Hlavní navigace

Už těch keců začínám mít dost

12. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Milí investoři, pokud jste chtěli být hlavní hvězdy, měli jste si startup založit sami, radí kolegům rizikový kapitalista z Colorada. Najdete v jeho textu i další prvky známé z české startupové scény?

Mám rád svět startupů. Rád spolupracuji se zakladateli nových firem. Baví mě promýšlet s nimi objevné podnikatelské nápady. A vůbec nejlepší je pak sledovat, když má naše práce úspěch. Za celou kariéru jsem neviděl tolik nových myšlenek a takovou nápaditost jako právě teď. U nás ve Foundry Group se schází víc podnikatelských plánů než kdy dřív. A nejen to: víc a víc z nich skutečně stojí za úvahu (a za investici).

Anglický originál: I’m getting sick of the bullshit

Samozřejmě mám rád své řemeslo, rizikové investice. Líbí se mi, když mohu podnikatelům pomoci zpřesnit jejich plány. Je zábavné pomáhat firmám, když se snaží přijít na to, jak dosáhnout největšího možného úspěchu. Nedovedu si představit život bez napětí, které každá nová investice přináší, a bez energie, kterou mi všichni ti skvělí a kreativní lidé předávají.

Ale jedna věc se mi nelíbí a chtěl jsem vám o ní říct.

Seth Levine

Obávám se, že v tom povyku a nadšení, mezi všemi oslavami založení nových firem, večírky kvůli dalším změnám jejich názvů, kalbami na oslavu předělaných webů, večírků na konferenci SXSW, mezi všemi těmi vystajlovanými mikinami s kapucou a všemi cool startupisty, co do toho “hustě šlapou”, že uprostřed toho všeho trochu ztrácíme ze zřetele, že založit a vybudovat firmu je hlavně tvrdá práce.

Obávám se, že když investoři rozdávají startupům návrhy smluv po první hodinové schůzce, když za firmičky v nejranějších fázích vývoje nabízejí sumy srovnatelné s úspěšnými zavedenými podniky, a co je nejvíc do očí bijící, když pořád pobíhají kolem, nafukují se a vytahují, že podléhají kultu své vlastní osobnosti a zapomínají, že mají prostě pomáhat firmám, aby uspěly na trhu. Pokud to dokážu posoudit, jen málokdo z kolegů věří tomu, co já považuji za první přikázání celého svého oboru, že nejdůležitější jsou podnikatelé, zakladatelé startupů, a ne jejich investoři.

Abyste mi rozuměli správně. Baví mě večírky (nemluvě o vystajlovaných mikinách s kapucou!). Je mi jasné, proč startupy slaví důležité mezníky a proč jejich zakladatelé jezdí na oborové akce jako CES nebo SXSW. A proč se vyplatí uspořádat akci, kde se v neformálním prostředí potkají startupisté se zákazníky, obchodními partnery a slibnými kontakty. Ale připadá mi, že čím dál míň slyším “viděl jsi parádní nový produkt firmy XYZ” a čím dál častěji “jdeš na ten večírek toho a toho v tom a tom módním coworkingovém centru”. Bez přehánění: před SXSW mně přišly pozvánky nejmíň na třicet různých večírků, ale na žádnou panelovou diskusi. A když mi někdo řekne, že někdo jiný do toho “hustě šlape” (tuhle frázi slýchám v poslední době asi tak desetkrát za den), většinou tím myslí “dělá práci, za kterou je placen”.

Každou chvíli slyším historky o startupech, které se představí investorovi a dostanou nabídku hned na první schůzce, ještě než opustí zasedačku (startupisté, chcete vážně spolupracovat s někým, kdo o svých investicích tak málo přemýšlí?). Způsob, jakým investoři o firmách mluví, se také zásadně změnil. Jako by byl investor středem vesmíru. Každou větu začínají “já” a přivlastňují si úspěchy firem, do nichž investují. Zapomínají, že s úspěchem pomohli, nebo se na něm podíleli, ale nepatří celý jen jim. A samozřejmě – a tom už se toho napsalo dost – zdravé není ani to, jak rychle stoupají valuace startupů. Vysoké riziko to představuje zvlášť pro firmy v raných fázích vývoje. Stoupá také popularita financování ve stylu “party round”, kdy do startupu investuje větší množství andělů i fondů, ale nikdo nepřebírá hlavní zodpovědnost (podle mého to není dobré ani pro zakladatele startupů).

MM AI t

Vzniká z toho dojem, že se to všechno děje hlavně proto, aby se účastnici celého procesu před ostatními předvedli. Jsem velkej frajer, mám parádní startup, znám se s [doplňte jméno velkého technologického guru], včera byl na našem večírku. Dal jsem peníze do jedný firmičky, investuje tam taky [dlouhý seznam slavných investorů], no není to paráda? Jsem velkej frajer, jsem cool – podívejte se na mě! Vzniká z toho dojem, že už vůbec nejde o to vymýšlet skvělé produkty a stavět skvělé firmy.

Takže, samozřejmě, pojďme si to dál užívat a bavit se. Ale nezapomínejme, že jde nakonec o to, vybudovat pořádné firmy. A prosím, kolegové investoři, mohli bychom se malinko uskrovnit a ztišit, uvědomit si, že naše role je vedlejší a podpůrná? Pokud jste chtěli být hlavní hvězdy, měli jste si startup založit sami.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Rizikový investor z Colorada, výkonný ředitel Foundry Group. Twitter: @sether

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).