlastně Twitter mohl poznat? A proč tu máme módu podobných varování, zejména v tak vágní a nic neříkající podobě?

PR mašinerie Facebooku někdy zhruba před měsícem přišla s tím, že vypustí do světa historku o tom, jak se státem placení hackeři snaží hacknout účty na Facebooku a jak proti tomu bude Facebook bojovat. Už tehdy to bylo takové dost podivné, hlavně z hlediska toho, jak asi Facebook pozná, že je to právě „státem placený“ hacker. Ale účel to splnilo, média o tom psala, chválila a slepě kopírovala, co PR oddělení Facebooku napsalo.

Podle Twitter warns some users of possible ‚government‘ hacking je teď na řadě s varováním před hackováním „vládami“ Twitter. Vše je opět takové trochu nejisté, protože to vychází z e-mailu, který teoreticky měl poslat Twitter jenom některým uživatelům. Trochu podivně působí i to, že by zrovna Twitter doporučoval používat Tor, místo toho,  aby uživatele informoval o tom, jak lépe zabezpečit účet.

Podle výše uvedeného článku mluvčí Twitteru prý potvrdil autenticitu e-mailů, ale žádné bližší informace neposkytl. Čímž to vlastně celé můžeme uzavřít u téhož jako v případě Facebooku. Vágní varování před něčím, co je poměrně jasné. Pokud je někdo aktivista, politicky činný, v opozici vůči nějaké vládě nebo prostě jenom osinou v zadku nějakému režimu, tak je dost jasné, že se leckdo bude snažit získat přístup k online účtům. Včetně snah získat odtamtud informace, zejména takové, které by případně pomohly odhalit, odkud třeba své příspěvky píše.

MM socky3

Na varování od Twitteru je trochu zvláštní to, že se zmiňuje o snahách hackerů získat právě IP adresy, protože to je informace, která není v rámci případně hacknutého účtu dostupná. Jediné, co by se hackem účtu na Twitteru dalo získat, je telefonní číslo, které by případná oběť měla vyplněné, a e-mail, ze kterého je účet spravován. Pokud by někdo byl aktivista a zároveň tak neopatrný, že by používal geolokaci, tak na to potřeba hacker není – informace jsou volně dostupné jak u tweetů, tak případně u fotografií (pokud je tam sociální síť nechá uložené, nemusíme nutně řešit pouze Twitter). 

Můžete být poněkud více paranoidní a můžete si varování Twitteru vykládat jako snahu hackerů dostat se nikoliv na váš účet, ale přímo do systému Twitteru. Tam by se totiž mohli dostat k IP adresám. Ale to už by byla hodně velká záležitost a Twitter by se spíše měl pochlubit nějakými konkrétnějšími informacemi. Než vágním povídáním o „hackerech“ placených „vládami“.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.