Hlavní navigace

Uživatele screenreaderů nejvíce trápí CAPTCHA a Flash

7. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost WebAim po devíti měsících zopakovala průzkum mezi uživateli screenreaderů. V průměru devět z deseti respondentů používá screenreader kvůli svému zrakovému handicapu. Výsledky přinesly nejen potvrzení řady zažitých postupů při tvorbě přístupného webu, ale i řadu nových zjištění z oblasti přístupnosti pro tuto skupinu návštěvníků webových stránek. Například se potvrdilo, že největší překážkou je ochrana CAPTCHA a obsah ve formátu Flash. Naopak až tak velkým problémem pro respondenty…

Společnost WebAim po devíti měsících zopakovala průzkum mezi uživateli screenreaderů. V průměru devět z deseti respondentů používá screenreader kvůli svému zrakovému handicapu. Výsledky přinesly nejen potvrzení řady zažitých postupů při tvorbě přístupného webu, ale i řadu nových zjištění z oblasti přístupnosti pro tuto skupinu návštěvníků webových stránek. Například se potvrdilo, že největší překážkou je ochrana CAPTCHA a obsah ve formátu Flash. Naopak až tak velkým problémem pro respondenty nejsou obrázky s nedostatečnou nebo chybějící textovou alternativou.

Při vyhledání informace na rozsáhlé webové stránce 51 procent respondentů používá pohyb po nadpisech, což potvrzuje naprosto zásadní význam správného strukturování stránky. Vyhledání pomocí funkce pro hledání používá 23 procent respondentů, po odkazech stránku prochází 16 procent respondentů a celou stránku si postupně pročítá pouhých 10 procent respondentů. Další zajímavá data ze zmíněného průzkumu nabízí článek Průzkum mezi uživateli screenreaderů – mobilní web přestává být tabu z našeho sesterského serveru Zdroják.cz.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.