Hlavní navigace

Už jste promazali aplikace v mobilu? Desítky jich tam máte zbytečně

26. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Walt Mossberg tvrdí, že Pokémon GO je sice možná senzace, ale novost App Store je už minulostí. Jak jste na tom vy?

V Mossberg: I just deleted half my iPhone apps — you should too Walt Mossberg píše o tom, že ze svého iPhonu smazal 165 aplikací z původních 305 aplikací, které mu zabíraly 15 obrazovek. Ušetřil tak 8 GB místa, což také není k zahození.  

Mossberg je technologický novinář, takže 305 aplikací, které měl v mobilu, je možná poněkud více, než má běžný uživatel. Znamená to i to, že má 128 GB paměti a nemusí příliš přemýšlet, co musí smazat. Kdyby měl 16 GB, mazal by pořád, s 32 GB by to musel dělat čas od času.

V mém iPadu je okolo 160 aplikací. Většinu z nich jsem použil pouze čerstvě po instalaci a některé používám velmi výjimečně. Těch, které používám prakticky denně, nebude více než deset. V telefonu (Android) jich mám kupodivu jenom necelou stovku (popravdě, při nedávné čistce jsem jich pár desítek odstranil), ale s těmi opravdu intenzivně používanými to bude podobně – Twitter, Instagram, Mail, Chrome, Swarm, Facebook, Mapy, gReader, Pinterest jsou typické příklady těch spouštěných denně. Tinder, Buffer, Endomondo, Pokémon GO, Dropbox, Messenger méně často, případně krátkodobě intenzivněji.

Typický vývoj po pořízení si chytrého telefonu je, že uživatel začne zkoumat App Store (Google Play) a radovat se z možností, které mu nabízí. Zaplaví telefon aplikacemi, o kterých si myslí, že je bude používat. Některé z nich si i koupí, byť primárně bude hledat ty, které jsou zadarmo. Po pár měsících ale nadšení opadne. Mezi aplikacemi v App Store/Google Play sice čas od času najde něco zajímavého či nového, ale onen moment novosti a nadšení je pryč.

Stažené aplikace ale v mobilech zůstávají, přímo úměrně tomu, jak hodně paměti mobil má (a uživatel není nucen mazat a mazat). Až vše dojde do okamžiku, kdy najít nějakou aplikaci v záplavě obrazovek je skoro nemožné. K promazání pak uživatele přivede nejenom nedostatek paměti, ale také právě ona záplava ikonek, ve kterých se nelze vyznat.

K záplavě zbytečných aplikací v mobilech (ale i tabletech) přispívá i to, že jenom málo aplikací je opravdu na vysoké úrovni, špičkových, nepostradatelných, udržujících zájem uživatele na denní bázi. A popravdě, podobně je tomu i v počítačích či noteboocích, čím déle je budete mít, tím více zbytečně nainstalovaných programů v nich najdete. S příchodem aplikačních obchodů na těchto platformách je to ještě horší, protože odstraňují onu původní potřebu vyhledávat samostatně existující aplikace.

Pročistit telefon se vyplatí

Zkuste to sami, podívejte se do svého telefonu a zkuste si projít obrazovku po obrazovce a uvědomit si, které aplikace jste (možná) už několik měsíců nepoužili. Nebo jste je použili pouze jednou. Nebo dělají totéž, co jiná aplikace o obrazovku dál. Pak moc neváhejte a začněte mazat.

Exkurze po nainstalovaných aplikacích bude v mnohém poučná. Zjistíte, že v telefonu máte možná aplikace, které už dávno přestaly fungovat, nebo jsou na vymření. Najdete tam určitě nějaké prastaré hry, které kdysi byly hitem (jako Angry Birds například), ale dnes byste je hráli jen z donucení. Možná objevíte několik aplikací na focení, které jste nakonec stejně nikdy nepoužili.

MMF23 tip3

Smazání nepotřebných věcí vám přinese uvolnění paměti telefonu nejenom o samotné instalované aplikace, ale také případná data, která si v telefonu aplikace uložila. Může jít o pár set kilobajtů, ale taky pár desítek megabajtů – zejména hry jsou typické pro poměrné zásadní zabrání místa.

Běžte mazat, ale pozor, nenechte se při tom unášet nostalgií.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).